1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان داخلی
  4. تولید خودرو ایرانی در ارمنستان

تولید خودرو ایرانی در ارمنستان

25 مهر 1401
  • 0

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از ایجاد خط تولید خودروی ایرانی در ارمنستان با هدف صادرات به کشورهای حوزه اوراسیا خبر داد.

ایران تاکنون اقدام به ساخت خودرو در برخی کشورها از جمله جمهوری آذربایجان، بلاروس، ونزوئلا، سوریه و سنگال کرده که فعالیت برخی از آنها پس از مدتی متوقف شده است. ایران و روسیه همچنین مذاکراتی را برای تولید خودرو مشترک انجام داده بودند و برخی از ساخت این خودرو مشترک با همکاری ترکیه سخن گفته بودند. حالا علیرضا پیمان پاک، معاون وزیر صمت گفته یک خودروساز ایرانی و یک سرمایه گذار ارمنی در خصوص راه اندازی خط تولید خودروی ایرانی در ارمنستان اعلام آمادگی کرده اند.

در حال حاضر نیز ایران برخی محصولات خود را به ارمنستان صادر می کند. این محصولات که تولید شرکت ایران خودرو هستند و تاکنون سفارش‌گذاری برای ۲۰۰ دستگاه خودرو به ارمنستان انجام شده است. این کار همچنان در مرحله  آزمایشی است.

پیمان پاک گفته موضوع تولید خودرو در ارمنستان، از طریق وزارت اقتصاد ارمنستان و وزارت صمت ایران در حال پیگیری است و موافقت اولیه برای ساخت خط تولید خودروی ایرانی در این کشور همسایه انجام شده است. بر اساس این موافقتنامه، طرح توجیهی آن نیز آماده می‌شود.

وی با بیان اینکه خودروهای صادر شده به ارمنستان محصول شرکت ایران خودرو هستند، گفت: تاکنون سفارش‌گذاری ۲۰۰ دستگاه خودرو به ارمنستان انجام شده و در مرحله نخست صادرات خودرو به صورت آزمایشی بوده است و منتظریم که نتایج آن دیده شود.

پیمان پاک تاکید کرد: در روند صادرات آنچه اهمیت دارد شبکه خدمات پس از فروش و در دسترس بودن قطعات است، از این‌رو با هماهنگی بخش خصوصی ارمنستان مقرر شد بعد از ارسال تعداد مقرر شده در مرحله نخست، شاهد افزایشی شدن روند صادرات خودرو به این کشور باشیم.

او با اشاره به اینکه ارمنستان جزو کشورهای حوزه اوراسیا است و تعرفه تجاری به این کشورها پرداخت نمی‌کند، ابراز امیدواری کرد: از این فرصت نهایت استفاده را ببریم و بتوانیم ارمنستان را به قطب تولید و صادرات کالاها و محصولات ایرانی تبدیل کنیم.

رئیس سازمان توسعه و تجارت ایران همچنین در این باره که آیا زمینه تهاتر کالا از ایران به ارمنستان فراهم شده است، گفت: هم اکنون گاز و برق تهاتر می‌شود و وزارت اقتصاد ارمنستان در حال فراهم کردن شرایطی است که در سایر کالاها بتوان فرآیند تهاتر را دنبال کرد .

وی ادامه‌داد: اکنون فهرست کالاهای مورد نیاز دو کشور بررسی و نهایی و بسترهای مالی معین شده است و در سفری که به‌زودی به ارمنستان خواهیم داشت موافقنامه امضا و عملیات تهاتر با این کشور اجرایی می‌شود.

 

منبع ایلنا


نظرات