1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. مخالفت سازمان بازرسی با عرضه خودرو در بورس

مخالفت سازمان بازرسی با عرضه خودرو در بورس

30 خرداد 1402
  • 1

برخی شرکت های خودروسازی نظیر بهمن موتور در روز های گذشته به دنبال عرضه دوباره خودرو های خود در بورس کالا بودند. با این حال امروز رئیس سازمان بازرسی کل کشور با ریختن آب پاکی روی دست آن ها اعلام کرد که اگر خودروسازان محصولات خود را در بورس کالا عرضه کنند و این محصولات با قیمتی بالاتر از نرخ مصوب به فروش برسند، اقدام آن ها مشمول گران فروشی شده و سازمان تعزیرات با آن ها برخورد خواهد کرد.

عرضه خودرو در بورس کالا که از چند ماه گذشته با حاشیه‌هایی همراه بود و مخالفت شورای رقابت منجر به توقف چند ماهه عرضه این کالا در بورس شد. در هفته‌های گذشته اطلاعیه‌ای مبنی بر عرضه 600 دستگاه دیگنیتی پرستیژ به بورس کالا منتشر شد که از همان ابتدا با حاشیه‌هایی همراه و شورای رقابت ضمن اعلام مخالفت خود با این اقدام خواستار توقف عرضه این کالا به بورس شد.

بنابر جزئیات طرح فروش دیگنیتی پرستیژ در بورس کالا، درصد پیش پرداخت سفارش خرید این محصول 100 درصد اعلام و قیمت پایه این محصول یک میلیارد و 296 میلیون تومان اعلام شده بود، امابه علت غیرقانونی بودن عرضه خودرو در بورس کالا، این اقدام متوقف شد.

بنا بر این گزارش، با توجه به راه‌اندازی سامانه یکپارچه خودرو، همه خودروسازان داخل و مونتاژکاران، موظف هستند همه تولیدات خود را فقط در سامانه یکپارچه و بر اساس نرخ مصوب شورای رقابت، عرضه کنند و به فروش برسانند که این اقدام گروه بهمن موتور بر خلاف قوانین است.

این در حالی است که این خودروساز مونتاژکار در مرحله دوم طرح یکپارچه فروش خودرو هیچ محصولی را عرضه نکرد و مدعی بود که خودرو برای عرضه ندارد و محصولاتش را به مشتریان در سامانه یکپارچه عرضه کردند.

‌پس از اطلاعیه عرضه دیگنیتی در بورس کالا، ‌شورای رقابت و معاون صنایع حمل و نقل وزارت صمت در نامه‌هایی جداگانه به بهمن‌موتور، عرضه خودرو در بورس کالا را غیرمجاز اعلام کردند و از این شرکت خواستند عرضه متخلفانه دیگنیتی در بورس کالا را متوقف کند.

«سیدمحمدرضا سیدنورانی» رییس شورا و مرکز ملی رقابت در نامه‌ای خطاب به مدیرعامل بهمن‌موتورز اخطار داد که عرضه خودرو در بورس اقدامی ضدرقابتی و متخلفانه است و باید به‌سرعت متوقف شود.

امروز (دوشنبه، 30 خرداد) نیز رئیس سازمان بازرسی کل کشور در نشست خبری خود اعلام‌کرد: شورای رقابت تنها مرجع رسمی تشخیص رویه‌های ضد رقابت و مقابله با انحصار کالا و خدمات است. این شورا سال‌ها قبل اعلام کرد که تولید و ارائه خودرو در کشور انحصاری است. سال گذشته برخی خودروسازان با هدف افزایش قیمت خودرو اقدام به عرضه خودرو در بورس کردند و این اتفاق نیز افتاد.

«ذبیح‌الله خدائیان» بیان‌داشت: امسال با اقدامات دولت، قیمت خودرو کاهش پیدا کرده است اما برخی خودروسازان با هدف افزایش قیمت، تلاش می‌کنند که مجدد خودرو را در بورس ارائه کنند.

وی تصریح‌کرد: اعلام می‌کنم که اگر خودروسازان اقدام به ارائه خودرو در بورس کنند و با قیمتی بالاتر از نرخ مصوب به فروش برسد، گران‌فروشی است و سازمان تعزیرات با این مساله برخورد خواهد کرد.

منبع ایرنا


نظرات

  • غلام غلام (30 خرداد 1402 ساعت 18:01)

    اگر دولت بتونه مونتاژکارها را رام و مهار کند بزرگترین دستاورد دولت رئیسی بطور حتم همین خواهد بود...