1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار خودرو
 4. گاف خودرویی! در فیلم سینمایی منصور

گاف خودرویی! در فیلم سینمایی منصور

گاف خودرویی! در فیلم سینایی منصور
1 اسفند 1400
 • 4

منصور؛ فیلم سینمایی که به سرگذشت شهید والامقام منصور ستاری فرمانده نیروی هوایی ارتش می‌پردازد.
در حالی از یک خودروی سفیر با پلاک ملی استفاده شده است که خودروی سفیر در سال ۸۶ به تولید رسید و پلاک ملی نیز از اواخر دهه ۹۰ در نهادهای نظامی کشور فراگیر شد.
در پروژه های سینمایی و تلویزیونی معمولا اتفاقاتی رخ می‌دهد که بعد از نمایش عمومی با عنوان گاف یا سوتی بین عموم شناخته می‌شود و در بیشتر پروژه های سینمایی و تلویزیونی معمول است.

مثلا وجود یک لیوان از برند مشهور استارباکس در مجموعه تلویزیونی مشهور انگلیسی که در دهه ۷۰ میلادی می‌گذشت یکی از معروف ترین این دست گاف های سینمایی بوده است.

البته این اتفاقات در سینمای ایران به واسطه محدودیت ها بیش از اندازه دیده می شود و گویا تبدیل به یک رویه مرسوم در سینما و تلویزیون ایران شده است.

از وجود علمک گاز در سریال هایی که به دهه ۵۰ می‌پرداخت تا وجود پراید در خیابان های دهه ۶۰ را می توانیم از رایج ترین گاف های سینما و تلویزیون ایران معرفی کنیم.

با این وجود انتظار می‌رود در پروژه های سینمایی از این دست موارد را کمتر شاهد باشیم چرا که ناظر و مشاوران بسیاری در این پروژه ها نظارت می‌کنند.

یکی از آخرین اتفاقاتی که می‌شود در دسته گاف های بزرگ سینمای ایران قرار داد را در فیلم سینمایی منصور که به سرگذشت شهید منصور ستاری فرمانده نیروی هوایی ارتش می‌پردازد، دیدیم.

در اواخر این فیلم سینمایی سه خودرو روی باند هواپیما قرار دارند که یکی از آنها در اصل نباید آنجا باشد چرا که اصلا در آن زمان ساخته نشده بود.

در این سکانس، خودروی سفیر با پلاک ملی حضور دارد در حالی که تولید خودروی سفیر در سال های ۱۳۸۶ و ۸۷ آغاز شده است و پلاک ملی نیز در اواخر دهه ۹۰ روی خودروهای نظامی کشور نصب شد.

از آنجایی که این فیلم در دهه ۶۰ می‌گذرد این بی دقتی یک گاف بزرگ در این پروژه سینمایی است که از چشم ناظران این فیلم دور مانده است.نظرات

 • حسن حسن (7 اسفند 1400 ساعت 16:41)

  تویوتا۴/۵را جای تویوتا ۳ اف گزاشتن.البته تویوتا ۳ اف هم اون زمان تازه اومده بود.قبلش تویوتا ۲ اف بود.
  مثل فیلم مهمان مامان که داماد افسر نیروهای بود و اتکت و آرم سینه اش رو برعکس زده بود.
  کلا اینا با نیروهای مشکل دارن‌.چون اونها رو خائن میدونن

 • محمدی محمدی (7 اسفند 1400 ساعت 15:26)

  ما که به گاف عادت کردیم .وقتی در قرن ۲۱تازه به فکر محدودیت اینترنتی هستیم یعنی گاف .وقتی خودرو ۳۰سال پیش صفر تولید میکنیم.ووقتی مواظب سلامتی هواپیمای نابغه ای چون ستاری نیستیم یعنی گاف

 • ثقفی ثقفی (6 اسفند 1400 ساعت 09:51)

  یک گاف دیگه تو تصویر تویوتا در آن دهه ارم نداشت با حروف انگلیسی اسم تویوتا نوشته میشد

 • پرویز دهداری پرویز دهداری (3 اسفند 1400 ساعت 17:14)

  ایراد این صحنه متاسفانه از سهل انگاری مشاور نظامی فیلم سرچشمه گرفته