1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. جزئیات جدید از کاهش سهمیه ماهیانه بنزین در کارت شخصی

جزئیات جدید از کاهش سهمیه ماهیانه بنزین در کارت شخصی

13 شهریور 1401
  • 0

سهمیه بنزین ۳۰۰۰ تومانی در کارت‌های سوخت شخصی از ۲۵۰ لیتر در ماه به ۱۵۰ لیتر در ماه در سراسر کشور کاهش یافت. طبق این تصمیم، در ماه جاری این طرح اجرایی شده و در حال حاضر، کارت‌های سوخت یک سهمیه ٦٠ لیتری و یک سهمیه ١٥٠ لیتری دارا هستند.

در روزهای گذشته، در شرایطی مدیرعامل شرکت پخش فرآورده‌های نفتی از کاهش سقف سهمیه دوم بنزین از ٢۵٠ لیتر به ١۵٠ لیتر خبر داد که تغییر قیمت بنزین دائماً توسط دست اندرکاران این حوزه تکذیب می شد. در همین حین، جلیل سالاری، معاون وزیر نفت نیز اعلام کرده است که در سال جاری نیز واردات بنزین صورت نمی گیرد و همچنان تصمیم بر خودکفایی در تأمین این محصول وجود دارد.

با این حال، در تصمیم جدید وزارت نفت، در کارت سوخت شخصی هر فرد یک سهمیه نرخ اول ١٥٠٠ تومان و یک نرخ ٣٠٠٠ تومان که ٢٥٠ لیتر است، وجود دارد که علت این کاهش سهمیه نیز این موضوع اعلام شد که خودروهای داخلی در ١٠٠ کیلومتر به طور میانگین بیش‌تر از ١٠ لیتر مصرف نمی کنند و ٣١٠ لیتر بنزین در یک کارت شخصی مبلغ بسیار زیادی است که با میزان مصرف افراد، تناسبی ندارد.

در همین رابطه هادی بیگی‌نژاد درخصوص سازو کار جدید برای توزیع بنزین با نرخ آزاد ۳۰۰۰ تومانی به تشریح جزئیات این طرح پرداخت: براساس آنچه که از سوی وزارت مقرر شده است، هیچ تغییری در سهمیه دوم سوخت ایجاد نشده است. مالکان خودرو می توانند همانند گذشته با دو روش از سهمیه سوخت کارت شخصی و یا از طریق کارت جایگاه دار، سوخت مورد نیاز را دریافت کنند. 

بیگی نژاد گفت: تاکنون ۲۵۰ لیتر در کارت شخصی موجود بوده و مالک خودرو قادر بوده است که از کارت شخصی و یا جایگاه‌دار استفاده کند. این باعث می شد که بعضی افراد از کارت جایگاه دار استفاده کرده و کارت شخصی را در دسترس افرادی در مرزها قرار دهند که این موضوع قاچاق را به دنبال داشت. درنتیجه، مجموعه پالایش و پخش به این نتیجه رسید که برای جلوگیری از قاچاق، سهمیه واریزی سوخت آزاد را کاهش دهد. البته در سهمیه سوخت اول هم تغییری بوجود نیامده است.

وی همچنین شائبه گرانی و کاهش سهمیه بنزین را رد کرد و گفت اگر چنین موضوعی مد نظر بود که سهمیه کاهش پیدا کند و یا قیمت افزایش یابد، به طور کلی کارت جایگاه‌داران جمع‌آوری می‌شد. بنابراین به طور کلی، سهمیه مردم کاهش پیدا نکرده و کسی که بیش از ۱۵۰ لیتر در ماه مصرف داشته باشد، می‌تواند از کارت جایگاه‌دار با همان نرخ ۳۰۰۰ تومان سوخت‌گیری داشته باشد.

وی همچنین موضوع جمع آوری کارت جایگاه‌دار در مناطق مرزی را هم تکذیب کرد و گفت: قرار بود که کارت جایگاه های مرزی جمع‌آوری شود اما این اتفاق نیفتاده است. وی همچنین در خصوص سه نرخی شدن بنزین افزود که چند نرخی شدن کالاها و از جمله بنزین برای ما سودی به همراه ندارد و من تاکنون طرحی در این قضیه ندیده‌ام.

بیگی نژاد با انتقاد از دولت و وزارت نفت بابت عدم تدوین یک طرح جامع در این حوزه گفت: گله ما این است که باید از قبل این موضوع بررسی می‌شد، اگر تصمیم را همراه با بررسی نقد کارشناسانه اتخاذ کنند ممکن است عده‌ای هم مخالف باشند؛ اما اکثریت راضی خواهند بود، زیرا به هرحال همه قبول داریم که ما نسبت به تمام دنیا سرانه مصرف بالاتری در حوزه انرژی داریم و همه بر این موضوع اذعان داریم که مصرف حامل‌های انرژی در کشور باید ساماندهی شود، مردم هم وقتی ببینند تصمیم درست است، استقبال می‌کنند.

 

منبع car.ir


نظرات