1. خانه
  2. مقالات
  3. مقالات آموزشی فنی
  4. نحوه تعویض سنسور اکسیژن

نحوه تعویض سنسور اکسیژن

24 فروردین 1395
  • 0

اولین نشانه از وجود مشکل در سنسور اکسیژن این است که "چراغ چک" خودرو روشن می‌شود. با یک دیاگ ساده می‌توانید متوجه بشوید که سنسور اکسیژن خراب شده است و نیاز به تعویض دارد. بسته به نوع و مدل خودرو، ممکن است 2 تا 4 سنسور اکسیژن روی سیستم اگزوز آن سوار شده باشد. ممکن است 1 یا 2 سنسور قبل از مبدل کاتالیستی و یا احتمالاً 1 یا 2 سنسور بعد از آن قرار گرفته باشد. دیاگ زدن مشخص خواهد کرد کدام یک از سنسورهای اکسیژن از کار افتاده‌اند.

مرحله اول

 نحوه تعویض سنسور اکسیژن

سنسور اکسیژن را پیدا کنید. برای این کار باید دنبال قطعه‌ای بگردید که شبیه شمع یه نظر می‌رسد و از لوله اگزوز بیرون زدن است. این قطعه دارای یک رابط الکتریکی است که به آن متصل است.

مرحله دوم

 نحوه تعویض سنسور اکسیژن

اتصال الکتریکی را قطع کنید. یک پیچ‌گوشتی دو سو را در محل اتصال سوکت‌ها فشار بدهید و آن‌ها را از هم جدا کنید.

مرحله سوم

 نحوه تعویض سنسور اکسیژن

با استفاده از آچار تخت سنسور اکسیژن را باز و آن را از اگزوز جدا کنید. بیشتر سنسورهای اکسیژن با آچار تخت 7 یا 8 باز می‌شوند.

مرحله چهارم

 نحوه تعویض سنسور اکسیژن

سنسور اکسیژن جدید را با سنسور کار کرده مقایسه کنید. اگر سنسور جدید سوکت ندارد و فقط به همراه سیم ارائه شده است، باید کار کوچکی انجام بدهید:

- سوکت قدیمی را از سنسور کارکرده جدا کنید. سر سیم‌ها‌ را لخت کنید و با استفاده از ترمینال برق آن را به سنسور جدید وصل کنید.

- اتصالات را با استفاده از چسب برق بپوشانید.

- به دفترچه راهنمای خودرو مراجعه کنید تا متوجه بشوید کدام سیم‎ها را باید به همدیگر وصل کنید.

مرحله پنجم

 نحوه تعویض سنسور اکسیژن

سنسور جدید را سر جایش قرار بدهید و با استفاده از آچار تخت آن را سفت کنید. سنسور را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید. سنسور را بیش از حد سفت نکنید چون ممکن است سیم‌ها قطع بشوند.

مرحله ششم

 نحوه تعویض سنسور اکسیژن

اتصال الکترونیکی را بر قرار کنید.

مرحله هفتم

 نحوه تعویض سنسور اکسیژن

سوئیچ را باز کنید ولی خودرو را روشن نکنید. از اسکنر عیب‌یاب یا دستگاه دیاگ استفاده کنید تا بتوانید کد سنسور را از روی کامپیوتر خودرو (ECU) پاک کنید.

مرحله هشتم

 نحوه تعویض سنسور اکسیژن

خودرو را روشن کنید. بلافاصله تفاوت را احساس خواهید کرد.

منبع:

1car.irنظرات