1. خانه
  2. مقالات
  3. مقالات نگهداری خودرو
  4. پنج نشانه برای لزوم بازرسی ترمزهای اتومبیل

پنج نشانه برای لزوم بازرسی ترمزهای اتومبیل

16 اسفند 1394
  • 0

هنگامی که در یک روز آفتابی در اتوبان رانندگی می‌کنید و صدای رادیو شما زیاد و پنجره‌ها هم پایین هستند، می‌توان به راحتی فراموش کرد که شما در میان مقدار قابل توجهی آهن و شیشه محصور شده‌اید که با سرعت 100 کیلومتر بر ساعت در حال حرکت است. در این سرعت ممکن است شما نیاز به ایستادن به طور ناگهانی داشته باشید، باید بدانید، از زمانی که تصمیم به توقف خودرو می‌گیرید تا وقتی که خودرو متوقف می‌شود، شاید فضایی به اندازی عرض یک زمین فوتبال طی شود. پس برای توقف خودرو نیاز به یک سیستم فوق بحرانی و مهم داریم: نام آن ترمز است!

ممکن است ترمزهای خودرو یکی از زیباترین قسمت‌های خودرو شما نباشد ولی قطعاً از مهم‌ترین آن‌ها است. توجه به علائمی که باید به آن‌ها بیشتر توجه کرد ممکن است شما را از مرگ حتمی در جاده‌ها نجات دهد.

به طور قطع، علائمی مانند روش شدن چراغ سیستم ترمز یا طولانی بودن خط ترمز اتومبیل در هر خودرویی وجود دارد. صرف‌نظر از این علائم، شما باید ترمزهایتان را به مکانیک نشان دهید، ولی می‌دانید نشانه‌هایی که باید در سیستم ترمز خود بینید تا به مکانیک مراجعه کنید، کدامند؟ در این مقاله 5 مورد از نشانه‌ها آمده است که به شما کمک فراوانی می‌کند تا از تصادفات مهلک جلوگیری کنید.

5.ساییده شدن صفحه ترمز (Pad)

در ابتدا در مورد نحوه عملکرد ترمز خود مطالبی را ارائه می‌کنیم. اکثر خودروها دارای ترمز های دیسکی می‌باشند که تقریباً شبیه به ترمزهای دوچرخه عمل می‌کند. یک سیستم هیدرولیکی که با سیال کار می‌کند، فشار پشت گیره‌های موجود در صفحه ترمز (caliper) را تأمین می‌کند. این سیال، دو گیره را به دیسک مربوط به نام روتور فشار می‌دهند. نیروی اصطکاک موجود بین روتور و صفحه ترمز باعث توقف خودرو می‌شود.

بازرسی قطر صفحه ترمز یا در اصطلاح گوشت موجود در لنت ترمز کار ساده‌ای است. هنگامی که جای آن را روی روتور پیدا کردید، دقت داشته باشید که بتوانید قسمت فلزی گیره‌ها را ببینید. بین روتور و گیره‌ها همان صفحه ترمز است که قرار است شما آن‌ها را بازرسی نمایید. به طور سر انگشتی قطر گوشت لنت ترمز باید به اندازه یک چهارم اینچ ضخامت داشته باشد.

اگر نشود کار بازدید را از میان پره‌ها رینگ خودرو انجام داد، باید تایرهای خودرو را باز کنید تا بتوانید گوشت لنت را مشاهده کنید.

4.صدای عجیب

معمولاً شنیده شدن صدای بلند و عجیب خیلی جدی گرفته نمی‌شود. مخصوصا زمانی که شیشه‌های خودرو بالا است و همچنان صدای دلنواز ترمزهایتان به گوش می‌رسد! علت این امر آن است که قسمت فلزی گیره به روتور برخورد می‌کند، به عبارت دقیق‌تر گوشت لنت ترمز شما به آخر عمر خودش نزدیک شده است. بی‌اهمیت بودن نسبت به این صدا می‌تواند به دیسک روتور شما هم آسیب وارد کند و خسارت را دوچندان نماید.

3. کشیده شدن به جهت خاص

آیا تا به حال احساس کرده‌اید که، هنگام ترمز، ماشین برای خودش به سمتی کشیده می‌شود؟

اگر متوجه این احساس شده‌اید، بدانید که مشکلی در سیستم ترمز شما وجود دارد. علت این موضوع می‌تواند به خاطر گیره‌های ترمز باشد. یعنی این گیره‌ها در یک سمت اصطکاک کافی را فراهم می‌کند و در طرف دیگر خیر.

دو موضوعی که ممکن است به این کشیده شدن خودرو مرتبط باشند، از بین رفتن لوله‌های ارتباطی سیستم ترمز است که در هنگام ترمز گیری فشار را به طور مساوی بین گیره‌ها یکسان توزیع نمی‌کند.

البته کشیده شدن خودرو همیشه به دنبال خرابی سیستم ترمز نیست. می‌تواند به دلیل باد کم یک طرف لاستیک یا ساییده شدن بیش از حد آن باشد. حتی مشکل در سیستم تعلیق هم می‌تواند از علل کشیده شدن خودروی شما باشد.

 پنج نشانه برای لزوم بازرسی ترمزهای اتومبیل

2. لرزه

اگر شما یک ترمز اضطراری انجام دهید در خودرویی که دارای ترمز ABS است، ممکن است احساس لرزه در زیر پای خودتان داشته باشید، اگر این احساس لرزه زیر پایتان در شرایط معمولی هم وجود داشته باشد، این خود نشانه یک مشکل است.

معمولا وجود لرزه زیر پایتان در شرایط معمولی نشان از تاب برداشتن روتور می‌باشد. روتور زمانی انحراف پیدا می‌کند که تحت ترمز گیری شدید در تعداد دفعات بالا واقع شود یا ترمز گیری طولانی صورت بپذیرد. این عوامل باعث می‌شوند تا نیروی اصطکاک تولیدشده خیلی زیاد شود و در نتیجه گرمای تولیدی هم افزایش پیدا کند. این گرمای تولیدشده ممکن است باعث تغییر شکل روتور شود.

اگر به تازگی ترمز شدید نکرده‌اید و زیر پایتان احساس لرزش می‌کند، مطمئناً به خاطر بالانس نبودن تایرها است. بهتر است به یک مکانیک مجرب مراجعه نمایید.

1. فشردن پا روی پدال ترمز

فشردن پا روی پدال ترمز، می‌تواند به شما بگوید که سیستم ترمز خودرو شما چگونه کار می‌کند.

پدال ترمز خیلی نرم، یعنی وجود فاصله زیاد تا عمل ترمز گیری! علاوه بر اینکه مقداری از پدال ترمز درگیر است می‌تواند نشان‌دهنده این باشد که گوشت لنت ترمز شما به پایان رسیده است. یا اینکه باید عمل هواگیری انجام شود.همچنان شاید مقداری هوا بین سیال موجود در لوله‌های ارتباطی سیستم ترمز قرار گرفته باشد. ممکن است حتی نشتی روغن ترمز وجود داشته باشد.

برعکس پدال خیلی نرم، می‌تواند شرایطی وجود داشته باشد که با اندکی فشردن پا بر روی پدال، عمل ترمز گیری انجام شود. این بدان معناست که روتور ساییده شده است. یا اینکه روغن ترمز کثیف یا غبارآلود شده است. می‌توانید با تعویض روغن ترمز از به وجود آمدن چنین مشکلاتی جلوگیری کنید.

منبع:

http://www.zoomit.irنظرات