1. خانه
 2. مقالات
 3. مقالات نگهداری خودرو
 4. روش صحیح استفاده از کولر خودرو

روش صحیح استفاده از کولر خودرو

20 آبان 1394
 • 1

 روش صحیح استفاده از کولر خودرو

باتوجه به گرمسیری بودن آب هوای کشور بر آن شدیم تا نکاتی در مورد کولر وسیستم تهویه ونحوه استفاده بهینه از آن بیان کنیم.

تهویه خودرو چیست؟

بسیاری از مردم تصور می کنند سیستم تهویه خودرو،فقط از بخاری و کولر تشکیل شده است. شاید شما هم با خواندن این جمله از خود بپرسید، مگر غیر از این است؟ در پاسخ باید گفت، بله؛ چون یک حالت دیگر هم در سیستم تهویه خودرو وجود دارد و آن، حالت "پنکه " است و آن، هنگامی است که هوا از بیرون وارد اتاق می شود، بدون این که بخاری یا کولر درگیر باشد. اصولا این حالت مختص زمانی است که هوای داخل اتاق، نه سرد است و نه خیلی گرم و فقط نیاز به تهویه دارد تا هوا از حالت خفگی درآید. حسن انجام این کار و اصلا مزیت استفاده از سیستم تهویه و کولر این است که از بازشدن پنجره ها جلوگیری می کند. این کار نه تنها جلوی ورود سروصدا و آلودگی را می گیرد، بلکه با بهبود وضع آیرودینامیکی بدنه، باعث کاهش مصرف سوخت در سرعت های بالا و بهبود ایمنی و پایداری در جاده می شود. فراموش نکنیم که باز کردن پنجره های خودرو به منظور تهویه داخل کابین به ویژه در هوای آلوده شهر و یا در سرعت های بالا امری اشتباه است، چرا که قابلیت پایین آمدن شیشه ها در حقیقت برای فراهم ساختن امکان گفت وگو با دیگران، رد و بدل کردن اشیا و احیانا لذت بردن از هوای آزاد در طبیعت پیش بینی شده است.

سرما در گرما

سیستم تهویه را به ویژه هنگامی که داخل خودرو بسیار گرم شده است، بلافاصله بعد از وارد شدن به داخل خودرو روشن نکنید. پس از وارد شدن به خودرو، پنجره ها را پایین کشیده و صبر کنید تا هوای داخل خودرو عوض شود؛ بعد از چند دقیقه می توانید سیستم تهویه مطبوع خودرو را روشن کنید. می دانید دلیل این کار چیست؟

بر اساس تحقیقات صورت گرفته، داشبورد، صندلی و سیستم تهویه از خود گاز بنزن متصاعد می کنند که یک گاز بسیار سمی و سرطان زاست. شاید بارها بویی شبیه به بوی پلاستیک گرم شده را در خودروتان احساس کرده اید؛ این همان بوی گاز سرطان زای بنزن است. علاوه بر سرطان زا بودن، گاز بنزن به استخوان ها آسیب رسانده (مسمومیت استخوانها) و نیز باعث ابتلا به کم خونی و کاهش سطح گلبول های قرمز خون می شود. همچنین تماس طولانی مدت با این گاز سمی باعث ابتلا به لوسمی شده که نوعی از سرطان خون مربوط به گلبول های سفید است و در مواردی هم زمان با افزایش ریسک ابتلا به سرطان، باعث سقط جنین در خانم ها می شود. میزان قابل قبول بنزن در هوای آزاد حدود 50 میلی گرم در واحد حجم است، در حالی که میزان بنزن موجود در داخل یک خودروی پارک شده با پنجره های بسته بین 200 تا 400 میلی گرم است. حال اگر این خودرو در فضای باز و زیر نور خورشید در دمای بالای 40 درجه سانتی گراد پارک شده باشد، سطح بنزن موجود در فضای داخل آن بین دوهزار تا چهار هزار میلی گرم بالا می رود که 40 برابر بیش تر از میزان قابل قبول آن در واحد حجم خواهد بود.

آغاز به کار کولر

سعی کنید کولر را هنگامی روشن کنید که دور موتور، پا یین باشد و از روشن کردن آن در سرعت ها و دورهای بالای موتور خودداری کنید تا از آسیب به کلاچ کمپرسور جلوگیری شود. در ابتدای کار، سرعت پنکه کولر را زیاد کنید تا هوای گرم انباشته شده در مجاری تهویه و در داخل اتاق سریع تر تخلیه شده و در ضمن، کل سیستم هم خنک و آماده کار شود.

سرعت های مختلف پنکه

پنکه، بادبزن یا همان فن کولر معمولا دارای چند سرعت قابل تنظیم است. در کولر خودروهای قدیمی مثل خودروهای امریکایی دهه 70 که سیستم، فاقد ترموستات و حسگر دما بود، کمپرسور کولر با روشن کردن دکمه مخصوص از روی داشبورد، با موتور درگیر می شد و فرقی نمی کرد که شما سرعت پنکه را روی چه عددی تنظیم کنید، چون در هر صورت کمپرسور به صورت یکنواخت کار خود را انجام می داد. در خودروهای امروزی، کولر خودرو مجهز به ترموستات است؛ هرچه سرعت پنکه بیش تر شود، گازی که در اپراتور گردش و اتاق را خنک می کند، سرمای خود را زودتر از دست می دهد و فرمان درگیری مجدد کمپرسور یا همان "اتومات کردن " با فواصل کم تری صادر می شود؛ در نتیجه کمپرسور زمان بیشتری را درگیر خواهد بود و مصرف سوخت بیش تر خواهد شد.

کولر مراقبت می خواهد

اگر سال به سال به کولر خودرو و فیلتر آن نگاهی نمی اندازید و با گرم شدن هوا تنها دکمه آن را فشار میدهید تا هوای داخل اتاق خنک شود، توصیه می کنیم از کولر استفاده نکنید، چون تنها باعث سرماخوردگی، کیپ شدن بینی و حساسیت می شود. کولر خودرو مکانی مرطوب و جایگاهی مناسب برای رشد انواع قارچ ها، میکرب ها و کپک هاست و به همین خاطر تمیز کردن آن به ویژه در فصولی که گرده گیاهان در هوا پخش است می تواند از بروز بسیاری ناراحتی های دستگاه تنفسی به ویژه در افراد مبتلا به آلرژی جلوگیری کند.

چند نکته درباره کولر خودرو

خنک شدن در هوای گرم تابستان، خلاص شدن از کلافگی و خواب آلودگی ناشی از گرما و بهبود تنفس و گردش خون از فواید استفاده از کولر در فصل گرم است، اما کولر خودرو خطراتی هم می تواند برای سلامت شما داشته باشد که با رعایت برخی مسایل می توانید از آن ها پیشگیری کنید.

استفاده از کولر در حضور کودکان به ویژه در هوای گرم و سفرهای طولانی مدت ضروری است، زیرا مانع گرما زدگی آن ها می شود. اگر دریچه های کولر شما جلوی خودرو قرار گرفته و کودکان بر روی صندلی عقب هستند، حتما به گونه ای دریچه را تنظیم کنید که هوای خنک به عقب خودرو هم برسد. اما اگر در عقب خودرو هم برای هر فرد دریچه ای تعبیه شده می توانید دریچه را به گونه ای تنظیم کنید که باد شدید به گردن و صورت کودکان نخورد و سبب گرفتگی ماهیچه های آن ها نشود. استفاده از کولر و دستگاه تهویه در تونل فقط در شرایطی مناسب است که هوا امکان ورود از بیرون را نداشته باشد. در فضای تونل ها دود و ذرات معلق جمع می شوند و در صورتی که دستگاه تهویه روی حالت گردش داخلی نباشد، آن را به داخل اتاق می کشاند. هرچند تونل های شهری تهران و برخی از تونل های بین شهری دارای سیستم های تهویه قوی مانند جت فن ها هستند، اما توصیه می شود در هوای آلوده، سیستم تهویه را در حالت گردش داخلی هوا قرار دهید. در فضای شهری به ویژه در ترافیک ها نیز روشن کردن کولر در حالت ورود هوا از بیرون، سبب ورود ذرات و دود به داخل می شود، پس ترجیحا در هنگام توقف یا سرعت پایین کولر را در صورت مناسب بودن دما خاموش کنید یا دست کم در حالت گردش داخلی قرار دهید. اگر کولر خودروی شما مانند 206 تیپ پنج و شش از نوع اتوماتیک بوده و دستگاه تنظیم دما دارد، بهتر است آن را روی دمای دلخواه خود تنظیم کنید تا به طور اتوماتیک روشن و خاموش شود.

خاموش نگه داشتن کولر از نظر بسیاری افراد راه حل مناسبی برای صرفه جویی در مصرف بنزین است اما حقیقت چیز دیگری است. اگر در حین توقف یا سرعت پایین از کولر استفاده کنید، بنزین بیشتری مصرف می شود اما استفاده از آن در بزرگراه ها با سرعت بالا بنزین بسیار کمی مصرف می کند، چرا که اگر در همان حالت، به جای روشن کردن کولر، شیشه ها را پایین بکشید، به دلیل برهم خوردن وضعیت آیرودینامیکی خودرو، مقداری به مصرف سوخت افزوده خواهد شد. رطوبت سبب می شود فیلترها مکان مناسبی برای رشد قارچ و کپک ها باشند. گاهی پیش می آید که با روشن کردن کولر خودرو بوی نامطبوعی در هوا می پیچد.

این به آن معنی است که یا خودروی شما فیلتر ندارد (مثل تندر 90 که می توان با تهیه فیلتر از بازار آزاد این مشکل را حل کرد)، یا فیلتر کثیف و پر از قارچ و میکرب شده و نیاز به پاک شدن یا تعویض دارد.دو نکته زمستانی را هم فراموش نکنید: اول این که کولر حداقل هر ماه یک بار به مدت30 دقیقه - یعنی حتی در فصول سرد سال - باید روشن و کمپرسور درگیر شود تا گاز خنک کننده به اصطلاح رسوب نکند، چون در این صورت ناگزیر خواهید بود چند ده هزار تومان برای شارژ گاز کولر هزینه کنید. نکته دوم این که در فصول سرد سال که معمولا داخل اتاق و شیشه ها بخار می گیرد، اگر روشن کردن بخاری و ورود هوا از بیرون به داخل هم افاقه نکرد، به عنوان آخرین راه، باید در حین روشن بودن بخاری و ورود هوای گرم، دکمه کولر را روشن کنید تا کمپرسور نیز درگیر شود. از آن جا که یکی از خاصیت های کولر،جذب رطوبت محیط است، این کار ضمن ادامه کار بخاری و گرم کردن کابین، باعث کاهش رطوبت داخل شده و به بخارزدایی شیشه ها کمک خواهد کرد.نظرات

 • سام یونس سام یونس (27 آبان 1394 ساعت 19:52)

  سلام
  با توجه به آخرین پاراگراف متن فوق یک سوال خدمتتان داشتم ممنون میشوم راهنمایی فرمایید؛

  زمانی که ما از بخاری ماشین استفاده می کنیم آی مشکلی برای سیستم کولر پیش نمی اید اگر دکمه A/C کولر ماشین را هم بزنیم تا روشن شود! و همزمان کار کند در صورتی که ولوم به طرف هوای گرم(قسمت سرخ رنگ) درجه بندی شده باشد!

  سپاسگزار میشوم در این رابطه بیشتر توضیح بفرمایید