1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. مدیرعامل سایپا مدعی شد: قیمت شاهین 19 هزار دلار است!

مدیرعامل سایپا مدعی شد: قیمت شاهین 19 هزار دلار است!

6 تیر 1402
 • 2

مدیرعامل گروه خودروسازی سایپا در گفتگویی جنجالی، مدعی شد که نفوذ عوامل کمپانی های خودروسازی خارجی در ارکان های ایرانی باعث شده تا خودروسازان داخلی نتوانند وارد اقتصاد جهانی شوند. وی همچنین در تکمیل تئوری توطئه و بیانات عجیب خود گفت خودروی شاهین در بازار روسیه با قیمت 19 هزار دلار (هم قیمت یک دستگاه کیا سراتو 2023) به فروش می رسد! قیمت خودروی کوییک در ونزوئلا نیز 15 هزار و 200 دلار است.

محمد علی تیموری اظهار کرد: یک ساله گذشته تولید سایپا به روزانه ۱۰۵۰ دستگاه رسیده بود که ۹۲ درصد آنها نیز ناقص بود و به پارکینگ می‌رفت. یعنی ۸۷ هزار خودروی ناقص با متوسط یک سال و نیم کف پارکینگ بود.

وی افزود: علاوه بر این شاهد مشکلات کیفیت و نقدینگی هم بودیم. ۱۷ هزار میلیارد تومان پول کف پارکینگ ها بود.

تیموری با بیان اینکه راهی جز اقتصاد مقاومتی نداریم، گفت: باید هزینه‌های خرید را کاهش دهیم. در همین راستا سایپا سال گذشته ۲۵۰۰ میلیارد تومان، بدون تغییر منبع کاهش خرید داشته است. اقتصاد دنیا رقابتی است و می‌توان با افزایش کیفیت، قیمت کمتر خرید.

این مقام مسئول با اشاره به مسئله کیفیت نیز گفت: خودرویی مثل شاهین که روی پلتفرم یاریس توسط یک شرکت خارجی با هزینه سایپا طراحی شده، تبدیل به خودرویی که مرده در داخل عرضه می‌کردیم. اما امروز شاهین از مردگی درآمده، استقبال عمومی از آن بیشتر شده و مردم به خاطر بی کیفیتی به نمایندگی‌ها مراجعه نمی‌کنند.

مدیرعامل سایپا با بیان اینکه تولید روزانه سایپا به ۲۲۲۲ دستگاه رسیده، با اشاره به تهدیدات خارجی و موانع داخلی تولید، تصریح کرد: نفوذ برخی کمپانی‌های خارجی در برخی ارکان ها به قدری زیاد است که هر روز شرکت‌های داخلی را زمینگیر می‌کنند تا وارد اقتصاد جهانی نشوند.

به گفته این مقام مسئول در حال حاضر هر دستگاه خودروی شاهین ۱۱ هزار دلار درب کارخانه به روسیه فروخته و در بازار روسیه ۱۹ هزار دلار عرضه می‌شود. همچنین خودرو  کوئیک به ونزوئلا ۷۰۰۰ دلار درب کارخانه فروخته می‌شود، ۳۰۰۰ دلار به خاطر حمل و نقل و ۴۰۰۰  دلار از سوی گمرک دولت ونزوئلا دریافت می‌شود و در نهایت این خودرو به قیمت ۱۵ هزار و ۲۰۰ دلار در بازار ونزوئلا عرضه می‌شود.

وی افزود: پس به راحتی می‌توانیم این خودروها را در بازارهای جهان عرضه کنیم. به دلار هم پول می‌گیریم. بعد از ۹ سال کمپانی را هم در ونزوئلا راه‌اندازی و برای صادرات ۲۰۰ هزار دستگاه خودرو به این کشور قرارداد بستیم.

منبع Car.ir


نظرات

 • زرشک فروش زرشک فروش (7 تیر 1402 ساعت 14:17)

  منظورش دلار زیمباوه هست نه دلار آمریکا. lol

 • علی علی (7 تیر 1402 ساعت 08:35)

  یعنی اعتماد به نفس شما گاریسازان رو اگه کاکتوس داشت موز میداد!!
  اونقدر اشکالات و ایرادات شاهین بالاست که تو فلان خبرگزاری براش چنتا پویش راه انداختند!
  بعد میگه کیفیتش زیاد شده کسی به نمایندگی مراجعه نمی‌کنه!
  آخه این ابوطیاره‌ی شاهین با موتور تیبا و اونهمه پلاستیک خشک و ادوات بی‌کیفیت رو کسی بخواد ببره نمایندگی کل ماشین رو باید عوض کنه!
  البته که همه‌ی محصولات گاریسازان داخلی اینجورین و مونتاژی‌های چینی هم که کیفیت نسبتا خوبی دارن به شدت گرون.