1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اطلاعیه ثبت نام و فروش خودرو
 4. افت ۲ تا ۸ میلیون تومانی قیمت خودرو بازار

افت ۲ تا ۸ میلیون تومانی قیمت خودرو بازار

5 شهریور 1398
 • 7

بررسی میدانی از بازار خودروهای داخلی حاکی از افت دو تا هشت میلیونی قیمت ها در ۱۰ روز گذشته است و رکود همچون هفته‌های گذشته بر این بازار حکمفرماست.

امروز (سه شنبه)‌ در مقایسه با یک هفته تا ۱۰ روز گذشته، در گروه سایپا قیمت هر دستگاه پراید ۱۳۱ صندوق دار از ۴۵ میلیون تومان به ۴۳.۵ میلیون تومان، پراید ۱۱۱ از ۵۱ میلیون به ۴۸ میلیون تومان، تیبا صندوق دار از ۵۳.۵ میلیون به ۵۱.۵ میلیون تومان، تیبا ۲ هاچ بک از ۵۹ میلیون به ۵۶.۵ میلیون تومان و ساینا از ۵۸ به ۵۶ میلیون تومان کاهش یافت.

در گروه ایران خودرو، قیمت هر دستگاه پژو ۲۰۶ تیپ ۲ از ۸۴ میلیون به ۸۱ میلیون تومان، ال ۹۰ اتوماتیک از ۱۷۰ به ۱۶۲ میلیون تومان، سمند ال ایکس از ۸۲ به ۷۷ میلیون تومان، پژو جی ال ایکس از ۷۸ میلیون به ۷۵ میلیون تومان، پژو ۴۰۵ اس ال ایکس از ۸۹ میلیون به ۸۳ میلیون تومان، دنا ساده از ۱۱۳ میلیون به ۱۰۷ میلیون تومان، دنا پلاس بدون سقف از ۱۳۵ میلیون به ۱۲۸ میلیون تومان کاهش و نمونه با سقف آن در حدود ۱۶۰ میلیون تومان قیمت خورده است.

کارشناسان، دلیل این کاهش قیمت ها را امیدواری به بهبود روابط سیاسی و امید مصرف کنندگان و مشتریان به آینده عنوان می کنند.

آنان معتقدند کاهش ارزش دلار در روزهای گذشته تاثیری روانی در افت قیمت‌ها بویژه خودروهای مونتاژی داشته است، اما بابت تاثیر تغییر مدیریت‌ها بخصوص تعیین «فرشاد مقیمی» ‌به عنوان مدیرعامل جدید ایران خودرو در روز جاری، باید منتظر روزهای آینده ماند.

امروز در گروه مونتاژی‌ها، سراتو مونتاژی سایپا ۳۰۰ میلیون تومان قیمت خودرو که در مقایسه با هفته گذشته ۱۰ میلیون تومان افت قیمت داشت. پژو ۲۰۰۸ نیز که هفته گذشته ۳۲۰ میلیون تومان داد و ستد می شد امروز با افت هشت میلیون تومانی به ۳۱۲ میلیون تومان رسید.

سیتروئن سی ۳ مونتاژی سایپا نیز با افت ۱۰ میلیون تومانی در مدت یاد شده از ۳۶۵ میلیون تومان، امروز به ۳۵۵ میلیون تومان رسید.

همچنین در ۱۰ روز گذشته در بخش خودروهای چینی، قیمت جک اس ۵ از ۲۸۰ میلیون به ۲۷۲ میلیون تومان، جک اس ۳ از ۱۹۵ میلیون به ۱۹۰ میلیون تومان، هایما اس ۷ سفید رنگ از ۲۸۰ میلیون به ۲۷۲ میلیون تومان و هایما اس ۵ از ۲۵۵ میلیون به ۲۴۵ میلیون تومان کاهش یافتند.

افت ۸۰ درصدی خرید و فروش‌ها

نمایشگاه داران و فعالان بازار از افت شدید خرید و فروش ها خبر می‌دهند؛ به طوری که در مقایسه با دو ماه گذشته تا ۸۰ درصد کاهش داشته است.

آنان می گویند بهبود وضعیت عرضه ایران خودرو و سایپا در روزهای گذشته، بر روند کاهشی هرچند کند قیمت ها اثرگذار شده است.

رکود سنگین در بازار خارجی ها

گپ و گفتی با فعالان نمایشگاهی خودروهای خارجی، حاکی از سایه سنگین رکود بر بازار این خودروهاست، به طوری که نمایشگاه داران عنوان می کنند عمده خرید و فروش ها در خودروهای تا مرز ۳۰۰ میلیون تومان است که البته اندک است، پس از آن رکود سنگین تری در خودروهای با محدوده قیمت ۳۵۰ میلیون تومان به بالا شاهد هستیم و در رده خودروهای لوکس و میلیاردی نیز خرید و فروش انگشت شمار است.

آنان معتقدند این روزها هیچ کس حتی خودِ نمایشگاه‌داران به دنبال سرمایه‌گذاری در زمینه خودرو نیستند.

کارشناسان خودروهای داخلی و خارجی، تداوم رکود با توجه به در پیش بودن ایام محرم و صفر را در بازار پیش بینی می کنند.

منبع ایرنا


نظرات

 • وطن وطن (6 شهریور 1398 ساعت 10:55)

  خودرو آنچنان گران شده است كه افت چند ده ميليوني باز هم نمي تواند آنرا به پائين ترين قيمت بكشاند
  تا مي توانستند افزايش قيمت داده اند و حالا با كاهش تدريجي و رياكاري از كاهش قيمت صحبت مي كنند ؟!!!!!!!!!!!

 • آزاد آزاد (6 شهریور 1398 ساعت 09:35)

  یعنی واقعاً متوجه نشدید سرکاریم و همش بازیه؟چندوقت دیگه بایه شوک و گیج بازی بعضی هموطنان در صف خرید وایسادن لگناشون2برابر میشه،بعد میگن مقصر رو پیداکردیم ومحاکمه شد!بماند نه لحظه دستگیری دیدیم،نه محاکمه و نه اجرای حکم.بعد2 یا3 میلیون قیمتارو میارن پایین!!!ما ملت هم بر پدر و جدوآبادشون درود میفرستیم.

 • ناشناس ناشناس (6 شهریور 1398 ساعت 00:17)

  الان6ماه میگید قیمتها 2تا6میلیون میاد پایین پس چطور میاد پایین قیمت405همونچند ماه پیش هم75بود الانم با این حساب کتاب شما الان باید40میلیون میشد من موندم هر هفته میگید قیمتها چند میلیون اومد پایین ولی قیمت ثابته دارید کی رو غول میزنید

 • احمد احمد (5 شهریور 1398 ساعت 16:30)

  چرا دروغ میگید قیمت بازار اینه بی انصاف ها

 • کیان کیان (5 شهریور 1398 ساعت 13:09)

  ((((((((( با اخبار بی ارزشتون.این قیمتها مال کی هست.الان قیمتها چنده.

 • کارمند کارمند (5 شهریور 1398 ساعت 12:42)

  سلام چرا شما قیمت بازار را ملاک قرار می دهید ؟ پس قیمت کارخانه کی قراره پایین بیاد ؟؟

  یک ایرانی پیاده یک ایرانی پیاده (5 شهریور 1398 ساعت 15:54)

  قیمت کارخانه ای پیش فروش ها وقتی رفت بالا توسط دولت، دیگر پایین نمی آید. قیمت فروش فوری ها هم چون سریع تحویل می دهند متفاوت از قیمت پیش فروش است و در قیمت گذاری انها هم دولت دخیل است و پایین نمی آید.
  اگر پیش فروش و فروش فوری کاهش قیمت کارخانه داشته باشد بمعنی این است که پول اضافه از مردم گرفته اند و باید به تمام تحویلی های قبلی به مردم پول پرداخت کنند و اینکار را نخواهند کرد.

  فقط بازار آزاد است که نرخ کاهش و افزایش پیدا میکند و عموما پایین نمیآید چونکه کسی که خودرو صفر خود را در بازار آزاد بفروشد باید سود چندین میلیون پول خودرا بخاطر تاخیر دریافت خودرو از شرکت از بازار نقد کند و به هیچ عنوان هیچ شخصی بخاطر ماشینی که یکسال و چند ماه منتظر مانده است تا تحویلش شود ۵ یا ۱۰ میلیون بالاتر از قیمت فروش فوری کارخانه نمیفروشد و خیلی بیشتر میفروشد تا ارزش پولش ازدست نرود.

  برادر سعی کن خودرو مورد نظر رو دست دوم تهیه کنی چون راه دیگه ای با این قیمت ها نیست