1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان خارجی
  4. آشنایی با 10 خودرو دست دوم با بیشترین افت قیمت در جهان + عکس

آشنایی با 10 خودرو دست دوم با بیشترین افت قیمت در جهان + عکس

17 دی 1399
  • 0

در کشورهای پیشرفته، آمارها به طور دقیق گردآوری و تحلیل می شوند. برای مثال در بازار آمریکا مشخص است که کدام خودروها هنگام فروش دست دوم، بیشتر از بقیه ارزش خود را از دست می دهند.

بطور کلی خودرو در کشورهای دیگر کالای سرمایه ای به حساب نمی آید و تنها برای مصرف از آن استفاده می شود به همین خاطر بعد از مصرف قیمت آن کاسته می شود حتی اگر در آن کشور تورم هم وجود داشته باشد. ولی در ایران کلا خودرو یک کالای سرمایه ای است و مردم برای حفظ ارزش دارایی خود اقدام به خرید خودرو می کنند و در کنار آن از خودرو هم استفاده می کنند .

هیچ وقت نمی توان انتظار داشت که خریداران برندهای لاکچری که برای پرستیژ اجتماعی خود ارزش بالایی قائلند با دوست داران محیط زیست و خریداران خودروهای مقرون به صرفه در یک دسته بندی قرار بگیرند. اما در این خبر در یک دسته قرار گرفته اند چون هر دوی آنها به موضوع از دست رفتن ارزش و افت قیمت، هنگام فروش دست دوم، اهمیت می دهند.

بر اساس آمار و تحلیل های آیسیکارز analysis by iSeeCars‌   وبسایت پژوهشی که موتور جست و جوی صنعت خودرو به حساب می آید، می گوید از 10 خودروی اولی که بالاترین میزان افت قیمت هنگام فروش دست دوم را بعد از 5 سال دارند، 8 خودرو،‌ سدان لاکچری است. نکته جالب توجه این است که با توجه به رتبه بندی 10 خودرو با بالاترین افت قیمت، دوست داشتن محیط زیست می تواند به جیب شما لطمه بزند!

میزان افت قیمت این ده خودرو بعد از 5 سال به طور متوسط عبارت است از:

*ب ام و سری 7: با افت 72.6 درصد

1.jpg
*ب ام و سری 5: 70.1درصد

2.jpg

*نیسان لیف: 70.1درصد

4.jpg

آئودی A6 :69 درصد                   

3.jpg

*مازراتی گیبلی: 69درصد

5.jpg
*مرسدس بنز کلاس ای: 69درصد

6.jpg
*ولوو S60: 67.8درصد

7.jpg

*مرسدس بنز کلاس اس: 67.1درصد

9.jpg

*لینکلن MKZ: 67.1درصد

8.jpg

*ب ام و ایکس3: 66.5درصد

10.jpg

کارل برائر Karl Brauer تحلیلگر اجرایی  آیسکارز می گوید یکی از دلایلی که خودروهای لاکچری افت قیمت شدید پیدا می کنند این است که فناوری ها و آپشن های بسیار گران قیمتی دارند که خریداران خودروهای دست دوم ارزشی برای آن قائل نیستند.

عامل دیگری که در افت سریع قیمت مؤثر است، این است که اکثر خودروهای لاکچری به روش لیزینگ اجاره می شوند. در نتیجه، چون این خودروها لیزینگی هستند و معمولاَ بعد از سه سال از اجاره لیزینگ خارج می شوند، تقاضا برای مدل های لاکچری قدیمی با کاهش شدیدی رو به رو می شود.

اما جالبتر کاهش شدید ارزش و قیمت خودروهای دوست دار محیط زیست است و بائر در این زمینه می گوید: «مشوق های حکومتی نقش مهمی در افت شدید قیمت دست دوم خودروهای دوست دار محیط زیست بازی می کند. چون قیمت دست دوم آنها بر اساس برچسب قیمت بدون مشوق محاسبه می شود. دلیل دیگر هم برای خودروهای برقی نظیر نیسان لیف هم روزآمدی بسیار سریع فناوری های باتری و افزایش میزان پیمایش خودروهای جدید به ازای هر بار شارژ است که روی افت قیمت تأثیر خیلی زیادی دارد.»

آن سوی دیگر طیف افت قیمت و کاهش ارزش، خودروهایی مثل جیپ رانگلر هستند که بعد از 5 سال فقط 30.9 درصد از ارزش خود را به طور متوسط از دست می دهند. در این باره هم بائر می گوید: «جیپ مدل های مختلف رانگر ارزش خود را بیشتر از خودروهای دیگر حفظ می کنند و محبوبیت آنها بادوام تر است که مهمترین دلیل آن دوام و عملکرد آنها در مسیرهای ناهموار و دشوار است. طراحی اسطوره ای آنها هم طوری است که مدل های قدیمی تر آن خیلی از مد افتاده به نظر نمی رسند.»

در بازار آمریکا به طور متوسط افت ارزش خودروها در 5 سال حدود 49.1 درصد است. به بیان ساده تر، به طور متوسط خودروها ظرف 5 سال نیمی از ارزش و قیمت خود را از دست می دهند.

آیسیکارز برای این تحلیل خود 8.2 میلیون دستگاه خودروی نو و کارکرده مدل های سال 2015 به بعد را مورد بررسی قرار داده است. این خودروها در سال 2015 به عنوان خودروی نو به فروش رسیده بودند و کارکرده یا دست دوم آنها از ژانویه تا سپتامبر 2020 فروخته شده است.نظرات