1. خانه
 2. اخبار
 3. خودروسازان داخلی
 4. کشف فسادی دیگر؛ هزینه 250 میلیون دلاری برای طراحی صندوق پژو 206!

کشف فسادی دیگر؛ هزینه 250 میلیون دلاری برای طراحی صندوق پژو 206!

27 مرداد 1398
 • 7
 • 79358

سخنگوی کمیسیون اصل 90 مجلس شورای اسلامی از هزینه 250 میلیون دلاری طراحی صندوق خودروی پژو 206 خبر داد.

بهرام پارسایی با اشاره به تهیه گزارش مربوط به صنعت خودرو در کمیسیون اصل ۹۰ گفت: در جریان تهیه این گزارش آنچه که برای من اثبات شده فساد کلان و عدم نظارت بر خودروسازی و تبدیل خودروسازان به یک مافیای قدرتمند است.

وی اضافه کرد: یکی از مواردی که ما در این گزارش به آن رسیدیم و من چند بار این موضوع را ناباورانه مطالعه کردم هزینه سنگین طراحی صندوق خودروی پژو ۲۰۶ است. همان‌طور که می‌دانید پژو ۲۰۶ ساخت فرانسه و طراحی شده در فرانسه است و در ایران تنها یک صندوق به آن اضافه شده و تبدیل به پژو SD شده است.

این نماینده مجلس شورای اسلامی گفت: طبق اسناد فقط بابت طراحی صندوق پژو ۲۰۶، ۲۵۰ میلیون دلار هزینه شده که با ارز امروز قیمت آن به ۳ هزار میلیارد تومان می‌رسد. این در حالی است که با این میزان پول می‌شد یک خط کامل تولید خودروی جدید را طراحی کرد.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی ادامه داد: ما معتقدیم موارد این چنینی است که باعث می‌شود قیمت تمام شده خودروهای بی کیفیت در کشور ما چندین برابر خودروهای باکیفیت خارجی باشد و هزینه آن هم از جیب مردم پرداخت می‌شود.

پارسایی درباره‌ طراحی ۱۲۰ میلیارد تومانی خودروی سمند در دهه ۷۰ نیز اظهار کرد: در آن زمان بزرگترین اختلاس کشور، اختلاس ۱۲۳ میلیارد تومانی بود. در چنین شرایطی این میزان هزینه برای طراحی خودروی سمند آن هم با ارز ۴۰۰ تومانی صورت گرفته در حالی که استاندارد جهانی در این طراحی رعایت نشده و برای مصرف کننده هم جذابیتی نداشت.

وی ادامه داد: بین سال‌های ۸۴ تا ۹۳ نیز به دلیل غیراستاندارد بودن و جذاب نبودن سمند سه مرحله تغییرات در آن ایجاد کردند که آن هم مجموعا ۱۱۰ میلیارد تومان هزینه داشته است، یعنی برای طراحی خودروی سورن ۲۲ میلیارد تومان، برای طراحی خودروی دنا ۴۹.۵ میلیارد تومان و برای طراحی خودروی دنا پلاس ۳۹.۵ میلیارد تومان هزینه شده است.

به گفته پارسایی، طراحی خودرو یکی از منافذی است که خودروسازان به دلیل روحیه و عملکرد انحصار طلبی‌شان نهایت سوء‌استفاده را از آن داشته‌اند.

سخنگوی کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی با بیان این‌که «خودروسازها ۲۵ هزار میلیارد تومان خودرو پیش فروش کردند، ۳۰ هزار میلیارد تومان به بانک‌ها و ٢٥ هزارمیلیارد تومان به قطعه سازان بدهکارند و ۳۰ هزار میلیارد تومان هم زیان انباشته دارند»، افزود: این‌که چرا تاکنون با آنها برخورد نشده جای سوال دارد اما به نظر می‌رسد یکی از راه‌هایی که به راحتی می‌توانستند به جیب مردم دستبرد بزنند همین به اصطلاح طراحی‌های کارشناسی نشده است که به خاطر آن به منافع کلان رسیدند.

وی همچنین مدعی شد: در دولت دهم هم ایران‌خودرو را وادار کردند در ونزوئلا خط تولید راه بیندازد به همین منظور ۹۰ میلیون دلار در آنجا هزینه شد که بعد از صرف این هزینه کشور مقصد گفت که تا ۱۰ سال دیگر به آنها برق نمی‌دهد و این حجم سرمایه ملی در آنجا از دست رفت هیچ کسی هم مؤاخذه نشد.

نماینده مردم شیراز در مجلس در پایان خواستار ورود جدی قوه قضاییه برای بررسی تخلفات خودروسازان شد و گفت: امیدواریم خودروسازان که در موارد مختلف اقدام به حیف و میل و غارت اموال مردم کردند روزی پاسخگوی عملکرد خود باشند.

منبع ایسنانظرات

 • محسن محسن (27 مرداد 98 ساعت 11:53)

  احسنت به جناب پارسایی.واقعا امید همه مردم ایران در زمینه مافیای خودرو به سمت شماست.درود بر شما

 • فلاح فلاح (27 مرداد 98 ساعت 10:29)

  هل من ناصر ینصرنی

 • SADEGH SADEGH (27 مرداد 98 ساعت 09:39)

  سلام به همه ،وسلام مخصوص به این نماینده عزیزکشورمون...
  من شهرونده زاهدان هستم که متاسفانه خودروی از ایران خودرو ثبت نام کردم ، که هنوز نه دعوت نامه ی ونه چیزی از خودرو به دستم نرسید،که حال باید با قیمت روز پول به جیب خودروسازان واریز کنم ،که خودرو ی،که کالای ایرانی وبی کیفت است بپردازم،خواهشمند م صدای مارو ،شما نماینده محترم به آقایان عزیز خودروساز و مجلس برسانید...به کدامین گناه ،مشتری جواب گوی بدهکاری خودروسازان است....مرسی ازشماها...

 • علی فرهادی علی فرهادی (27 مرداد 98 ساعت 09:37)

  آقای رئیسی ملت توقع دارد علی گونه که فرمود پولهای چپاول شده بیت المال را باز میگردانم حتی اگر جز کابین زنان باشد برخورد کنید

 • رضا رضا (27 مرداد 98 ساعت 09:30)

  یه ضرب المثل ما داریم میگه ،خر سی شاهی پالان سه ریال ,واقعا اینجا مصداق پیدا می‌کنه

 • محمد محمد (27 مرداد 98 ساعت 08:18)

  شما که نماینده مردمی نمیتونی کاری کنی
  قوه قضاییه که تو پرونده های خودش مونده

 • سعید سعید (27 مرداد 98 ساعت 07:50)

  عزیز من با حلوا حلوا کردن دهن هیچ کسی شیرین نمیشه
  یه عمره فقط داریم ازتون حرف میشنویم
  بایستی عمل کنین
  فردا همین شما و امثال شما میایین پشت تریبون حرفایی که زدین و با هزار و یک بهونه ماست مالی میکنین
  عمل کنین
  عمل کنین
  عمل کردن هم فقط محاکمه چند نفر نیست
  باید این منابع از دست رفته برگرده باید ساختار اصلاح بشه
  باید جلو فساد حین ارتکاب گرفته بشه نه بعد سالها که دیگه آب از آب گذشته
  من شهروند وقتی عمل شما رو حس میکنم که اثرشو تو زندگیم لمس کنم
  پس تورو بخدا عمل کنین و جلو این مافیای فساد و بگیرین