1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروسازان داخلی
 4. خودروسازان خصوصی در جاده رشد تولید + آمار

خودروسازان خصوصی در جاده رشد تولید + آمار

10 اسفند 1399
 • 1

بررسی آمارهای ارائه شده توسط وزارت صمت نشان می‌دهد تا پایان دی‌ماه تولید محصولات سواری در شرکت‌های خودروساز خصوصی رشدی بیش از ۴۴ درصدی را تجربه کرده است.

آمارهای منتشر شده نشان دهنده این است که خودروسازان خصوصی تا پایان اولین ماه از فصل زمستان توانسته‌اند تولید ۳۶ هزار و ۳۹۴ دستگاه از محصولات حاضر در سبد محصولاتی خود را نهایی کنند. این در حالی است که در همین بازه زمانی در سال ۹۸ این شرکت‌ها تولید ۲۵ هزار و ۲۴۹ دستگاه از انواع محصولات خود را عملیاتی کرده بودند.

در حال حاضر ۱۴ شرکت خصوصی در بخش تولید خودروی سواری در سطح کشور وجود دارند که از این تعداد ۱۲ شرکت طی ۱۰ ماهی که از سال‌جاری گذشت توانسته‌اند خطوط تولید خود را فعال نگه دارند و دو خودروساز خصوصی نیز در بازه زمانی یاد شده هیچ محصولی را در خطوط تولید خود تکمیل نکرده‌اند.رشد تولید بیش از ۴۴ درصدی در شرکت‌های خودروساز خصوصی را می‌توان به ورود برخی محصولات جدید به سبد محصولاتی آنها و همچنین پیدا کردن راه‌های برای دور زدن تحریم‌ها نسبت داد. با توجه به اینکه خودروسازان خصوصی مونتاژکار هستند و داخلی‌سازی قطعات مورد نیاز آنها در خطوط تولید زیر ۲۰ درصد است بازگشت تحریم‌های صنعت خودرو در داد و ستد خودروسازان خصوصی با شرکای بین‌المللی خود بیشترین اثر را در کاهش تولید این شرکت‌ها داشت، اما به‌تدریج مدیران ارشد خودروسازان خصوصی توانستند با رایزنی‌های خود علاوه بر اینکه تولید محصولات سابق را ادامه دهند برخی از محصولات جدید را نیز به سبد محصولاتی خود اضافه کنند.

دو محصول بهمن موتور با نام‌های دیگنیتی و فیدلیتی، لوکسژن محصول صنعت خودروی آذربایجان (آذویکو)، لیفان X۷۰ محصول خودروسازان بم و جک T۸ محصول کرمان موتور را می‌توان از محصولات جدیدی دانست که در سال‌جاری به سبد محصولات شرکت‌های خودروساز خصوصی اضافه شده‌اند.از میان ۳۶ هزار و ۳۹۴ دستگاه خودرویی که توسط خودروسازان خصوصی در ۱۰ ماهی که از سال‌جاری گذشت، تولید شد، مدیران خودرو با تولید ۲۵ هزار و ۴۴۷ دستگاه از انواع محصولات خود بیشتر سهم را در رشد تولید بر عهده داشت. مدیران خودرویی‌ها که تولید محصولات برند چینی چری را در دستور کار دارند توانسته‌اند نسبت به مدت مشابه سال گذشته تولید خود را بیش از ۱۷۷ درصد رشد دهند. بعد از مدیران‌خودرو، کرمان موتور که روی تولید محصولات برند چینی جک تمرکز کرده توانسته با تولید ۷ هزار و ۹۱۲ دستگاه خودرو جایگاه دوم بیشترین تولید را در بازه زمانی یاد شده تصاحب کند. اما باید به این نکته توجه کرد که وضعیت تولید کرمان موتوری‌ها در ۱۰ ماه سال‌جاری نسبت به ۱۰ ماه سال ۹۸ با افت تولید ۳۳ درصدی همراه بوده است.

بعد از کرمان موتور، بهمن موتور با تولید هزار و ۴۴۷ دستگاه از محصولات خود در رتبه بعدی در جدول بیشتری تولید در بازه زمانی یاد شده قرار دارد. این خودروساز بخش خصوصی نیز همانند کرمان موتور افت تولید ۱۸ درصدی را در بازه زمانی یاد شده در کارنامه خود ثبت کرده است. بهمن موتوری‌ها تولید محصولات مزدای ژاپن، بسترن چین و چندی پیش نیز تولید برند چینی هاوال را در دستورکار داشتند. جایگاه چهارم جدول بیشترین تولید خصوصی‌ها تا پایان اولین ماه از فصل زمستان در دستان سیف خودرو قرار دارد. این خودروساز بخش خصوصی مونتاژ دو برند SWM و BISU که هر دو از خودروسازان چینی هستند را انجام می‌دهند. سیف خودرویی‌ها توانسته‌اند تا پایان دی‌ماه ۹۹، تعداد هزار و ۲۳۸ دستگاه از محصولات حاضر در سبد محصولاتی خود را نهایی کنند که نشان دهنده رشد بیش از ۴۴۰ درصدی نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته است. عظیم خودرو نیز با تولید ۱۲۳ دستگاه خودرو در ۱۰ ماهی که از امسال گذشت توانسته جایگاه پنجم را به خود اختصاص دهد.

رشد تولید این خودروساز در بازه زمانی یاده شده بیش از ۱۶۰ درصد بوده است. ریگان خودرو دیگر خودروساز بخش خصوصی که در استان کرمان فعال است و تولید محصولات برند چینی کوپا را انجام می‌دهد، توانسته تا پایان دی‌ماه سال‌جاری ۷۵ دستگاه خودرو تولید کند. تولید این تعداد خودرو در مقایسه با ۳۹۸ دستگاه خودرویی که تا پایان دی‌ماه ۹۸ تولید کرده است خبر از افت تولید بیش از ۸۰ درصدی این خودروساز خصوصی می‌دهد. سروش دیزل مبنا با تولید ۶۲ دستگاه خودرو در رده هفتم قرار دارد. جایگاه هشتم نیز در اختیار صنعت خودروی آذربایجان (آذویکو) است. این خودروساز بخش خصوصی که پیش تر تولید محصولات برند چینی MG را مدنظر داشت اخیرا تولید محصولات برند تایوانی لوکسژن را در دستور کار دارد.خودروسازی راین، خودروسازان بم، سازهای خودرو دیار و کارمانیا در رتبه‌های بعدی قرار دارند.نظرات

 • علی علی (11 اسفند 1399 ساعت 01:25)

  این خودروسازان به ظاهر خصوصی پرچمدار افزایش قیمت بی سابقه در کشور بودن طی سالی که گذشت....
  عملکرد مدیران خودرو رو مشاهده کنید که ماشین ۹۹۰ چینی میلیونی رو هم برامون به ارمغان اورده....
  من موندم چرا نهادهای مسئول هیچ نظارتی بر عملکرد این خودروسازان خصوصی ندارن...والا یه مغازه دار بخواد جنسشو کمی گرون بفروشه از ۱۰ جا بهش گیر میدن ولی چرا کسی با اینا کاری نداره؟