1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. فعلا خبری از رشد یا ریزش قیمت نیست بازار خودرو کاملا در کما فرو رفته است

فعلا خبری از رشد یا ریزش قیمت نیست بازار خودرو کاملا در کما فرو رفته است

28 دی 1400
  • 1

تداوم مذاکرات برجام در وین بدون هیچ نتیجه قطعی در مورد ادامه یافتن تحریم ها و یا احیای فرجام و همچنین سرگردانی قیمت ارز در بازار که نه روند صعودی مشخصی دارد و نه روند کاهشی ادامه دار باعث شده است که هم خریداران و هم فروشندگان نداند که چه کنند و این یعنی عمیق تر شدن رکود و فرو رفتن بازار خودرو در کما. حداقل تا زمانی که از مذاکرات هسته ای خبری موثق بیرون نیاید نمی توان در مورد حرکت بازار با درصد بالایی سخن گفت. انتظار تنها راهی است که جلوی پای مردم وجود دارد.  

یک کارشناس بازار خودرو گفت: کاهش قیمت دلار از ۳۰ به ۲۸ هزار تومان تاثیر چندانی در بازار خودرو نداشت و قیمت این کالا بر اثر کاهش نرخ ارز تنها ۶ درصد کاهش پیدا کرده است.

کاظم محمدی نیکخواه در خصوص وضعیت بازار خودرو اظهار کرد: در حال حاضر هیچ خرید و فروشی در بازار انجام نمی‌شود و بازار خودرو به خواب زمستانی رفته است.

این کارشناس خودرو بیان کرد: با توجه به نوسانات قیمت دلار نمی‌توان امیدوار بود که قیمت ارز ثابت بماند و احتمالا نرخ آن افزایش پیدا خواهد کرد.

محمدی نیکخواه تصریح کرد: در حال حاضر قیمت خودرو از در کارخانه تا رسیدن به دست مصرف‌کننده تفاوتی ۱۴ درصدی دارد. به عنوان مثال در گذشته خودروهای ما در کارخانه با قیمت ۶۷۵ میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شد اما زمانی‌ که به دست مصرف‌کننده می‌رسید، با قیمت ۸۰۰ میلیون تومان معامله می‌شد. در حال حاضر این تفاوت قیمت نسبت به ماه‌های گذشته نیز کاهش پیدا کرده است.

وی ادامه داد: قیمت خودرو متاثر از قیمت ارز است و تا زمانی که نوسانات ارزی وجود داشته باشد، نرخ این محصول کاهش پیدا نمی‌کند.

این کارشناس خودرو در خصوص ارزیابی خود از پیش‌بینی وضعیت بازار خودرو گفت: امیدوارم سال آینده با پشتیبانی رئیس‌جمهور و وزیر صنعت، معدن و تجارت عرضه‌ خودرو افزایش پیدا کند و بازار خودرو رونق گیرد.

بررسی بازار خودرو نشان می‌دهد قیمتها نسبت به هفته گذشته نوسان داشته است به نحوی که پراید 111 به مرز 190 میلیون تومان رسیده و با قیمت 188 میلیون تومان به فروش می‌رسد.

همچنین رانا ال ایکس با قیمت 249 میلیون تومان، ساینا 193 میلیون تومان، تیبادو 187 میلیون تومان، کوئیک دنده ای 196 میلیون تومان، پژو207اتوماتیک 552 میلیون تومان، پژو 206 صندوقدار 335 میلیون تومان، پژو 206 تیپ پنج 334 میلیون تومان، پژو پارس 284 میلیون تومان معامله می شود.

علاوه بر این  سمند ال ایکس 260 میلیون تومان، پژو 405 جی ال ایکس 275 میلیون تومان، پژو 206 تیپ دو 268 میلیون تومان، رانا پلاس 273 میلیون تومان، دنا معمولی 362 میلیون تومان، دنا پلاس دنده ای توربو 496 میلیون تومان و پژو 207 دنده ای 360 میلیون تومان به فروش می رسد.

منبع car.ir


نظرات

  • فرهاد فرهاد (28 دی 1400 ساعت 07:52)

    مردم پول خرید ندارن که از کجا بیارم این قیمتها پول بدن حقوقشون زیاد شده؟ توان خرید نیست حالا هی بره بالا واسه کسی که نمیتونه بخره هیچ فرقی نمی کنه بزار بره بالا قیمت شما هم لگناتونو نگهدارید ترشی بندازید