1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. حواشی بنزین سوپر تمام نمی شود؛ بنزین یورو 5 جایگزین سوپر؟

حواشی بنزین سوپر تمام نمی شود؛ بنزین یورو 5 جایگزین سوپر؟

15 آذر 1401
  • 0

این روز ها بنزین سوپر تبدیل به یکی از اصلی ترین دغدغه های رانندگان در ایران شده، مالکان خودرو های توربو، خودرو های GDi و حتی خودرو های با استاندارد آلایندگی یورو 4 به بالا در نبود بنزین سوپر دچار مشکلات فراوانی شده اند و هزینه های زیادی در نتیجه عدم عرضه 1 ماهه بنزین سوپر به آن ها تحمیل شده و آنها برای دور کردن خودروهای خود از آسیب دیدگی ناشی از ناک زدن بنزین، مجبور به خرید اکتان بوسترها شده اند.

مسئولین اما در این رابطه اظهار نظر های متفاوت، متناقض و حتی گیج کننده ای می کنند، به طوری که به هیچ عنوان نمی توان به نتیجه قطعی رسید که برنامه دولت برای تولید سوخت با کیفیت تر به چه صورت است.

اما در جدید ترین اظهار نظرات، سخنگوی صنف جایگاه داران خبر از خداحافظی کامل با بنزین سوپر داد! البته پس از آغاز تولید و عرضه بنزین یورو 5.

رضا نواز سخنگوی صنف جایگاه‌داران سوخت درخصوص کمبود بنزین سوپر در کشور اظهار کرد: ما شرمنده مردم هستیم و درخصوص نبود بنزین سوپر از مردم عذرخواهی می‌کنیم.

وی افزود: ارسال بنزین سوپر با وجود درخواست خرید فرآورده از سوی جایگاه‌های سوخت اما از بیش از یک ماه قبل، کمیاب و بعد هم نایاب شد. وقتی ما علت نبود بنزین سوپر را از شرکت‌های تابع نفت جویا شدیم علت اصلی را ورود پالایشگاه‌های تولید بنزین سوپر به فاز تعمیراتی اعلام کردند.

سخنگوی صنف جایگاه‌داران سوخت اعلام کرد: این مشکل در این هفته برطرف‌شدنی نیست اما شاید در هفته آینده اتفاقاتی بیفتد.

نواز به پیشینه عرضه بنزین سوپر در سالهای اخیر اشاره و ابراز کرد: به‌دنبال افزایش قیمت بنزین از سال 1398 و افزایش قیمت بنزین سوپر، 50 تا 80 درصد از تقاضا برای مصرف کم شد و ماندگاری بنزین سوپر در جایگاه‌ها و مخازن و طولانی شدن فروش آن خساراتی را به جایگاه‌داران وارد کرد.

نماینده حقوقی جایگاه‌داران ادامه داد: با شیوع کرونا تقاضای مصرف بنزین سوپر به‌شدت کاهش یافت تا جایی که آمار ناامیدکننده‌ای از فروش بنزین سوپر در کشور منتشر شد اما بعد از فروکش کردن کرونا، آمار مصرف بنزین معمولی و سوپر هم افزایش یافت.

وی با یادآوری اینکه عرضه و تقاضای بنزین سوپر در سال 1400 به تعادل رسید گفت: با وجود تعادل در عرضه و تقاضای بنزین سوپر اما ارسال به‌موقع انجام نمی‌شد و البته این‌طور هم نبود که مردم اذیت شوند.

سخنگوی صنف جایگاه‌داران سوخت با توجه به افزایش مصرف خیره‌کننده بنزین از اواسط سال 1400 عنوان کرد: ما از اواسط سال قبل تا الآن به رده دهم مصرف‌کنندگان بزرگ بنزین در جهان رسیدیم.

نواز ضمن اشاره به اینکه کیفیت بنزین یورو4 بسیار بالاست و فراگیر می‌شود و استاندارد یورو5 هم تدوین شده است و در سبد سوختی قرار خواهد کرد احتمال داد: در آینده نزدیک با بنزین سوپر خداحافظی خواهیم کرد و با ورود بنزین یورو5 به جایگاه‌های سوخت، تقاضایی برای بنزین سوپر وجود نخواهد داشت.

وی با تأکید بر اینکه مسئولان سازمان ملی استاندارد و وزارت نفت باید درمورد کیفیت یورو4 و یورو5 و بنزین سوپر با مردم شفاف صحبت کنند عنوان کرد: وضعیت بنزین سوپر احتمال زیاد در هفته پیشِ‌رو بهتر خواهد شد.

منبع تسنیم


نظرات