1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار خودرو
  4. اختلاف سازمان اموال تملیکی و گمرک بر سر ترخیص خودرو/ برای اموال دولت نسخه ترخیص نپیچید!

اختلاف سازمان اموال تملیکی و گمرک بر سر ترخیص خودرو/ برای اموال دولت نسخه ترخیص نپیچید!

اختلاف سازمان اموال تملیکی و گمرک بر سر ترخیص خودرو
8 آذر 1400
  • 1

طی هفته های گذشته گمرک پیشنهادی را به منظور تعیین تکلیف خودروهای رسوبی در انبار گمرک با عبور از برخی از مقررات به هیات وزیران ارسال کرده است.
بر اساس این پیشنهاد که پیش نویس آن از طرف معاونت فنی گمرک کشور ارائه شده است، امکان ثبت سفارش برای خودروهایی که تا تاریخ شانزدهم دی ماه 1397 فیش انبار اماکن گمرکی و مناطق ویژه و آزاد را دریافت کرده اند فراهم خواهد شد.

براساس آمارهای منتشرشده در زمان حاضر حدود دو هزار و 249 دستگاه خودرو در انبارهای گمرک و مناطق آزاد رسوب کرده است. در یکی از پرونده‌ها که بیش از 1000 دستگاه خودرو را شامل می‌شود، شرکت واردکننده بدون ثبت سفارش و به‌شکل غیرقانونی خودروها را وارد کشور کرده است و در زمان حاضر به همین دلیل امکان ترخیص آن را ندارد.

حال این سؤال پیش می‌آید؛ چرا گمرک با وجود گذشت چندباره مهلت قانونی این خودروها را متروکه اعلام نکرده و آنها را به سازمان اموال تملیکی اظهار نکرده است؟

میرمعینی معاون بهره‌برداری و فروش سازمان اموال تملیکی در گفتگو با خبرنگاران گفت: تمام خودروهایی که در زمان حاضر در گمرک دپو شده، متروکه است. همه این موارد باید به سازمان اموال تملیکی اعلام می‌شده است، عدم اعلام این خودروها تخلف است، براساس ماده 24 آیین‌نامه اجرایی گمرک پس از پنج ماه کالاها باید به سازمان اموال تملیکی اعلام شود.

حداکثر مهلت توقف کالا در اماکن گمرکی 2 ماه شد

وی اضافه کرد: در زمان حاضر شورای‌عالی امنیت ملی این زمان را به دو ماه کاهش داده است. در نتیجه عدم معرفی و عدم اعمال تشریفات متروکه درخصوص هر خودرویی که هم‌اکنون در گمرک دپو شده است تخلف است. این موارد به‌دلیل گذشت زمان قانونی جزو اموال دولت است و گمرک باید اظهارنامه تعیین و به ما ارسال کند.

بر اساس مصوبه شورای‌عالی امنیت ملی، مهلت توقف کالاهای وارده به کلیۀ مبادی ورودی کشور، اعم از سرزمین اصلی یا مناطق آزاد و ویژۀ اقتصادی (که به‌منظور ورود به سرزمین اصلی یا مصرف در مناطق مزبور وارد می‌شود) دو ماه تعیین گردیده است.

میرمعینی در خصوص چگونگی عدم اظهار این خودروها از سوی گمرک به‌عنوان کالای متروکه گفت: گمرک یک راه فراری برای خود باز کرده است و می‌گوید مناطق ویژه و مناطق آزاد این موارد را به ما اعلام نکرده‌اند که بخواهیم به سازمان اموال تملیکی اعلام کنیم و این در حالی است که براساس ماده 54 آیین‌نامه اجرایی قانون امور گمرکی به‌صراحت بیان کرده است که مناطق آزاد یا ویژه باید به‌صورت هفتگی کالاها را اعلام کنند، حتی اگر کالای متروکه نداشته باشند نیز باید اعلام کنند که چنین کالایی ندارند.

معاون بهره‌برداری و فروش سازمان اموال تملیکی با اشاره به پیشنهاد گمرک برای ترخیص این کالاها گفت: این مسئله سبب ایجاد یک رانت دیگر خواهد شد. ما اعلام کردیم که به‌منظور مقابله با این رانت، حقوق و عوارض گمرکی صاحبان کالا را براساس ارزش نرخ آزاد دلار یا یورو محاسبه کنند.

در زمان حاضر گمرک می‌خواهد این خودروها را با ارز نیمایی ترخیص کند و این اقدام موجب خواهد شد صاحبان کالا ترغیب شوند که بروند ماشین‌های دیگری بیاورند و پنج سال در گمرک نگه‌دارند و پس از آن شماره‌گذاری و وارد کشور کنند. ما جلوی این اقدام را در مصوبه خودمان گرفتیم و به‌عقیده بنده چنین اقدامی از سوی گمرک غیرقانونی است.

در خاتمه بایستی تأکید کرد، گمرک ایران براساس قانون، باید خودروها و دیگر کالاهای رسوبی را که مهلت قانونی تشریفات آن سپری شده و هنوز ترخیص نشده است به‌عنوان کالای متروکه به سازمان اموال تملیکی اعلام کند و عدم تمکین از قانون تخلفی آشکار است، ضمناً ذکر این موضوع نیز خالی از لطف نیست که بحث تفاوت قوانین و زمان اعمال متروکه در بنادر و مناطق آزاد نیز با تأکید صریح شورای‌عالی امنیت ملی عملاً کنار گذاشته بود.

منبع تسنیم


نظرات

  • عباس عباس (8 آذر 1400 ساعت 13:07)

    حالا سازمان اموال تملیکی می خواهد یکجا مال مردم را بالا بکشه این خودروها مال مردم بد بختی است که ثبت نام کرده اند وپول آن را به شرکتهای وارد کننده پراخته اند مردم وشرکتهای وارد کننده چه گناهی کرده اند با قوانین ومقررات خلق الساعه شما که مرتب به این قوانین ضد اقتصادی ورانتی خود استناد میکنید خدا ملت ایران رو از شر شیطانهایی چون شما نجات دهد