1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان خارجی
  4. خودروی فرمولا وانی که با فرمان های مغز کنترل می شود

خودروی فرمولا وانی که با فرمان های مغز کنترل می شود

15 آذر 1394
  • 0

آنچه که می بینید، مفهومی جدید مک‌لارن بنام MP۴-X است، یک خودرو مسابقه ای نمایشی که با هدف نمایش جلوه تکنولوژیک خودرو های مسابقه ای آینده طراحی شده.

این مفهومی با ظاهری که کاملا ژست یک ابرخودرو فرمولاوان از آینده را تداعی می کند، دارای اجزای بدنه فعالی است که به هر چه بهینه تر ساختن آئرودینامیک بدنه و نیروی عمودی وارد بر آن برای رسیدن به توان عملکردی بالاتر، کمک می کنند. جدای از این اجزای آئرودینامیک فعال که بصورت الکترونیکی کنترل می شوند، MP4-X در کابین نیز دارای سیستم هدآپ دیسپلی است که اطلاعات ضروری مسابقه همچون موقعیت نزدیک ترین رقبا در نقشه پیست، پرچم ها و هشدار ها، محل تصادف ها و ... را در مقابل چشم راننده به نمایش می گذارد. اما پیشرفته تر از اینها، سیستم کنترل مغز راننده است که با بررسی سیگنال های مغز راننده، سیستم های خودرو را کنترل می کند. مک‌لارن می گوید خودرویی فاقد کنترلگر های فیزیکی مرسوم، در عمل شدنی است اما فناوری اجرای آن فعلا در مراحل اولیه تحقیق و توسعه است.

در این میان، ایده های نو در پیشرانه MP4-X را نیز نباید از قلم انداخت. این پیشرانه متمرکز بر سیستم های پیشرفته احیاء انرژی و استفاده از سوخت ها و روانکار های به صرفه تر است. برای مثال، خودرو قابلیت شارژ القائی (بی‌سیم) باتری ها از طریق اتصالات نصب شده روی سطح پیست را خواهد داشت و همچنین، می تواند مکانیزم احیاء انرژی خورشیدی را با ساز و کار های مرسومی که مثلا برای احیاء انرژی حاصل از ترمز در خودرو های فرمولا وان استفاده می شود، ترکیب کند.

 خودروی فرمولا وانی که با فرمان های مغز کنترل می شود

 خودروی فرمولا وانی که با فرمان های مغز کنترل می شود

 خودروی فرمولا وانی که با فرمان های مغز کنترل می شود

 خودروی فرمولا وانی که با فرمان های مغز کنترل می شودنظرات