1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. گسترش و رونق دلال بازی با کد ملی در بازار خودرو

گسترش و رونق دلال بازی با کد ملی در بازار خودرو

11 آذر 1400
  • 1

قرار بود برگزاری قرعه کشی در خودروسازان توزیع عادلانه شانس برای ثبت نام خودرو برای افرادی باشد که واقعا به دنبال خرید خودرو جهت مصرف شخصی هستند. ولی از قرار معلوم تبدیل به راهی جدید و کوتاه تر شده برای دلالان و افرادی که به دنبال کسب سود از اختلاف قیمت محصولات ایران خودرو و سایپا از کارخانه تا بازار آزاد هستند.

یک نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر حذف قرعه کشی خودرو گفت: برخی افراد سودجو با سوء استفاده از کدملی افراد به دلال بازی در بازار خودرو مشغولند.

خلیل بهروزی فر نماینده شفت و فومن در مجلس شورای اسلامی با اشاره به افزایش قیمت خودرو در بازار از سوی دلالان گفت: با شیوه عرضه خودرو بصورت قرعه کشی مخالف هستم و معتقدم باید نیاز سنجی شود تا چه کسانی مصرف کننده اصلی هستند و خودرو به آنها داده شود.

وی افزود: امروزه خودرو بعنوان یک کالا در دست افرادی قرار گرفته که با این شیوه قرعه کشی به دلال بازی مشغولند.

دبیر اول کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی تصریح کرد:  در بازار خودرو نیازها مطرح نیست بلکه عده ای افراد سودجود با سوء استفاده از کد ملی افراد، خودرو را از کارخانه می گیرند و در بازار می فروشند.  با این شیوه یک فرد چندین خودرو تحویل می گیرد و می فروشد اما برخی حتی یک خودرو نمی توانند بگیرند.

وی با اشاره به قیمت دستوری خودرو با بیان اینکه مشکل ما از خودرو سازان نیست بلکه مشکل از نحوه توزیع مواد اولیه ای است که در ساخت خودرو نقش دارند، گفت: مسئولین فولاد را در بورس گذاشتند. بخشی عمده ای از مواد اولیه صنعت خودرو از فولاد تهیه می شود. با این روشی که مواد اولیه توزیع می شود، این مواد در بازار آزاد با نرخ بالا پیدا می شود.

دبیر اول کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه یکی از اعتراضات خودرو سازان همین موضوع است، افزود: خودروسازان در کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی حضور پیدا کردند و تاکید داشتند که دولت اگر کمکی به خودروسازان نمی کند، این رفتار را با ما نداشته باشند.

منبع تسنیم


نظرات

  • يلدا يلدا (11 آذر 1400 ساعت 09:40)

    اين راه حل داره اينكه اگر عرضه زياد باشه كه اختلاف قيمت تو بازار نباشه هيچ وقت دلال بازي نميشه تا زماني كه اختلاف زياده دلال بازي هم هست و ماشين دست مصرف كننده واقعي نميرسه الان من خودم بالاي 20 بار ثبت نام كردم اما برنده نشدم پس توزيع ناعادلانه هست كه نشده