1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. فن آوری، تکنولوژی و مقایسه
  4. چه کارهایی را باید برای نگهداری بهتر خودرو در زمستان انجام داد؟

چه کارهایی را باید برای نگهداری بهتر خودرو در زمستان انجام داد؟

5 آذر 1400
  • 0

با نزدیک شدن به روزهای سرد سال، احتمال آمدن برف و باران در کشور بیشتر شده است. حمل و نقل در این روزها با خودروهای شخصی بیشتر می‌شود و خوب است تا قبل از رسیدن این روزهای سرد اقداماتی برای خودرومان جهت پیشگیری از مشکلات بعدی انجام دهیم تا در روزهای برفی و یا بارانی غافلگیر نشویم.

چند کار ساده وجود دارد که می‌توانید انجام دهید تا ماشین خود را برای فصل سرد و زمستانی آماده کنید. برای این کار بهترین روش تهیه یک چک لیست زمستانی برای وسایل نقلیه خود است تا بتوانید برنامه‌ریزی کنید و طبق آن پیش بروید. 

در ابتدا آج لاستیک خودروی خود را بررسی کنید، هنگامی که ماشین خود را برای زمستان آماده می‌کنید، حتماً تایر‌های خود را از نظر سایش و میزان اندازه آج بررسی کنید. بسیار توصیه می‌شود اگر در مناطق کوهستانی و سردسیر با میزان بارش زیاد برف زندگی می‌کنید کلاً چهار حلقه رینگ و لاستیک مخصوص زمستان تهیه کنید و با شروع روزهای سرد سال با تعویض لاستیک های برفی با لاستیک های فعلی، خود را آماده بارش برف و باران کنید. همان طور که میدانید، حجم باد داخل تایر با تغییر فصل کم و زیاد می‌شود. برای این‌کـه باد تایر‌های خودرو همیشه در وضع مناسبی قرار داشته باشد، باید تنظیم باد خودرو را به صورت دوره‌ای انجام دهید.

تعمیرکاران خودرو توصیه می‌کنند باد لاستیک‌ها را باید همیشه چک کرد و در زمستان چرخها باید باد بیشتری داشته باشند، فشار هوای پایین در لاستیک‌ها می‌تواند به طور بالقوه در جاده‌های زمستانی خطرناک باشد و تأثیر منفی در ترمز گیری خودرو ایجاد کند.

ماشین خود را نزد مکانیک ببرید تا باد لاستیک‌ها را چک کند و در صورت لزوم لاستیک‌های شما را پر کند. اگر اطلاعات قبلی در مورد بررسی فشار باد لاستیک دارید، می‌توانید به راحتی خودتان این کار را با پمپ باد لاستیک رایگان انجام دهید.

روغن و ضدیخ خود را چک کنید در صورت نیاز عوض کنید. روغن ترمز خودرو را هم حتماً چک و اگر میزان آن کم بود اضافه کنید. تعمیر و نگهداری منظم وسیله نقلیه می‌تواند به جلوگیری از هرگونه مشکل ماشین در طول ماه‌های رانندگی در زمستان کمک کند. بخاری خود را چک کنید، در صورتیکه احساس می‌کنید باد آن به اندازه مناسب گرم نیست جهت سرویس یا تعمیر آن به تعمیرگاه‌های مورد اطمینان خود مراجعه نمایید. معمولاً تعمیرگاه های مجاز در هر شرکت قبل از شروع روزهای سرد سال بازدید رایگان انجام می دهند.

داشتن یک بخاری کارآمد می‌تواند به جلوگیری از ناراحتی در روزهای سرد سال کمک کند و آسودگی خیال شما را تضمین کند. 

باتری خودرو را نیز باید بررسی کنید. ظرفیت باتری وسیله نقلیه در هوای سرد کاهش می‌یابد. مطمئن شوید که ماشین خودروی شما برای زمستان آماده است و از یک متخصص بخواهید که مایعات(در صورتیکه باطری شما تر باشد) و کابل‌های باتری و میزان آمپراژ آن را بررسی کند.

یادمان نرود که داشتن زنجیر چرخ در خودرو در روزهای سرد سال بسیار مفید و ضروری می باشد. دقت کنید که زنجیر چرخ باید به صورت جفت بر روی لاستیک‌هایی که با نیروی موتور خودرو می چرخند بسته شود. همچنین همراه داشتن نمک و یا مخلوطی از ماسه و نمک در بسته بندی های محکم و ضخیم، توصیه می شود. شاید به نظر خیلی جدی نرسد ولی داشتن پتو و یا لباس گرم اضافی در خودرو را هیچگاه فراموش نکنید.

در انتها ذکر یک نکته خالی از لطف نیست که در هنگام ترمز گیری در روزهای برفی و یخبندان در صورتیکه ترمز خودروی شما ای بی اس نباشد، می‌بایستی ترمز را اصطلاحاً دوپا بگیرید یعنی تا انتها پای خود را محکم بر آن فشار ندهید و سعی کنید در دو مرحله یا چند بار بر روی ترمز بزنید تا از قفل شدن ترمز و سور خوردن خودرو جلوگیری کنید.

منبع خودرو


نظرات