1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. توضیح وزیر صمت در ارتباط با جزئیات تولید خودرو در خارج از ایران

توضیح وزیر صمت در ارتباط با جزئیات تولید خودرو در خارج از ایران

30 آذر 1400
 • 2

صادرات خودروهای تولید شده در ایران به کشورهای دیگر از اهداف مهم وزارت صمت می باشد که هدف گذاری بلند مدتی را در این خصوص برنامه ریزی کرده اند. ولی هر از چند گاهی اخباری منفی در این زمینه منتشر می شود که امید به رسیدن به این اهداف را دور از دسترس نشان می دهد. از مهمترین اخبار منفی  که در این ارتباط منتشر شده است می توان به عدم ادامه همکاری کشور سوریه با ایران خودرو در جهت تولید محصولات این شرکت در سوریه اشاره کرد و یا به اخباری که از کشور عراق و عدم تمایل به همکاری در ارتباط با واردات محصولات گروه خودروسازی سایپا به این کشور به دلیل تحریم ها و فشار ایالات متحده مخابره شده است، توجه کرد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: سایت‌ها و خطوط تولیدی در سنگال، جمهوری آذربایجان، سوریه و عراق داریم که به‌تدریج در حال فعال‌سازی و توسعه هستند.

«سیدرضا فاطمی‌امین» با اشاره به از سرگیری فعالیت سایت‌های خارجی تولید خودروی ایرانی در دیگر کشورها، افزود: از ابتدای حضور در وزارت صنعت، معدن و تجارت در دولت سیزدهم، موضوع صادرات ۳۰ درصد از خودروهای تولیدی را در افق ۱۴۰۴ مطرح کردم که در این زمینه، راه‌اندازی و توسعه خطوط تولید خودرو در خارج از کشور یکی از الزامات و راهکارها است.

وی بیان‌داشت: هفته گذشته خط تولید مربوط به ایران‌خودرو در سنگال که مدتی تعطیل شده بود، مجدد فعال شد.

فاطمی‌امین گفت: به‌جای صادرات خودروی کامل که ممکن است با برخی موانع تعرفه‌ای محدود شود، می‌توانیم قطعات خودرو به کشورهای نظیر سوریه، عراق، سنگال و جمهوری آذربایجان بفرستیم که موانع تعرفه‌ای نداشته یا کمتر این مشکلات را دارد.

وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح‌کرد: همچنین خودروهای تولید شده می‌تواند در اتحادیه‌هایی که کشورهای یاد شده عضو آنها هستند به فروش برسد و مزیت رقابتی در آن کشورها داشته باشیم.

وی تاکید کرد: امروز تلاش این وزارتخانه در حوزه‌های مختلف، نه دور زدن تحریم‌ها، بلکه خنثی‌سازی آنهاست و به این منظور ابزارهای خوبی نیز در اختیار داریم.

فاطمی‌امین خاطرنشان‌کرد: آفریقا برای ما یک قاره کشف نشده است که ظرفیت‌های بسیار خوبی در کشورهای مختلف آن وجود دارد.

وی ادامه‌داد: در این زمینه همکاران ما در سازمان توسعه تجارت بر احصاء فرصت‌ها و ظرفیت‌های صنعتی، معدنی و تجاری کشورهای آفریقایی متمرکز شده‌اند و هرچند ممکن است موانعی نیز وجود داشته باشد، اما قابل کنار زدن و رفع هستند.

به گزارش ایرنا، هفته گذشته با تمدید کنوانسیون معافیت گمرکی از سوی دولت سنگال، اقدامات لازم برای فعال‌سازی مجدد سایت تولیدی ایران خودرو در این کشور موسوم به «سنیران‌اتو»، انجام و در نهایت منجر به تولید و عرضه محصولات این خودروساز ایرانی به بازار سنگال شد. 

اکنون و با وجود محدودیت‌های بین‌المللی،‌ تلاش‌های ایران‌خودرو برای احیای این سایت به ثمر نشسته،‌ به‌طوری که‌ حمل و ارسال محموله‌های سفارش‌گذاری شده از سوی طرف سنگالی انجام شده و مونتاژ و عرضه سمند تاکسی آغاز شده است. 

منبع ایرنا


نظرات

 • عماد عماد (1 دی 1400 ساعت 00:04)

  ایشون سال 1404 کدوم خودرو رو میخوان صادر کنند دنا پلاس با دانش 40 سال پیش پژو 405 فرانسه آقایان عزیز کمی به دنیا نگاه کنید بعد حرف بزنید افق 4 سال بعد دنیای اتومبیل سازی کجاست برنامه های شما کجا الکی دوباره میلیاردها تومن پول مملکت و مردم رو هدر ندید

 • علی علی (30 آذر 1400 ساعت 19:16)

  بدبختا!
  سمند تاکسی!
  لَش‌ترین خودروی ممکن بعنوان تاکسی!
  اونم تو اون آب و هوای داغ!
  راننده تاکسیاشون هر ماه باید سرسیلندر عوض کنن!