1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان داخلی
  4. آشنایی با وانت های داخلی با 4 ستاره کیفی + جدول

آشنایی با وانت های داخلی با 4 ستاره کیفی + جدول

28 آبان 1400
  • 1

در لیست کیفی سازمان استاندارد برای گروه وانت ها در رده قیمتی یک در شهریور ماه تنها وانت نیو پیکاپ فوتون دیزلی (ایران خودرو دیزل) ۴ ستاره کیفی را موفق شد از آن خود کند و بقیه وانت های تولید در کشور در رده پایین تر قرار گرفتند. همچنین وانت پیکاپ UAZ شرکت سروش دیزل مبنا نیز سه ستاره کیفی به دست آورد.

اما وقتی به لیست وانت ها در جدول کیفیت منتشر شده توسط سازمان استاندارد در ماه مهر نگاه می‌کنیم یک تغییر چشم‌گیر را نسبت به ماه قبل مشاهده می کنیم و آن، اضافه شدن وانت  KMC T8 شرکت کرمان موتور. این پیکاپ توانسته به دومین وانت تولید در کشور تبدیل شود که موفق به اخذ 4 ستاره کیفی شده است. حضور دو وانت با 4 ستاره کیفی نکته مهم و مثبتی برای صنعت خودرو در کشور می باشد. پیکاپ فوتون ایران خودرو در سال 1399 تنها 3 ستاره کیفیت را توانسته بود اخذ کند ولی با بهبود کیفیت در مونتاژ توانسته جایگاه خود را ارتقا دهد.

این اتفاق در حالی روی داد که پس از گذشت چهار ماه، مجدد از شهریورماه امسال اثری از وانت‌های با سطح کیفی چهار ستاره در ارزیابی‌های کیفی دیده شد، در مهرماه نیز تعداد آن‌ها به دو دستگاه رسیده است و بدین ترتیب علاوه بر نیوپیکاپ فوتون دیزلی، وانت KMC T8 هم موفق به کسب چهار ستاره از پنج ستاره کیفی شده است.

بر اساس آخرین ارزیابی صورت گرفته از وضعیت کیفیت گروه وانت‌های تولیدی داخل در مهر ماه امسال، در سطح قیمتی یک، وانت نیو پیکاپ فوتون دیزلی (ایران‌خودرو دیزل) و وانت KMC T8 (کرمان‌موتور) در سطح کیفی چهار ستاره قرار دارند و پس از آن‌ها در همین سطح قیمتی وانت پیکاپ UAZ  (سروش دیزل مبنا) سه ستاره از پنج ستاره کیفی را کسب کرده است.

در گروه قیمتی دو نیز وانت سایپا ۱۵۱ (سایپا بن‌رو)، وانت کارا ۲۰۰۰ تک‌کابین تیپ ۳ و وانت کارا ۲۰۰۰ دوکابین تیپ ۳ (بهمن‌موتور) و وانت پادرا پلاس (زامیاد) هم توانسته‌اند سه ستاره کیفی را به خود اختصاص دهند.

طبق روال، پایین‌ترین سطح کیفی در تولید وانت‌ها متعلق به وانت نیسان تک‌سوز آپشنال و وانت نیسان دوگانه‌سوز آشپنال (تولید گروه خودروسازی زامیاد) در سطح قیمتی دو است که تنها یک ستاره از پنج ستاره کیفی را کسب می‌کنند.

هرچند که ماه‌هاست اعلام شده است، تولید این نوع وانت‌ها به شمارش معکوس افتاده و تا پایان سال از خط تولید خارج می‌شوند اما همچنان تعداد بسیاری از این نوع خودرو در پارکینگ‌ها به سبب پاس نکردن استانداردهای لازم، انبار شده است.

این در حالیست که اخیرا ( در روز ملی کیفیت)، مدیرکل دفتر ارزیابی کیفیت کالا و خدمات سازمان ملی استاندارد ایران، ضمن اشاره به اینکه ارزیابی کیفی خودروها توسط وزارت صمت رصد و بررسی می‌شود، اعلام کرد: کیفیت خودروها در قالب مدل‌های ارزیابی متعالی سازمان ملی استاندارد نیست و این سازمان هیچگاه به بسیاری از خودروها از جمله وانت‌های تک ستاره کیفی زامیاد، نشان کیفیت نداده است.

منبع ایسنا


نظرات

  • منوچهر دهقان منوچهر دهقان (28 آبان 1400 ساعت 10:13)

    درود . لطفا از پر ستاره بودن قیمت این وانت های لاکچری هم بنویسید . وانت باید براي کار و سهولت کار باشد و تمام