1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان داخلی
  4. انجمن صنایع همگن: دورخیز پژو و رنو برای بازگشت به بازار ایران

انجمن صنایع همگن: دورخیز پژو و رنو برای بازگشت به بازار ایران

9 مرداد 1400
  • 2

نجفی منش گفت: اگر شرایط برجامی مهیا شود این شرکت های خودروسازی بلافاصله به ایران باز خواهند گشت و فعالیت خود را ادامه خواهند داد.

این روزها زمزمه بازگشت مجدد پژو و رنو به عنوان دو خودروساز بزرگ فرانسه به بازار خودروی ایران بیش از پیش شنیده می شود. برگزاری جلسات خودرویی میان طرفین فرانسوی و ایرانی این احتمال را قوت می بخشد که خودروسازان فرانسوی تشنه بازگشت به بازار بزرگ ایران هستند. از طرفی شنیده ها حاکی از آن است که رنو قصد دارد وانتی مختص بازارهای منطقه تولید کند. این خودروسازی بزرگ درصدد است این وانت را پس از پوشش بازار، از مسیر ایران به دیگر کشورهای منطقه نیز صادر کند.

از طرفی برخی از کارشناسان بر این باورند که بازگشت رنو و پژو به ایران منطقی نیست. به عنوان مثال پژو به دلیل ادغام با کمپانی آمریکایی فیات_کرایسلر دارای محدودیت خواهد بود و این موضوع می تواند چالش بزرگی در مسیر ورود دوباره این خودروسازی به بازار خودروی ایران باشد.

در همین رابطه گفتگویی با محمدرضا نجفی منش رئیس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه‌سازان خودروی کشور و عضو هیئت رئیسه اتاق بازرگانی ایران و فرانسه ترتیب داده و نظر وی را در این زمینه جویا شدیم که در ادامه مطالعه خواهید کرد.‌

نجفی منش در ابتدای این گفتگو اظهار داشت: خروج شرکت های خودروسازی رنو و پژو از کشور به خواست خود آنها نبود. مردم به اشتباه گمان می کنند که پژو و رنو با تعمد از کشور خارج شدند. این تفکر باید تغییر کند؛ چرا که قدرت آمریکا موجب شد که این شرکت ها علی رغم میل باطنی و ناراحتی فراوان بازار ایران را ترک کنند. شرکت خودروسازی پژو حدود 400میلیون یورو در کشور ما سرمایه گذاری کرده است. طبیعی است که با از دست دادن بازار کشور ما درآمد این شرکت با کاهش روبرو شود.

وی با اشاره به اینکه آمریکا باید دست از شیطنت و شرارت خود بردارد و زورگویی را تمام کند، گفت: شرکت های خودروسازی فرانسوی که از ایران خارج شده اند منتظر و مشتاق ورود دوباره به بازار ایران هستند. گفتنی است که شرکت رنو از زمان خروج آمریکا از برجام تا کنون حتی دفتر خود در تهران را تعطیل نکرده است و نیروهایی که در کشور ما مشغول به فعالیت بودند را نیز از دست نداده است تا اگر شرایط همکاری مجدد برقرار شد نیروهای انسانی خود را داشته باشد.

رئیس انجمن صنایع همگن نیرومحرکه و قطعه‌سازان خودرو افزود: بنابراین با جرات می توان گفت اگر شرایط برجامی مهیا شود این شرکت های خودروسازی بلافاصله به ایران باز خواهند گشت و فعالیت خود را ادامه خواهند داد.

عضو هیئت رییسه اتاق بازرگانی ایران و فرانسه در ادامه گفت: پیش بینی ما هم بر این است که رنو و پژو مجددا به ایران بازخواهد گشت. بنابراین باید عمق ساخت داخل خود را افزایش دهیم تا حداقل از این ناحیه ضربه نخوریم.


مزایای همکاری ایران با پژو و رنو

نجفی منش در بخش دیگری از صحبت های خود به مزایای همکاری ایران با خودروسازی های فرانسه اشاره کرد و گفت: تولید خودروهای خوب و با کیفیت در ایران یکی از بهترین نتایج همکاری با پژو و رنو بود. بهترین مثال برای این موضوع خودروی L90 بود که به نام تندر نامگذاری شد. اگر امروزه در خصوص کیفیت این خودرو از مردم نظرسنجی کنیم اکثریت قریب به اتفاق مردم این خودرو را محصولی با کیفیت بالا می شناسند. ما به واسطه حضور شرکت رنو در ایران توانستیم دانش فنی این خودروسازی را وارد کشور کنیم.

رییس انجمن صنایع همگن نیرو محرکه و قطعه سازان خودرو در پایان گفت: مهیا کردن بازار هدف صادراتی نیز یکی از مهمترین مزیت های همکاری با دو خودروساز بزرگ فرانسه است. از سمتی مردم خواهان داشتن خودروهای با کیفیت، به روز و جدید هستند که همکاری با این دو خودروساز می تواند این مهم را عملیاتی کند. همچنین درس بزرگی که ما از همکاری با رنو و پژو گرفتیم این بود که حتما و حتما باید به خود متکی باشیم تا در مواقعی مانند خروج آمریکا از برجام با مشکلات گوناگون روبرو نشویم.نظرات

  • علی علی (10 مرداد 1400 ساعت 06:26)

    خودروهای فرانسوی جایگاه خوبی در سایر بازارهای دنیا ندارن، به همین دلیل به هر دری میزنن تا مجدد وارد بازار تشنه و انحصاری ایران بشن و با ارائه یکی دو مدل خودروی کیفیت متوسط و عموما مدل پایین که در مقایسه با لگن‌های ایرانی کیفیت بالا محسوب میشن! فروش خوبی در بازار ایران داشته باشن و از طرفی نیازی به اپدیت کردن خطوط تولید اون مدلها نداشته باشن.

  • حسین حسین (9 مرداد 1400 ساعت 13:41)

    چه خوب میشد اگر به جای این دو شرکت که آنچنان در دنیا تاپ و رده بالا نیستند به سراغ محصولاتی مثل تویوتا،هوندا فولکس، فورد شورلت یا دستکم کیا و هیوندای کره که همگی امتحان خودشونو پس داده اند میرفتیم و دست از سر اینا به خصوص پژو برمیداشتیم فکر کنم درصد محصولات فرانسوی در کشور ما از خودِ کشور فرانسه هم بیشتر باشه!!!