1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروهای آتی بازار
 4. شیوا، دلیل اختلاف ۱۲۰میلیون تومانی قیمت دنا پلاس با توربو را بیان کرد

شیوا، دلیل اختلاف ۱۲۰میلیون تومانی قیمت دنا پلاس با توربو را بیان کرد

19 شهریور 1399
 • 10

 

 رئیس شورای رقابت با اشاره به اینکه وظیفه این شورا، تنظیم دستورالعمل قیمت است، گفت: این شورا تلاش می‌کند با تنظیم دستورالعمل، قیمت تعادلی باشد و به دست مصرف کننده واقعی برسد.

رضا شیوا ادامه داد: از اردیبهشت امسال که مسئولیت تنظیم دستورالعمل قیمت از وزارت صمت، دوباره به شورای رقابت برگردانده شد، حدود 14 ماه پیش از آن هیچ کدام از خودرو‌ها افزایش قیمتی نداشتند.

وی با اشاره به اینکه دستورالعمل را برای همه خودرو‌ها صادر کردیم، گفت: قیمت‌هایی را که اعلام کردیم هم برای مصرف کننده و هم تولید کننده، عادلانه است.

شیوا با اشاره به اینکه قیمت اعلامی ما با بازار آزاد اختلاف زیادی دارد، افزود: وظیفه شورای رقابت این است که در برابر کالا‌های انحصاری، قیمت عادلانه را اعلام و متقاضی واقعی را پیدا کند، بنابراین شرط‌های زیادی برای خرید خودرو گذاشتیم، اما با این حال معلوم نیست که آیا همه کسانی که در قرعه کشی برنده می‌شوند متقاضی واقعی خودرو‌ها هستند یا نه؟

رئیس شورای رقابت گفت: اکنون سود منطقی، حدود 10 درصد و هزینه مالی حداکثر تا 5 درصد را برای خودرو سازان و هزینه معاملات به علت وضع فوق العاده کنونی را در نظر گرفتیم و کاهش 2 و نیم درصد بهره وری را انجام ندادیم و فعلاً با توجه به وضع ویژه کنونی، کیفیت را هم دست نگه داشتیم.

شیوا افزود: خودروسازان, 17 درصد سود تعیین کرده بودند، اما شورای رقابت, 10 درصد سود و 5 درصد هم هزینه مالی در نظر گرفت بنابراین اختلاف زیادی با خواسته‌های خودروسازان نداریم.

وی با اشاره به اینکه محاسبه تورم با بانک مرکزی است، ادامه داد: انتظار این است که هر خودروساز حداقل برای نیاز سه ماه خود، کالا داشته باشد به همین علت افزایش‌ها را برای هر سه ماه یکبار در نظر گرفتیم.

شیوا با بیان اینکه وضع کشور و ارتباط ما با خارج، ویژه است، اضافه کرد: از نظر علمی و محاسباتی، امکان قیمت گذاری خودرو به صورت روزانه وجود ندارد و نمی‌شود هر ماه قیمت‌ها را تغییر داد.

شیوا گفت: از زمانی که قرعه کشی خودرو آغاز شد شکایت‌های مردمی حذف شده و قرعه کشی خودرو بهترین مدل در شرایط فعلی است.

وی درباره خودروی دناپلاس توربوشارژ اتومات افزود: دناپلاس توربوشارژ اتومات با دنا پلاس حدود 120 میلیون تومان اختلاف قیمت دارد و در دنا پلاس توربوشارژ اتومات حداقل سی قطعه نسبت به دنا پلاس اضافه شده که قیمت این قطعات توسط بازرس مستقل شرکت تأیید شده است.

رئیس شورای رقابت درباره قیمت گذاری خودرو‌های جدید هم گفت: این خودرو‌ها هنوز به بازار نیامده، ولی به محض ورود قیمت گذاری خواهند شد.

 

 

منبع تسنیمنظرات

 • داود داود (24 شهریور 1399 ساعت 13:50)

  واقعا آقای شیوا ، باید دوباره بشینه کلاس اول دبستان، با اون کارشناسی خودرو ، مگه میشه 20 قطعه اضافه کنی به خودرو ، بعدش قیمت خودرو بشه دو برابر و نیم ، یعنی قیمت 20 تا قطعه معادل یک برابر و نیم دنا پلاس هست - غیر از اینکه اتومات شده

 • مهدی مهدی (20 شهریور 1399 ساعت 09:39)

  برین بمیرین اگه راست میگین واردات ماشینو ازاد بذارین ببینین این اشغالها روکی میخره افغانستان با تویوتا کمری وارداتی مسافر کشی میکنه شما بلایی سر ما اوردین که پرایدو باید هرروز لیس بزنیم

 • آریل آریل (20 شهریور 1399 ساعت 02:13)

  واقعا که این چه وضعی هستش که درست کردید خدا ازتون نگذره...
  این چه وضع مملکت داری هستش...
  دیگه اخه ادم میتونه ماشین بخره اخه...
  فقط چطوری میخواهید جواب مردم رو بدید واقعا متاسفم.

 • حسن حسن (19 شهریور 1399 ساعت 22:54)

  خدا نابودت کنه

 • مخلوق مخلوق (19 شهریور 1399 ساعت 16:45)

  ای خدای مهربان
  من بعنوان مخلوق تو میپرسم چرا
  میخواهی بفهمانی که دنیا زندان مومن است
  باشه پس من به قولت اعتماد میکنم قیامت باهم حساب و کتاب میکنیم

 • شمیم شمیم (19 شهریور 1399 ساعت 12:28)

  معلومه داره سود میبره وگرنه بحساب شما حافظ منافع مردم هستید

 • حسن حسن (19 شهریور 1399 ساعت 12:18)

  20 هزار تا ماشین با هزار شرط و قرعه کشی دادن بازم میگه مطمئن نیستیم به اینا که دادیم متقاضی واقعی بودن یا نه
  حاجی دم ساقیت گرم

 • مژگان مژگان (19 شهریور 1399 ساعت 09:47)

  فقط برید بمیرید عادلانه شما اختلاسگران شکم سیر چی از عدالت و انسانیت میدانید شماییکه خودتونو مستضعف و مستحق دریافت هرچ هست و ژن خوب میدانید و دیگرام را عوام .نه که حقوق و مزایا و امکانات عادلانه در این کشور تقسیم میشود

 • ایرانی جانم فدای وطنم ایرانی جانم فدای وطنم (19 شهریور 1399 ساعت 09:12)

  جناب رئیس شورای رقابت افزایش قیمت از طرف شما باعث افزایش قیمت دو برابر در بازار می شود. اسکن نامه افزایش را که در سایت می گذارید دلال ها را به افزایش دوباره سوق میدهید. عادلانه بودن این قیمت گذاری کجاست ؟ آیا محصولات شما با این قیمت به دست مردم عادی می رسد ؟ هرگز، یک کارمند که در ماه 3 میلیون حقوقش هست میتواند از محصولات شما بهره مند شود؟ آیا با افزایش قیمت شما حقوق آن کارمند هم با تورم موجود در جامعه همگام سازی می شود. این ها را هم در نظر می گیرید یا فقط به فکر ضرر نکردن خودرو سازان هستید؟ آیا موجودی اموالتان را قبل از رسیدن به این ریاست شفاف سازی نموده اید؟ چون بعد ها باید جواب پس بدهید.

 • علی علی (19 شهریور 1399 ساعت 07:53)

  شمشیر عدالت علی بخوره به اون فرق سرت

  بعد از پرداخت مبلغی معادل 10000 دلار نیمایی و 16 ماه انتظار

  چنان عادلانه قیمت گذاری کردید که من مصرف کننده نا امید از امکان تامین وجه مجبور شم ماشین رو دو دستی تقدیم دلالها کنم و اونها هم خون ملت رو بکنن تو شیشه

  حاشا به این عدالت تون