1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروهای آتی بازار
 4. انتشار نخستین تصویر رسمی از کراس اوور جدید ایران خودرو

انتشار نخستین تصویر رسمی از کراس اوور جدید ایران خودرو

5 آبان 1400
 • 3

تا به امروز هیچ تصویری از کراس اوور جدید ایران خودرو که طبق گفته خود شرکت بر پایه خودروی تارا می باشد منتشر نشده بود و تقریبا این بار برای اولین دفعه می باشد که این شرکت طی مراسمی از تصاویر این خودرو رونمایی می کند.

گروه صنعتی ایران خودرو تولید کراس اووری حاصل پروژه K125 را در دست دارد که تا امروز فقط حدس و گمان هایی در خصوص آن وجود داشت، حالا تصاویری از طراحی ظاهری این خودرو برای وزیر صمت و نمایندگان مجلس نمایش داده شده است.

محصول پروژه K125 در اصل خودرویی با نشان اختصاصی ایکو IKCO است که سدان تارا به عنوان نخستین خودروی آن معرفی و به بازار عرضه شده است و در کل سه سگمنت را در بر می گیرد.

نخستین محصول نشان ایکو همان محصول پروژه K132 بود که در زمان رونمایی، "تارا" نام گرفت و در شب میلاد حضرت محمد(ص) نیز خط تولید انبوه نمونه اتوماتیک آن نیز با تیراژ تولید 10 دستگاه در روز افتتاح شد.

دومین محصول این پلتفرم اختصاصی نیز کراس اوور پروژه K125 است که تصاویری رسمی از طراحی ظاهری آن منتشر شده است و سومین محصول نیز یک خودروی هاچ بک کم مصرف تحت پروژه K121 است که تاکنون اطلاعاتی از آن اعلام نشده است.

تولید محصولات با نشان اختصاصی IKCO با قرارداد پیشین ایران خودرو با گروه PSA و اجازه استفاده از پلتفرم PF1 برای ایران خودرو مهیا شد اما با بروز مشکلات بعدی، مهندسان ایران خودرو تغییراتی بر روی این پلتفرم اعمال کردند.

از دل تغییرات ایران خودرو، پلتفرم اختصاصی ایران خودرو متولد شد که محصولات پروژه K بر روی آن تولید می شود.

هر چند تا امروز درباره مشخصات فنی این خودرو اطلاعات رسمی منتشر نشده است اما می توان گفت که محصول پروژه K125 با پیشرانه TC7 پلاس و جعبه دنده شش سرعته اتوماتیک عرضه خواهد شد. این پیشرانه حداکثر توان استاندارد 170 اسب بخار را با گشتاور 250 نیوتن متر تولید کند. پیشرانه TC7 پلاس 1646 سی سی حجم دارد و در اصل همان نسخه ارتقا داده شده از TC7 یا EF7 پلاس است.

هر چند برخی منابع تولید کراس اوور K125 با گیربکس اتومات را مطرح کرده اند اما احتمال تولید خودرو با گیربکس دستی و پیشرانه TU5 همچون تارا نیز دور از ذهن نخواهد بود.

14.jpg

cioib.jpgنظرات

 • حسن حسن (7 آبان 1400 ساعت 14:54)

  بزرگترین ظالم به مردم ایران و بزرگترین رانت خواری و ..... در ایران زیر نظر ..... است

 • الیاس الیاس (5 آبان 1400 ساعت 19:52)

  نکشیمون با این طراحی مزخرف.فردا پس فردا قیمت 999میلیونی میخوره تا ملت همیشه در صحنه ضایع شده صف بکشن براش

 • زیس زیس (5 آبان 1400 ساعت 09:36)

  وقتی طلق قرمز درست میکنی که یک ماهه جلو افتاب رنگش می پره و صورتی میشه و توی ذوق میزنه مجبوری کل عرض عقب خودرو را اینجوری بسازی؟