1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. وزیر صنعت: نصف خودروهای فروشی احتکار می‌شود

وزیر صنعت: نصف خودروهای فروشی احتکار می‌شود

19 بهمن 1399
  • 2

 وزیر صمت گفت: علیرغم اجرای طرح‌های مختلف همچون قرعه کشی برای عرضه خودرو، باز در همین شرایط نیز حدود ۵۰ درصد خودروهای فروش رفته گارانتی شان باطل شده و صرفاً در برخی انبارها نگهداری می شوند تا با افزایش کاذب قیمت ها به حفظ سرمایه عده ای کمک کند.

این نشان دهنده عدم موفقیت طرح قرعه کشی خودروسازان برای فروش محصولات شان با هدف رسیدن به دست مصرف کننده نهایی هستند و شاید بهتر است بازنگری در این طرح ها داشته باشیم. ایران خودرو و سایپا نتوانستند با این روش دلالان را از بازار حذف کنند.

علیرضا رزم حسینی در نشست مشترک با قطعه سازان خودرو در خراسان رضوی تاکید کرد: در حال تدوین و تهیه بسته حمایتی ویژه صنعت خودرو با محوریت شکست انحصار در این حوزه هستیم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت با اشاره به اینکه سیاست های وزارت صمت به گونه ای است که خودرو از کالای سرمایه ای به کالای مصرفی تبدیل شود، تاکید کرد: افزایش نقدینگی در سطح جامعه توجه برخی از دلالان و واسطه ها را به سوی بازار خودرو جلب نموده است که البته این افراد در اینده متضرر خواهند شد.

رزم حسینی یادآور شد: علیرغم اجرای طرح‌های مختلف همچون قرعه کشی برای عرضه خودرو، باز در همین شرایط نیز حدود 50 درصد خودروهای فروش رفته گارانتی شان باطل شده و صرفاً در برخی انبارها نگهداری می شوند تا با افزایش کاذب قیمت خودرو به حفظ سرمایه عده ای کمک کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: بسته تهیه شده برای حمایت از صنعت خودرو شامل نحوه قیمت گذاری، حمایت مالی، تعمیق ساخت داخل، افزایش تولید و به صورت ویژه شکست انحصار و رقابتی نمودن تولیدات خودرویی با کیفیت می‌شود.

رزم حسینی با اشاره به فعالیت بیش از 2000 شرکت قطعه ساز در سطح کشور و بالای 3 میلیارد دلار سرمایه گذاری در این صنعت افزود: در صورت ساخت داخل بودن یک قطعه و رعایت تمام ضوابط استاندارد، حتماً جلوی واردات مشابه خارجی را خواهیم گرفت.

وزیر صمت اعلام کرد: تا پایان سال دو نوع خودرو تارا و شاهین که توسط شرکت ایران خودرو و سایپا تولید می‌شوند رونمایی می شوند و علاوه بر یک نوع موتور رونمایی شده تا پایان امسال موتور دیگری نیز رونمایی و معرفی خواهد شد.

رزم حسینی تصریح کرد: همسازی قطعات از دیگر اولویت‌های توسعه این صنعت است که به صورت ویژه در دستور کار قرار گرفته و در یک پلت‌فرم مشترک تولید موتور های مشابه و قطعات باید در اولویت قرار گیرد.

وی تاکید کرد: به برکت وجود و تلاش صنعتگران، صادرکنندگان، کشور علیرغم همه محدودیتهای تحریمی سرپا است و بر همین مبنا نظام تصمیم گیری در وزارت صنعت، معدن و تجارت با محوریت بخش خصوصی، نگاه کارشناسی نمایندگان محترم مجلس، کمیسیون های تخصصی و دولت تنظیم شده است.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: توسعه کشور در سایه تقویت بخش خصوصی توانمند محقق می شود و با وجود مشکلات، اقدامات لازم برای تسهیل در امور با جدیت در حال پیگیری است.


ترخیص بیش از 8.5 میلیون تن کالا از گمرکات کشور

وزیر صنعت، معدن و تجارت تاکید کرد: با تدبیر اتخاذ شده و حمایت انجام شده از سوی رئیس‌جمهور محترم، شاهد ترخیص بیش از 8.5 میلیون تن کالای دپو شده در بنادر و گمرکات کشور در این مدت بودیم که این موفقیتی بزرگ بشمار می رود.

منبع تسنیم


نظرات

  • سیدجعفرکاظمی سیدجعفرکاظمی (19 بهمن 1399 ساعت 17:52)

    چرادولت ومسئولین دراین قضیه اینقدر بی عرضگی نشان میدهند مگردراین کشور بیش از یک کارت ملی برای هرنفروجوددارد ؟ انقلابی عمل کنندواجازه ندهند هرکس بیش از 2خودرو بخرد ویکی را زودتراز 2سال نتواندبفروشد.

  • حسین حسین (19 بهمن 1399 ساعت 13:28)

    من همه شرایطم جوره بنام 4نفرنیاز خیلی ضروری به یک ماشین برای خانواده خودم دارم یعنی مصرف کننده واقعی هستم14باربنام 4نفر ثبتنام کردم در نیومدولی برای دلال بساز بفروش ساختمان براحتی دوتا ماشین (بنام خودش خانمش)در اومداین نشون یه دستهای توکار هست فقط شانس نیست یعنی قرعه کشی روند عادیشوطی نمیکنه بطور قطع یقین دستکاری می کنند.