1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. آیا با ریزش قیمت خودروهای خارجی، تالیسمان هم قیمت دنا می‌شود؟

آیا با ریزش قیمت خودروهای خارجی، تالیسمان هم قیمت دنا می‌شود؟

28 مهر 1400
 • 4

بعد از موافقت وزیر صمت با واردات خودرو در سال 1401 ، بالاخره یکی از موانع آزادسازی واردات خودروی خارجی حذف شد. وزیر صمت با واردات خودرو به کشور موافقت کرده. حالا برخی منتظر ریزش شدید قیمت خودروهای خارجی هستند و حتی مساله کاهش ۸۰ درصدی قیمت خودرو را مطرح می‌کنند. اما آیا این افت قیمت واقعی است؟

اگرچه هنوز مصوبه آزادسازی واردات خودرو در مجلس و شورای نگهبان نهایی نشده، اما مخالفت‌ها کمی کاهش یافته است.

روز گذشته اعلام شد از زبان یکی ار نمایندگان مجلس، وزیر صمت با آزادسازی واردات خودرو از سال ۱۴۰۱ موافقت کرده است. همچنین نایب رئیس کمیسیون صنایع مجلس گفته با مواردات محدود خودرو موافقت شده است.


تاثیر آزادسازی واردات بر قیمت خودرو

اما آیا خبر آزادسازی واردات، قیمت خودرو را کاهش می‌دهد؟ در این باره سه دسته دیدگاه وجود دارد؛ دیدگاه اول می‌گوید آزادسازی واردات خودرو در حقیقت نوعی ایجاد انحصار برای خودروسازان و شورای رقابت است. واردات محدود است و شرایط سختی دارد.

برای همین آزادسازی واردات خودرو نمی‌تواند تاثیر خاصی بر قیمت خودرو بگذارد و افت قیمت‌ها حداقلی خواهد بود. به خصوص اینکه قرار است واردات خودرو به سال آینده موکول شود. در این حالت بعید است قیمت خودرو ارزان شود. اما ممکن است بازار وارد رکود هر چه بیشتری شود. 

در مطلبی که در روزهای گذشته منتشر کردیم به بررسی قیمت جدید محصولات هیوندای مدل 2021 در ایران در صورت بازگشایی مجدد واردات خودروهای خارجی به کشور پرداختیم که می توانید با کلیک بر روی آن این مطلب را مشاهده نمایید، اگر تنها کلیه هزینه های واردات خودرو به کشور را 100 درصد در نظر بگیریم مشاهده کردیم که نرخ خودروهای وارداتی جدید نسبت به قیمت فعلی خودروهای وارداتی تفاوت نسبتا محسوسی خواهد داشت.

 ولی اگر هزینه های جانبی ای که در واردات هر خودرو تعلق می گیرد از 100 درصد بیشتر باشد این تفاوت ناچیز و ناچیزتر خواهد شد . بطوریکه که اگر این هزینه از حدود 120 تا 130 درصد بیشتر شود تقریبا دیگر تفاوتی وجود نخواهد داشت و هرگفته ای که اشاره به افت قیمت حدود 70 تا 80 درصدی قیمت خودروهای خارجی می کند به دور از حقیقت می باشد.

برخی دیگر می‌گویند واردات خودروی خارجی، باعث ریزش شدید قیمت خودرو می‌شود. اما میزان کاهش قیمت خودرو، به آیین‌نامه‌ها و اما و اگرهایی که دولت و مجلس تعیین می‌کند، بستگی دارد.

اما دسته دیگر می‌گویند مساله واردات خودرو، بر بازار اثر قابل توجهی دارد. این قانون نه تنها قیمت خودروی خارجی که قیمت خودروی داخلی را هم ارزان می‌کند.

به خصوص اکنون که وزیر صمت گفته برای آزادسازی واردات خودرو شش ماه زمان می‌خواهد و گفته در این مدت قرار است میزان تولید افزایش پیدا کند و قیمت‌ها تعدیل شود. این گفته وزیر به این معناست که احتمالا قیمت خودروهای داخلی باید در نیمه دوم سال کمتر شود.


تالیسمان هم‌قیمت دنا؟

اما آنها که موافق ریزش قیمت خودرو هستند، می‌گویند ممکن است قیمت خودرو بین ۳۰ تا ۸۰ درصد هم افت کند. با این حساب، مثلا انتظار می‌رود ظرف چند ماه آینده تالیسمان هم قیمت دنا شود. یا مثلا خودروی یک میلیاردی در بازار به قیمت پراید و تیبا برسد.

همان زمان که مساله آزادسازی واردات خودرو مطرح شده بود، مهدی دادفر، رئیس انجمن واردکنندگان خودرو مساله کاهش ۸۰ درصدی قیمت خودرو را اعلام کرد.

گفته‌ای که با واکنش برخی از فعالان بازار خودرو مواجه شد. چراکه آنها معتقد بودند ریزش ۸۰ درصدی قیمت خودرو، واقعی نیست.


کاهش قیمت خودروهای چینی؟

دادفر اعلام کرد: ریزش ۸۰ درصدی خودرو مربوط به زمانی بود که واردات خودروی دست دوم هم آزاد بود. اما الان تبصره ۵ حذف شد.

عمادالدین جعفری، تحلیلگر صنعت خودرو گفته بود: در خوشبینانه‌ترین حالت، آزادسازی واردات خودرو می‌تواند قیمت خودرو را بین ۲۵ تا ۴۰ درصد ارزان کند و نه بیشتر.

او گفته بود دلال‌ها بازار خودرو را دستکاری می‌کنند و اجازه نمی‌دهند قیمت خودرو تا این حد بریزد.

جعفری پیش از این هم گفته بود: پیش‌بینی می‌شود قیمت خودروهای چینی بین ۲۰ تا ۳۰ درصد ارزان شود.

اما با توجه به وعده کاهش قیمت وزیر صمت، انتظار کاهش قیمت خودروهای داخلی هم وجود دارد.نظرات

 • یوسف صحرایی یوسف صحرایی (28 مهر 1400 ساعت 23:49)

  مگه دوستان خوذروساز ما در دولت و شورای نگهبان خواب باشند که بگذارند خودرو وارد و قیمت خودروهای خارجی و به طبع ان خودروهای داخلی افت کند.بازار باید در انحصار خودرو ساز داخلی باشد و مردم سود جو کماکان برای اشغالهای انها که به عمد با اختلاف قیمت نسبت به بازار همراه است صف بکشن و مصرف کننده واقعی نتواند یک خودرو ایمن و مناسب برای خانواده خود تهیه کند در واقع مصرف کننده واقعی چوب دولت و دوستان خودروسازش و از طرفی شغال های فرصت طلب (دلالان) را میخورد.

 • مافیای شیطانی مافیای شیطانی (28 مهر 1400 ساعت 14:45)

  این مافیا یک حاشیه امن برای خودرو های سرطانی خودش ایجاد میکنه. خیلی منطقی باید بفهمیم اگر تالیسمان هم قیمت دنا بشه، ایران خودرو برشکست میشه. خودمون میدونیم ایران خودرو یک بازنده تمام عیار در کشور های دیگه بوده و داره تمامی ضررشا با فروش این اشغال ها در داخل کشور جبران میکنه.
  پس فکر نمیکنم چنین چیزی اتفاق بیفته.
  چند سال پیش که واردات ازاد بود اگر یک 206 حدود 30 میلیون بود، ماشینی مثل سراتو مونتاژ نزدیک 100 میلیون بود. یا مثلا سوزوکی گرند ویتارا تا 120 میلیون رفت وقتی 206 نزدیک 40 میلیون شد.

 • علی علی (28 مهر 1400 ساعت 09:45)

  مثلا خودروی یک میلیاردی در بازار به قیمت پراید و تیبا برسد،پراید هم قیمت دوچرخه .دوچرخه هم قیمت اسباب بازی. با این وصف ارزانی فوق العاده میاید.دنیا هم به جای دلار .ریال استفاده خواهند کرد

 • حمید حمید (28 مهر 1400 ساعت 07:49)

  همه تصمیمات بر مبنای اینه که به سرمایه دار لطمه نخوره چرا نباید تو این شرایط خودرو بنز و بی ام و ۵سال کار کرده بیاد تو ایران که هم جون مردم با خوردوهای داخلی از بین نزه هم قیمت خودرومتعادل بشه پس مستضعفین کی حق زندگی توایران و دارن