1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. تداوم بلاتکلیفی فروشندگان و خریداران در بازار با تعلیق افزایش قیمت خودرو

تداوم بلاتکلیفی فروشندگان و خریداران در بازار با تعلیق افزایش قیمت خودرو

13 آذر 1400
  • 0

بازار خودرو در کشور کاملا در کما فرو رفته است و معاملات خرید و فروش قفل شده است. تعداد معاملات انجام شده در بازار به شدت کاهش یافته است ولی قیمت خودروها تغییر محسوسی نداشته اند.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران ضمن اشاره به بلاتکلیفی فروشندگان و خریداران در بازار خودرو ناشی از تعلیق افزایش قیمت‌ها گفت: بازار در انتظار تصمیمات ستاد تنظیم بازار است و خودروسازان نیز در انتظار افزایش قیمت خودرو تا پس از آن نسبت به افزایش عرضه اقدام نمایند.

سعید موتمنی در این زمینه اظهار داشت: بازار در انتظار تصمیمات ستاد تنظیم بازار است و خودروسازان نیز در انتظار افزایش قیمت هستند تا پس از آن نسبت به افزایش عرضه اقدام نمایند. تعلیق افزایش قیمت خودرو از سوی دولت موجب بلاتکلیفی فروشنده و خریداران در بازار شده است.

وی افزود: وظیفه ستاد تنظیم بازار خودرو، تنظیم و متعادل‌سازی بازار است و باید منتظر بمانیم تا مشخص شود که آیا درخواست افزایش قیمت خودروسازان اعمال خواهد شد و از سوی دیگر، با گذشت 9 ماه از سال، تعداد خودروهای تحویلی به بازار به میزانی نبوده که تعادل را در بازار خودرو برقرار نماید.

بازار خودرو.jpeg

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران در خصوص وضعیت قیمتی انواع خودروهای داخلی طی یک هفته گذشته گفت: در گروه پژو پارس، پژو 206 تیپ پنج و گروه سمند طی یک هفته گذشته اختلاف قیمت اتفاق نیفتاده و پژو 206 تیپ دو با 2 تا 3 میلیون تومان افزایش قیمت به 262 میلیون تومان ، دنا توربو اتوماتیک با 4 تا 5 میلیون تومان افزایش قیمت به 478 میلیون تومان رسید. محصولات گروه سایپا از جمله پراید 131 با قیمت 153 میلیون تومان، پراید 111 با قیمت 166 تا 168 میلیون تومان نیز افزایش یک تا 2 میلیون تومانی را طی هفته گذشته تجربه کردند.

موتمنی با اشاره به افزایش تعداد خودروهای ناقص در کف پارکینگ خودروسازان بیان کرد: خودروسازان متعهد شده بودند تا پایان آبان ماه، نسبت به تکمیل این خودروها و ایفای تعهدات خود نسبت به مشتریان و عرضه به بازار اقدام نمایند اما به دلایل مختلف از جمله زیان دهی خودروسازان، این اتفاق نیفتاد.

وی در ادامه به فقدان تقاضای کاذب و وجود تقاضای مصرفی در بازار اشاره کرد و افزود: هر چقدر بر میزان عرضه خودروها به بازار افزوده شود، قیمت‌ها کاهش می‌یابد اما با محدودیت عرضه، قیمت‌ها ثابت می‌ماند یا ممکن است روند نوسانی رو به بالا را تجربه کنند. اگر تقاضای کاذب به بازار ورود نماید، به دلیل عرضه اندک، افزایش قیمت بیشتری را در مقایسه با قیمت‌های کنونی شاهد بودیم.

رئیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران تصریح کرد: اکنون خریداران واقعی که نیازمند خرید خودرو هستند در محدوده خودروهای ارزان قیمت یا گران قیمت اقدام به خرید می‌نمایند و اخبار مثبت و منفی در چند هفته گذشته موجب بلاتکلیفی بخشی از مشتریان شده و یا در انتظار افزایش عرضه و کاهش قیمت هستند. اما افزایش نرخ ارز در روزهای اخیر نیز موجب کاهش تعداد فروشندگان و اعلام قیمت‌های بالا در آگهی‌ها از سوی آنها شده است.

موتمنی در پایان در خصوص فعالیت فروشندگان در فضای مجازی و تاثیر آن بر بازار خودرو خاطرنشان کرد: اگر خودرو به میزان کافی برای تامین تقاضا وارد بازار شود، درج قیمت‌های مختلف در آگهی‌ها و فضای مجازی تاثیری بر قیمت‌های بازار نخواهد داشت، اما به دنبال کاهش عرضه در بازار و در مقابل اعلام قیمت‌های مختلف از سوی فروشندگان، انتشار اخبار مثبت و منفی بر بازار خودرو همانند بازار سایر کالاهای سرمایه‌ای اثرگذار است.نظرات