1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. خودروهای آتی بازار
 4. تا پایان سال 1400 تارای برقی ایران خودرو رونمایی می شود

تا پایان سال 1400 تارای برقی ایران خودرو رونمایی می شود

تا پایان امسال تارای برقی ایران خودرو رونمایی می شود
10 آبان 1400
 • 2

تب خودروهای برقی ظاهرا کم کم دارد خودروسازان کشور را هم در بر می گیرد. بعد مطلبی که دیروز درباره شماره گذاری اولین خودروی برقی در ایران به نام یوز منتشر کردیم که با کلیک بر روی آن می توانید مشاهده نمایید، حالا خبر از ورود تارا برقی تا قبل از پایان سال مخابره شده است. البته که ایران خودرو ید طولانی در معرفی خودروهای برقی از روی محصولات تولیدی خود مثل رانا را دارد ولی هنوز بعد از گذشت مدت های مدیدی خبری از آغاز به کار خط تولید این گونه خودروها نیست. 

در این راستا اخیرا گفتگویی با مدیر عامل جتکو درخصوص برنامه های ایران خودرو با هدف گذاری هایی در کوتاه مدت و میان مدت در تولید خودروهای برقی داشتیم که می توانید در ادامه ملاحظه نمایید.

به گزارش car.ir به نقل از فارس، داود خسروی با بیان این‌که تولید خودروهای برقی و برقی‌سازی خودرو از گام‌های موثر در کاهش آلایندگی هواست، گفت: حذف سوخت فسیلی می‌تواند به کاهش آلایندگی هوا به ویژه در شهرها و کلانشهرها کمک کند و قوای محرکه خودروها به جای موتور بنزینی، الکتریکی باشد.

وی با اشاره به این‌که در برقی‌سازی دو رویکرد وجود دارد که شامل هیبرید کردن خودرو و برقی سازی کامل خودرو است، بیان کرد: در رویکرد برقی‌سازی که اقدام مرتبط با شرکت دانش‌بنیان جتکو است، تمام سامانه پیشرانه خودرو شامل موتور، گیربکس و متعلقات آن‌ها، اگزوز و... از خودرو حذف شده و سامانه پیشرانه برقی جایگزین آن می‌شود.

مدیرعامل جتکو، با اشاره به حرکت ایران‌خودرو به سوی برقی‌سازی محصولات و تولید خودروی تارای برقی، عنوان کرد: در این راستا، مرحله نخست نمونه‌سازی تارا برقی انجام شد و تا پایان سال نیز نمونه‌سازی صنعتی آن تولید و رونمایی خواهد شد. پس از آن، آزمون‌های خودرویی بر روی آن انجام و در صورت فراهم شدن شرایط، امکانات، تسهیلات و زیرساخت ها شهری، تولید انبوه امکان پذیر خواهد شد. 

وی با اشاره به امکانات خودروی تارای برقی، خاطرنشان کرد: خودروی تارا می‌تواند به ازای هر بار شارژ باتری، حدود ۳۰۰ کیلومتر پیمایش داشته باشد و موتور آن گشتاوری حدود ۳۰۰ نیوتن متر تولید کند. هم چنین سرعت حدود ۱۴۰ کیلومتر بر ساعت و شتاب زیر ۱۰ ثانیه، برای این خودرو در نظر گرفته شده است.

خسروی با بیان این‌که علاوه بر خودرو تارا، برقی‌سازی محصولات جدید گروه صنعتی ایران خودرو نیز در دستور کار قرار دارد، تصریح کرد: برقی‌سازی کراس‌اوور جدید ایران خودرو در دستور کار جتکو قرار دارد؛ نسخه برقی این محصول نیز با فاصله کمی از نسخه بنزینی آن، قابل رونمایی و عرضه خواهد بود.

وی برقی سازی خودرو را حرکتی بنیادین دانست و گفت: این مسیر در گروه صنعتی ایران خودرو با قوت و قدرت استمرار می یابد تا سبد محصولات این خودروساز در بازه زمانی ده ساله به شکل قابل ملاحظه ای در برقی شدن اکثر محصولات متمرکز شود. 

مدیرعامل جتکو، با بیان این‌که در ایران، سالانه بیش از یک میلیون دستگاه خودرو تولید و وارد بازار می شود، عنوان کرد: با برنامه‌ریزی جامع و مدون می‌توان ظرف یک دهه آینده ضمن برقی‌سازی تمامی وسایط نقلیه عمومی، به تدریج به طور موثر در مسیر جایگزینی خودروهای شخصی نیز اقدام کرد. خوشبختانه با وجود موانع اقتصادی و تحریم‌ها، ایران خودرو از تولید خودروی برقی که آینده خودروهای جهانی به شمار می‌رود، غافل نبوده و توانسته با ورود به این راه، نتایج خوبی در حوزه توسعه محصول کسب کند. 

وی با اشاره به پروژه‌های فعلی جتکو، از تولید اولین سامانه داخلی سازی شده پلتفرم برق و الکترونیک خودروهای بنزینی خبر داد و گفت: تا پایان آبان‌ماه جاری نمونه اولیه این سامانه رونمایی خواهد شد. این محصول، اقدامی بسیار موثر در زمینه خودکفایی و توسعه دانش بومی در حوزه برق و الکترونیک خودرو بوده و قطعا صرفه جویی ارزی قابل توجهی به دنبال خواهد داشت.

منبع فارس


نظرات

 • رضا رضا (10 آبان 1400 ساعت 18:16)

  باید خودروهای مونتاژی کشور برقی شوندمانند ام وی ام و گری چون در کشور چین خودرهای برقی تولید می‌کنند تاخودر سازان داخلی مجبور به تولید خودرهای برقی شوند اکثر کشورهای جهان به سمت خودرهای برقی می روند کشورهای اسکاندیناوی تا سال2025 اجازه ورود خودرهای فسیلی را نخواهند داد وفقط به خودروهای برقی اجازه ورود به بازار را می دهند

 • مهدی مهدی (10 آبان 1400 ساعت 15:27)

  زرشک!!
  مورچه چیه که کله پاچه ش چی باشه؟؟!!