1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. در اسفند اوضاع بازار خودرو چگونه است؟ + قیمت برخی از خودروها

در اسفند اوضاع بازار خودرو چگونه است؟ + قیمت برخی از خودروها

در اسفند اوضاع بازار خودرو چگونه است؟
8 اسفند 1399
  • 0

امسال برای بازار خودرو سالی پرنوسان و پرالتهاب بود و قیمت خودرو صعودهایی تاریخی را تجربه کرد؛ با این حال فعالان بازار می‌گویند که اسفند جاری، یک ماه با ثبات برای بازار است.

 بازار خودرو پس از تقریباً یک سال پر تلاطم که با نوسانات نرخ ارز و شیوع ویروس کرونا نیز همراه بود، اسفند ماه جاری را در آرامش در حال سپری کردن است. پیش از رسیدن به این ثبات نسبی، مجموعه‌ای از عوامل دست به دست هم داد تا سال 1399 بره‌کشان دلالان خودرو شود. نان دلالی چنان شیرین شد که حتی مردم عادی هم برای بهره بردن از سود حاشیه بازار، به سمت پیش خرید از خودروسازان هجوم بردند. آخرین آماری که بصورت غیررسمی منتشر شده نشان می‌دهد 80 درصد خودروهای تحویلی توسط خودروسازان کشور، با هدف فروش در حاشیه بازار خریداری شده و ثبت نام کنندگان و تحویل گیرندگان قصد استفاده شخصی از خودروی ثبت نامی را نداشته اند.

1-1.jpg
دلال، مصرف کننده واقعی را از بازار خارج کرده بود

مجموعه عواملی که پرداختن به آنها از حوصله این گزارش خارج است (ازجمله افزایش قیمت ارز و تشدید انتظارات تورمی) باعث شد دلالان به صحنه گردان اصلی بازار خودروی کشور تبدیل شوند. دلال‌ها چنان پر و بال گرفتند که اقدام به قیمت سازی های صوری می‌کردند. به این صورت که روزانه صدها آگهی ساختگی و غیرواقعی فروش خودرو با قیمت‌های هدفمند را بر روی وبسایت‌ها و اپلیکیشن‌های پرمخاطب درج کرده و تلاش می‌کردند که قیمتهای مدنظر خود را بعنوان قیمت مرجع، به بازار تزریق کنند؛ البته این تحرکات بالاخره پس از ماه‌ها، با ممنوع شدن درج قیمت خودرو بر روی سایت‌های اینترنتی، عملاً متوقف شد.

بازار ثبت نام در پیش فروش‌های خودروسازان از طریق کارت ملی های اجاره‌ای هم داغ بود؛ چرا که تفاوت قیمت کارخانه با حاشیه بازار چنان بالا بود که هر کسی را جهت بهره مندی از این سود شیرین وسوسه می‌کرد. به عنوان مثال اگرچه خودروی 206 تیپ 2 در فروش کارخانه‌ای 110 میلیون تومان بود اما دلال این خودرو را با قیمت بالای 200 میلیون تومان در بازار آزاد به فروش می‌رساند.

علیرضا رزم حسینی وزیر صمت در توصیف این آشفته بازار می‌گوید: حدود 50 درصد خودروهای فروش رفته گارانتی‌شان باطل شده و صرفاً در برخی انبارها نگهداری می‌شوند تا با افزایش کاذب قیمت‌ها به حفظ سرمایه عده‌ای کمک کند.

همچنین مازیار بیگلو دبیر انجمن قطعه سازان نیز می‌گوید: در حال حاضر عرضه بیشتر از تقاضا است زیرا به دلیل حاشیه سود، به جای مصرف کننده واقعی بیشتر دلالان در بازار حضور دارند. حتی طبق آمار 80 درصد خودروهای تحویلی بعد از 3 ماه پیمایش صفر داشتند.

تلاطم قیمتی امسال در بازار خودرو بی سابقه بود؛ به عنوان مثال خودروی پژو 206 تیپ 2 به عنوان خودروی پر فروش در بازار در اردیبهشت ماه 116 میلیون تومان، در مرداد ماه 163 میلیون تومان، در آبان ماه 200 میلیون تومان و در اسفند ماه نیز 195 میلیون تومان در بازار قیمت خورده است.

با همه این تلاطم‌ها، اما تثبیت نسبی قیمت ارز موجب شده بازار خودرو طی ماههای گذشته از آرامشی نسبی برخوردار شود و دیگر از آن تب و تاب‌های شدید خبری نیست. حتی قیمت برخی انواع خودرو در حاشیه بازار با کاهش هم مواجه شد. در تداوم این آرامش نسبی، اسفندماه جاری نیز معاملات در بازار با آرامش در حال انجام است و دلالان حضور تعیین کننده ای در قیمت سازی و التهاب آفرینی ندارند. این در حالی است که در شرایط طبیعی، اسفندماه هر سال با توجه به درپیش بودن تعطیلات نوروزی، بازار خودرو با افزایش تقاضا جهت خرید مواجه است و قیمت‌ها اندکی افزایش می‌یابند اما اسفند ماه جاری با توجه به شرایط کرونایی و برقرار بودن پروتکل های بهداشتی، تقاضا برای خرید خودرو چندان تغییر نکرده است و همین مساله نیز موجب شده اسفند ماه امسال، متفاوت با سالهای گذشته باشد.


معاملات سفته‌بازانه به حداقل رسیده است

در این رابطه نعمت الله کاشانی نسب نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران، گفت: تقریباً از اواسط بهمن ماه و به ویژه طی 8 روز گذشته بازار خودرو به یک آرامش نسبی رسیده و قیمت‌ها تقریباً در ثبات هستند.

نایب رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران خودروی تهران افزود: در حال حاضر دلالان نقش تعیین کننده ای در قیمت سازی ندارند و عمده خرید و فروش‌ها توسط مصرف کنندگان واقعی انجام می‌شود؛ به شکلی که می‌توان گفت نوسانات در بازار به حداقل رسیده است.

کاشانی نسب تاکید کرد: البته قیمت خودروهای داخلی نسبت به ماه‌های قبل چندان کاهش نیافته اما مساله مهم این است که به یک ثبات نسبی رسیده است؛ از سویی دیگر اما قیمت خودروهای خارجی با 30 درصد کاهش مواجه شده با این حال هیچ خریداری برای این خودروها در بازار وجود ندارد.

در بازار تهران هر دستگاه پژو پارس سال 210 میلیون تومان، پارس ال ایکس 252 میلیون تومان، پارس اتوماتیک 308 میلیون تومان، سمند ال-ایکس 182 میلیون تومان، سمند EF7 بنزینی 202 میلیون تومان، 206 تیپ 2 حدود 192 میلیون تومان، 405 SLX حدود 193 میلیون تومان، 405 دوگانه سوز 186 میلیون تومان، 207 دستی 275 میلیون تومان، 207 اتوماتیک 390 میلیون تومان، 207 اتوماتیک پانوراما 414 میلیون تومان، دنا معمولی 256 میلیون تومان، دنا پلاس اتوماتیک 417 میلیون تومان، پراید 111 حدود 127 میلیون تومان، پراید 131 حدود 110 میلیون تومان، تیبا صندوقدار 120 میلیون تومان، تیبا هاچ بک 130 میلیون تومان و خودرو ساینا معمولی 136 میلیون تومان قیمتگذاری شدند.   

منبع مهر


نظرات