1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. بررسی و کالبد شکافی فرمول جدید قیمت گذاری خودرو

بررسی و کالبد شکافی فرمول جدید قیمت گذاری خودرو

13 دی 1399
  • 2

طبق اظهارات رئیس شورای رقابت، به زودی مدل جدید قیمت گذاری برای 18 خودرو در بازار اجرایی میشود. به این صورت که برای حدود 45 درصد خودروهای تولید داخل از جمله پژو پارس، پژو 207 اتومات، پژو 207 دستی، سمند سورن پلاس، رانا پلاس، رانا پلاس تیوفایو، دنا پلاس توربوشارژ، دنا پلاس توربو شارژ اتومات، هایما توربو دستی، هایما توربو اتومات، تارا، ساینا اس، کوئیک، شاهین، آریا، برلیانس و چانگان،، یک قیمت پایه که همان قیمت شورای رقابت است تعریف خواهد شد.

سرانجام بعد از کش و قوس های فراوان شورای رقابت از فرمول جدید خود برای قیمت گذاری خودروهای دارای رقیب در کشور رونمایی کرد . از روزی که این شورا فرمول خود را اعلام کرد مخالفت ها با این روش قیمت گذاری آغاز شد و تاجایی که سازمان بازرسی رسما مخالفت خود با این روش را اعلام نمود .

با این حال، برای افزایش قیمت از بهمن ، متوسط قیمت سه ماه قبل یعنی آبان، آذر و دی در بازار آزاد محاسبه و قیمت پایه شورای رقابت از آن کسر می شود. سپس «حاصل این تفاضل بر سه تقسیم شده» و با شرط  تحقق 1.5 برابر شدن تولید خودروسازان، به قیمت دوره قبل افزوده خواهد شد اما این تمام ماجرا نیست.

با توجه به فرمول جدید قیمت گذاری خودروهای 18 گانه، شش نکته دیگر قابل توجه است:

1- این که طبق اظهارات شیوا، قیمت گذاری  دیگر خودروها که 55 درصد خودروهای تولید داخل را شامل می شود، همچنان مانند سابق و توسط شورای رقابت انجام خواهد شد.

2- با فرض تحقق افزایش تولید 1.5 برابری، همان گونه که مشخص است، فاصله قیمت کارخانه خودروهای مذکور با بازار، در هر دوره حداکثر به میزان 33 درصد قابلیت تعدیل را خواهد داشت.

3-در صورت تحقق رشد تولید به میزان کمتر از 1.5 برابر، به همان نسبت، حاصل کسر یادشده (یعنی تفاضل میانگین قیمت سه دوره قبل با قیمت پایه تعیین شده توسط شورای رقابت) تحت تاثیر قرار می گیرد.

4- در ضمن تاثیر فرمول افزایش تولید بر افزایش قیمت، ضریبی هم برای رشد کیفی در نظر گرفته شده که هر چند توضیح چندانی راجع به آن داده نشده است، اما مشاهده می شود که با شرایطی منجر به افزایش قیمت خودرو خواهد شد.

5- این نکته را هم باید اضافه کرد که با دخیل کردن متوسطی از قیمت های سه ماهه، تلاش شده است تا تاثیر احتمالی نوسان های قیمت بازار بر قیمت گذاری این خودروها تعدیل شود. این موضوع، قابلیت برنامه ریزی را برای خریداران پیش فروش این خودروها که قیمت خودروی آن ها در زمان تحویل قرار است تعیین شود افزایش خواهد داد.

6- با این فرمول، اگرچه در نگاه اول، گران شدن خودروهای مذکور به چشم خواهد آمد، اما تاثیر افزایش تولید خودروها بر قیمت بازار تحت تاثیر مشوق افزایش قیمت، مکانیسم خودکاری را برای کاهش قیمت ها در بازار و متقابلاً (در آینده و در مراحلی) کاهش قیمت توسط خودروساز در پی خواهد داشت. هر چند احتمالاً باز قیمت کارخانه خودرو با قیمت های رقابتی با فرض آزاد شدن بیشتر بازار خودرو، فاصله خواهد داشت، اما مانعی  بر سر راه گسترش بازه قیمتی خودروهای داخلی و امکان نوسان گیری دلالان در این بازه قرار خواهد داد.نظرات

  • شاپور شاپور (15 دی 1399 ساعت 09:53)

    کارشناسی یا ماست مالی؟!!!!!!

  • حبیب حبیب (13 دی 1399 ساعت 22:57)

    شورای رقابت برای سود خودرو سازان