1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار خودرو
  4. قیمت کارخانه ای خودرو افزایش می یابد؟

قیمت کارخانه ای خودرو افزایش می یابد؟

27 مهر 1401
  • 0

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به این پرسش که آیا قیمت کارخانه ای محصولات خودروسازان افزایش می یابد، این موضوع را «شایعه» عنوان کرد.

رضا فاطمی امین، وزیر صنعت، معدن و تجارت با حضور در نشست کمیسیون صنایع و معادن مجلس در پاسخ به این پرسش که آیا قرار است که قیمت خودرو در کارخانه افزایش یابد، گفت: خیر، این موضوع شایعه است.

در ماه‌های اخیر، خبرهایی در رابطه با احتمال افزایش قیمت کارخانه‌ای خودرو در رسانه ها منتشر شده بود. بعد از آن نیز سخنگوی وزارت صمت گفت که این وزارتخانه راه صدور مجوز افزایش قیمت‌ها را باز نگه داشته و خودروسازان این امکان را دارند که متناسب با افزایش هزینه‌های تولید درخواست‌های خود را به سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان ارسال کنند تا در ستاد تنظیم بازار بررسی شود. صحبت های قالیباف، احتمال افزایش قیمت کارخانه ای محصولات را تقویت کرد.

سخنگوی وزارت صمت اظهار می کرد خودروسازان درباره زیان انباشته، مطالبی را عنوان می کنند اما مهم آن است که جبران این زیان انباشته از محل افزایش قیمت ها برای مردم نبوده و قرار نباشد که مصرف کننده ضرر و زیان خودروسازان را متحمل شود. در عین حال، وی امکان درخواست افزایش قیمت خودرو برای شرکت های خودروسازی را محدود نکرد.

قالیباف همچنین گفت: خودروسازان املاک مازاد و نیروی انسانی مازاد زیادی دارند که همین امر باید مدیریت شود و لازمه کاهش زیان انباشته، اصلاح ساختار است. به نحوی که بدون اصلاح ساختار به هیچ عنوان نمی توان با افزایش قیمت ها زیان انباشته را جبران کرد، یا این حال وی عنوان کرد که ما مسیر مجوز افزایش قیمت را نبسته ایم و خودروسازان می توانند درخواست خود را برای افزایش قیمت ارسال کنند. 

در حالی که ماه هاست رکود در بازار خودرو حاکم است، قیمت خودروها در بازار نیز همچنان مسیر صعودی را طی می کند. کارشناسان بازار می گویند در صورتی که تغییری در وضعیت موجود بازار به وجود نیاید، قیمت‌ها به مسیر رو بالا و بازار به روند رکودی خود ادامه می‌دهد.نظرات