1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار خودرو
  4. موج جدید عرضه ها در بورس کالا از این هفته

موج جدید عرضه ها در بورس کالا از این هفته

23 بهمن 1401
  • 0

بعد از حواشی مختلفی که در هفته های گذشته پیرامون ادامه عرضه خودرو در بورس کالا بوجود آمد، در نهایت مجوز فروش خودرو در بورس از سوی شورای رقابت صادر شد تا 4 عرضه کننده خودرو های داخلی و خارجی اطلاعیه عرضه 14 مدل خودرو، سبک و سنگین را در بورس کالا به ثبت برسانند.

براساس آگهی های منتشر شده در هفته گذشته، شرکت های زیر مجموعه گروه بهمن یعنی بهمن موتور، بهمن دیزل و سیبا موتور این هفته اقدام به عرضه چندین خودروی سواری و سنگین خود در بورس خواهند کرد. گروه صنعتی ایران خودرو نیز با عرضه 4000 دستگاه خودروی تارا این مسیر را ادامه خواهد داد.

عرضه‌های جدید منجر به واقعی‌تر شدن قیمت‌ها خواهد شد

موج جدید عرضه خودرو‌های بورسی، درصورتی که این بار وقفه‌ای در آن صورت نپذیرد، می‌تواند در بستری مناسب و شفاف، عرضه‌ها را به مصرف‌کنندگان واقعی متصل کند و این موضوعی است که از نظر کارشناسان، می‌تواند در ادامه بازار تقاضا را اشباع و از التهاب بیشتر قیمت خودرو جلوگیری کند.

البته باید توجه داشت، عرضه خودرو در بورس کالا عامل اصلی کاهش یا افزایش قیمت این کالا نخواهد بود و عواملی چون افزایش تعرفه‌های وارداتی، افزایش عوارض اخذ شده نهادهای مختلف از خودروهای داخلی و خارجی، تغییر در میزان عرضه خودروی داخلی و خارجی و به‌طور کلی تغییر در متغیر‌های کلان اقتصادی می‌تواند بر قیمت تمام شده خودرو‌ها تأثیر‌گذار باشد و معاملات بورس کالا نیز متأثر از همین قیمت‌ها خواهد بود.

به بیانی دیگر، بزرگ‌ترین دستاوردی که می‌توان برای عرضه خودرو در بورس کالا برشمرد، ایجاد یک بازار شفاف است که دست دلالان را از بازار قطع می‌کند و مصرف‌کننده را مستقیماً به تولیدکننده ارتباط می‌دهد.

ایجاد چنین بستری یک مرجع قیمت رسمی را برای معاملات خارج از بورس ایجاد می‌کند و از این طریق می‌توان از قیمت‌سازی‌های غیرمتعارف در بازار خودرو جلوگیری کرد. از طرفی دیگر، خودروسازان نیز می‌توانند از طریق فروش کالاهای خود به قیمت‌های منطقی، نسبت به تغییرات هر روزه قیمت نهاد‌های تولیدی آسیب کمتری متحمل شوند و منابع لازم را برای پیشبرد طرح‌های توسعه‌ای خود در اختیار گیرند. با توجه به توضیحات ذکر شده می‌توان امیدوار بود تداوم عرضه خودرو در بورس کالا در کنار افزایش عرضه خودرو، بتدریج قیمت‌ها را واقعی‌تر و التهابات غیرمنطقی را از بازار دور کند و رانت توزیع شده میان عده‌ای خاص را میان تولیدکننده و مصرف‌کننده نهایی تقسیم کند.

قیمت‌گذاری دستوری خودرو، زیر پای نظام بانکی را هم خالی می‌کند

حسین درودیان، اقتصاددان در گفت‌وگو با سنا، در زمینه تأثیر دخالت‌های شورای رقابت درخصوص عرضه خودروهای تولیدی در بورس کالا، اظهار کرد: یکی از مجموع دلایلی که در این مدت عرضه خودرو در بورس کالا را با چالش مواجه ساخت تعدد بازیگران و نهادهای تصمیم‌گیر در این حوزه بود.

وی افزود: بورس کالا می‌تواند افزون بر کاهش زیاندهی خودروسازان، صورت مالی آنها را نیز شفاف سازد.نظرات