1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان خارجی
  4. تولید مزدا MX-5 به 1 میلیون رسید

تولید مزدا MX-5 به 1 میلیون رسید

12 اردیبهشت 1395
  • 0

مزدا از ساخت یک میلیونمین نمونه از MX-5 میاتا خبر داده است. این موضوع نشان می‌دهد که جایگاه این مدل همچنان به عنوان پرفروش‌ترین رودستر در دوران خودروسازی حفظ شده است؛ یک میلیون خودرویی که در فاصله بین آوریل ۱۹۸۹ تا آوریل ۲۰۱۶ تولید شده‌اند.

یک میلونمین خودرو، یک نسخه ویژه ژاپن از مزدا MX-5 میاتا مدل ۲۰۱۶ همراه با یک موتور ۱/۵ لیتری و رنگ‌آمیزی قرمز (Soul Red) است. البته این خودرو قرار نیست که به فروش برسد یا در مزایده قرار داده شود؛ بلکه به عنوان یک موفقیت و دستاورد برای مزدا نگهداری خواهد شد. در ابتدا، یک میلیونمین میاتا در گردهمایی‌های مختلف برای طرفداران و علاقه‌مندان مزدا در ژاپن به نمایش گذاشته می‌شود. این برنامه از فستیوال گل هیروشیما در ۳ می سال جاری میلادی آغاز می‌شود. سپس در ماه سپتامبر، مزدا این نمونه شاخص میاتا را به ایالات متحده می‌برد و قبل از مراسم سالانه «میاتا ها» در ۱ و ۲ اکتبر در کالیفرنیا، آن را در سراسر این کشور به نمایش می‌گذارد.

با اینکه هنوز هم پس از ۲۷ سال، میزان علاقه‌مندان به میاتا همچنان به قوّت خود باقی است، ولی میزان فروش و تولید این خودرو در نسل‌های اولیه، در بهترین حالت خود قرار داشته است. حداکثر تولید میاتا مربوط به سال ۱۹۹۰ میلادی می‌شود که در آن، مزدا تعداد ۹۵ هزار و ۶۴۰ دستگاه از این رودستر را ساخته است. مزدا میاتا اولین بار در ماه می سال ۲۰۰۰ توسط مؤسسه جهانی رکوردهای گینس به عنوان پرفروش‌تری رودستر دنیا شناخته شده است؛ آن هم در زمانی که میزان تولید جهانی این مدل به ۵۳۱ هزار و ۸۹۰ دستگاه رسید. در حالی که ۱۱ سال برای میاتا طول کشیده بود تا مرز نیم‌میلیون دستگاه فروش را رد کند، برای نیمه دیگر این میلیون، ۱۶ سال زمان لازم بود.

 تولید مزدا MX-5 به 1 میلیون رسید

 تولید مزدا MX-5 به 1 میلیون رسید

 تولید مزدا MX-5 به 1 میلیون رسید

 تولید مزدا MX-5 به 1 میلیون رسید

منبع پدال


نظرات