1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان خارجی
  4. آشنایی با گران‌ترین خودروی حراج شده در سال 2021؛ مک لارن F1 + عکس

آشنایی با گران‌ترین خودروی حراج شده در سال 2021؛ مک لارن F1 + عکس

11 دی 1400
  • 0

 سال از پدیدار شدن مک لارن F1 افسانه‌ای می‌گذرد و این خودرو جذاب‌تر از هر زمان دیگری به نظر می‌رسد. این خودرو به حدی گران‌قیمت شده که خالقش یعنی گوردون مورای مشهور حتی مالک یک نسخه دیگر از آن نیست چراکه نمی‌تواند مبلغ بیش از ۲۰ میلیون دلار برای چنین محصولی را بپردازد.

McLaren-F1-4-767x511.webp
یک دستگاه مک لارن F1 در حراجی پبل بیچ ۲۰۲۱ به قیمت ۲۰.۵ میلیون دلار فروخته شده و آن را به گران‌ترین خودروی حراجی سال ۲۰۲۱ بدل کرده است. به این ترتیب پس از گذشت ۳۰ سال و تولید و عرضه هایپرکارهای سفارشی زیاد، F1 هنوز هم جزو جذاب‌ترین خودروهای دنیاست و خب دلیل ساده‌ای هم برای آن وجود دارد. در آغاز باید گفت مک لارن F1 حاصل نبوغ گوردون مورای به عنوان یکی از بهترین مهندسان خودرویی تاریخ می‌باشد. البته یکی از دلایلی که F1 به چنین محبوبیتی دست یافته به پیشرانه آن مربوط می‌شود. نیروگاه ۱۲ سیلندر ۶.۱ لیتری تنفس طبیعی این خودرو توسط ب ام و تولید شده است.

داستان پیشرانه ۱۲ سیلندر مک لارن F1 خود داستانی بسیار جذاب است. مورای بودجه کافی برای تولید پیشرانه مخصوص F1 را نداشت و به همین خاطر با چند نمونه از بهترین سازندگان پیشرانه در دنیا تماس گرفت. مورای لیستی از درخواست‌های خود برای این پیشرانه را ارائه کرد. او ابتدا با هوندا تماس گرفت اما آن‌ها از قبول این درخواست‌ها سر باز زدند. سپس او با دوست خود پاول روش در ب ام و M تماس گرفت و روش هم این چالش را قبول کرد.

McLaren-F1-15-767x482.webp
اما درخواست‌های مورای چه بود؟ این پیشرانه می‌بایست ۱۲ سیلندر و تنفس طبیعی می‌بود و در هر لیتر حداقل ۱۰۰ اسب بخار قدرت تولید می‌کرد و البته دور بالایی هم می‌داشت. تیم ب ام و M نه تنها تمامی این موارد را تأمین کرد بلکه یک نیروگاه آهنین شاهکار را توسعه داد، پیشرانه‌ای که برخی افراد آن را بهترین پیشرانه جاده‌ای تاریخ می‌دانند. طرفداران ب‌ام‌و قطعاً از دیدن اینکه قلب تپنده گران‌ترین خودروی حراجی دنیا در سال ۲۰۲۱ توسط این شرکت تولید شده خوشحال هستند.

منبع پدال


نظرات