1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان داخلی
  4. معرفی گران‌ترین خودرو تولید داخل؛ دنا پلاس توربو شارژ اتوماتیک

معرفی گران‌ترین خودرو تولید داخل؛ دنا پلاس توربو شارژ اتوماتیک

12 تیر 1400
  • 1

ایران‌خودرو در جدیدترین فهرست قیمت خود در تیرماه 1400 قیمت تمام محصولاتش را اعلام کرد. در فهرست اعلام‌شده توسط آبی‌پوشان جاده‌مخصوص، درحال حاضر خودرو دناپلاس توربوشارژ اتوماتیک، گران‌ترین مدل تولید داخل محسوب می‌شود.

در تیرماه ۱۴۰۰ خودروی دنا پلاس توربو اتوماتیک با قیمت ۳۹۰ میلیون تومان به عنوان گران ترین محصول این شرکت و پژو ۴۰۵ اس ال ایکس با قیمت حدود ۱۰۸ میلیون تومان ارزانترین خودروی این شرکت به حساب می آیند.

به تازگی ایران‌خودرو فهرست قیمت محصولات خود در تیرماه ۱۴۰۰ را منتشر کرد و این اقدام ایران‌خودرو سنتی جدید محسوب می‌شود. البته با توجه به‌این‌که سایر خودروسازان دولتی هنوز فهرست قیمت محصولاتشان مربوط به‌تیرماه امسال را منتشر نکرده‌اند، مشخص نیست این اقدام ایران‌خودرو در انتشار فهرست قیمت تولیداتش به‌صورت ماهانه تکلیف جدید وزارت صمت به‌خودروسازان است یا این‌که ایده مدیران ارشد ایران‌خودرو بوده است. اما چندنکته درباره فهرست قیمتی تیرماه محصولات ایران‌خودرو قابل‌توجه است که مورد نخست مربوط به‌اعلام قیمت ماهانه توسط این خودروساز می‌شود. پیش‌تر چنانچه مشتریان قصد داشتند از آخرین قیمت خودرویی در مبدأ مطلع شوند، باید به‌سراغ اعلامیه‌ فروش‌های فوق‌العاده خودروسازان می‌رفتند تا از آخرین قیمت محصول مورد نظر مطلع شوند. این درشرایطی است که خودروهای مشمول قرعه‌کشی در فروش فوق‌العاده نیز محدود بود و شامل تمام خودروها نمی‌شد.

اما با انتشار فهرست قیمت ماهانه دیگر نیازی به‌جست‌وجو در اعلامیه‌های فروش فوق‌العاده برای کشف قیمت خودرو نیست و می‌توان گفت این اقدام به‌نوعی کار مشتریان را برای پیدا کردن قیمت کارخانه‌ای خودروهای قابل عرضه (حتی اگر در فروش‌های فوق‌العاده آن‌ها جایی نداشته باشد) آسان کرده است. نکته دیگر این‌که آبی‌های جاده‌مخصوص به‌صراحت اعلام کرده‌اند چنانچه نام هریک از تولیدات حاضر در سبد محصولاتی آن‌ها در این فهرست قیمتی به‌چشم نخورد، به‌این معناست که آن محصول در برنامه تولید این خودروساز در تیرماه جایی ندارد. با توجه به‌فهرست و همچنین این اظهارنظر شاهدیم که آبی‌های جاده‌مخصوص در تیرماه نیز مانند خردادماه امسال، برنامه‌ای برای تولید پژو ۲۰۶ تیپ ۵ و همچنین رانا معمولی نخواهند داشت.

اما برویم سراغ قیمت‌های اعلامی از سوی ایران‌خودرو برای محصولات تولیدی و قابل عرضه در تیرماه و این نرخ‌ها را با قیمت‌های اعلامی خردادماه مقایسه کنیم. مقایسه فهرست قیمت محصولات ایران‌خودرو برای نخستین‌ماه از فصل تابستان ۱۴۰۰ با فهرست بهای خردادماه امسال، نشان می‌دهد محصولات تولیدی این خودروساز هیچ تغییر نرخی را تجربه نکرده‌اند و نحوه قیمت‌گذاری محصولات تولیدی شرکت‌های خودروساز این‌گونه است که خودروسازان این امکان را دارند بهای محصولات تولیدی خود را براساس دو عامل زیان تولید و همچنین فاصله قیمتی میان بازار و کارخانه تعیین کنند. بنابراین به‌نظر می‌رسد از یک طرف هزینه تولید هیچ‌یک از محصولات قابل عرضه این خودروساز به‌نسبت خرداد سال جاری تغییر نداشته و از طرف دیگر به‌دلیل نوسان کم قیمتی در بازار، تغییری نیز در فاصله قیمتی میان بازار و کارخانه ایجاد نشده تا خودروساز بتواند قیمت محصولات تولیدی خود را افزایش دهد.نظرات

  • علی علی (12 تیر 1400 ساعت 16:48)

    الان دقیقا جدولش کجاست این خبر ؟؟؟؟؟