1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار خودرو
  4. دو محصول ایران خودرو به تالار بورس می روند

دو محصول ایران خودرو به تالار بورس می روند

31 مرداد 1401
  • 0

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار بیان کرد: در حوزه عرضه خودرو در بورس با موانعی روبه رو شده ایم که در حال حاضر، مشکلات برطرف شده و قادر به عرضه برخی از خودروها در این بازار شده ایم. از این رو ایران خودرو هم وارد تالار بورس کالا می‌شود.

مجید عشقی، صبح امروز، دوشنبه در نشست کمیسیون بازار پول و سرمایه اعلام کرد: میزان زیادی از مباحث مربوط به حوزه بازار سرمایه جزو بحث هایی است که نیاز به کارشناسی دارد و باید چکش‌ کاری هایی از طریق چهار رکن بورس انجام شود و پس از آن به سمت سازمان بورس وارد شود.

وی ابراز کرد: در دوره جدید مدیریت سازمان بورس، یکی از مسایل مطرح شده آن بود که موضوعات اجرایی به بورس ها تفویض شود و از این به بعد، سازمان بورس در حوزه اجرایی فعالیت نکند.

عشقی اضافه کرد: سازمان بورس اکنون به جای نظارت و مقررات گذاری در مقوله اجرا ظاهر شده است که این امر با آسیب هایی همراه شده است.

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه گفت: همین موضوع که بحث های بورس کالا از طرف اعضای اتاق بازرگانی و فعالان بازار سرمایه با جزییات مطرح می شود، بیانگر آن است که بورس کالا اکنون جایگاه خوبی را پیدا کرده است.

وی گفت: در مقایسه با مدت هفت سالی که در حال انجام فعالیت های مربوط به بورس کالا بودم، اکنون شاهد رشد و توسعه محسوس این بازار هستم.

عشقی با اشاره بر اینکه اکنون بیش از ٩٠ درصد از محصولات پتروشیمی در بورس کالا در حال معامله است، بیان کرد: در این بازار کمتر به بحث فلزات اساسی پرداخته شده است، اما اکنون این محصول نیز روند توسعه را در پیش گرفته است. 

رییس سازمان بورس و اوراق بهادار اضافه کرد: معاملات سیمان از سال گذشته در بورس کالا انجام شد و تاکنون بازخوردهای خوبی را به همراه داشته است.

وی ادامه داد: درخصوص کالاها و مربوط به پتروشیمی مسایل متعددی را با انجمن ها و عرضه کنندگان داشتیم، اما بورس کالا روند خوبی را داشته و این روند هم با جدیت ادامه خواهد داشت.

رییس سازمان بورس گفت: یکی از منافع اصلی این بازار، ایجاد شفافیت در بازار کالاها است که در کنار آن بازار سهام هم می تواند از این شفافیت بهره ببرد.

عشقی افزود: در حوزه عرضه خودرو در بورس با موانعی مواجه بودیم که مشکلات برطرف شد و موفق به عرضه برخی از خودروها در این بازار شدیم و دو محصول ایران خودرو هم بزودی وارد تابلوی بورس کالا می شود.

رییس سازمان بورس تاکید کرد: یکی از بحث های اصلی که جای خالی آن در بازار به خوبی حس می شود، موضوع استفاده از قبض انبارها و سایر ابزارهایی است که می توان در این حوزه از آنها استفاده کرد.

وی درخصوص اینکه چه خودروهایی از ایران خودرو وارد بورس می شوند، سخن نگفته است. با این حال پیشتر بحث‌هایی در رابطه با عرضه دو محصول ایران‌خودرو یعنی پژو ۲۰۶ و پژو پارس در بورس کالا مطرح شد که در این رابطه، سخنگوی وزارت صمت اعلام کرد که عرضه این دومحصول هنوز قطعی نشده است و این بحث، باید مورد بررسی و موافقت وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار گیرد. 

منبع ایرنا


نظرات