1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. خودروسازان داخلی
  4. سرانجام خودروسازان از مونتاژ محصولات دو ستاره‌ کیفی گذر کردند

سرانجام خودروسازان از مونتاژ محصولات دو ستاره‌ کیفی گذر کردند

28 بهمن 1399
  • 1

 جدیدترین گزارش کیفی خودروهای داخلی نشان می‌دهد بیشتر محصولات تولیدی خودروسازان حداقل دارای سه ستاره کیفی هستند. در این گزارش که به دی‌ماه امسال مربوط می‌شود و شرکت بازرسی کیفیت و استاندارد ایران آن را تهیه کرده، سطح کیفی ۳۴ خودروی تولید داخل مورد بررسی قرار گرفته و هر کدام بسته به کیفیت‌شان، بین دو تا پنج ستاره کیفی دریافت کرده‌اند. در گزارش قبلی تنها دو خودروی داخلی دو ستاره بودند که در گزارش جدید، یکی از آنها - پژو ۴۰۵ تولید سایت خراسان ایران خودرو - سه ستاره شد.

تقریبا این برای اولین بار اتفاق افتاده است که در بین خودروسازان بزرگ داخلی طی یک ماه هیچ خودرویی با کیفیت مونتاژ ۲ ستاره از خط تولید خارج نشده است .

بنابراین طبق آخرین گزارش کیفی، تنها یک محصول - ام‌وی‌ام X۳۳ -با کیفیت حداقلی (دوستاره) در خودروسازی کشور به تولید می‌رسد که به بخش خصوصی تعلق دارد. گویا قرار است تولید محصولات دو ستاره در خودروسازی کشور متوقف شود، بنابراین با توجه به حضور اکثر قریب به اتفاق محصولات خودروسازی کشور در جمع سه ستاره‌ها، فعلا خطری آنها را بابت توقف تولید تهدید نمی‌کند. البته نمایندگان مجلس شورای اسلامی در طرح ساماندهی خودرو به دنبال حذف تدریجی خودروهای سه و چهار ستاره نیز هستند که البته این اتفاق در دو، سه سال آینده رخ خواهد داد. 

هرچند کسب حداقل سه ستاره توسط خودروهای داخلی نشان از سطح کیفی متوسط آنها دارد، با این حال از دید بسیار از شهروندان، کیفیت مورد نظر تنها روی کاغذ اعتبار داشته و در واقعیت چندان قابل لمس نیست. نکته دیگر در مورد گزارش کیفی دی‌ماه این است که برخی خودروها با وجود قیمت بسیار بالا، نتوانسته‌اند بیش از سه ستاره کیفی دریافت کنند. به‌عنوان مثال چری تیگو ۷ محصول بخش خصوصی، تنها سه ستاره در گزارش کیفی دی‌ماه به دست آورده است. همچنین خودروهایی مانند جک و چری آریزو ۵ نیز نتوانسته‌اند به بیش از سه ستاره کیفی دست پیدا کنند. تنها خودروهای پنج ستاره تولید داخل نیز پژو ۲۰۰۸ و دنا توربو اتومات هستندکه در ایران خودرو تولیدمی‌شوند. 

در گزارش کیفی دی‌ماه اما تیگو۷ (محصول مونتاژی مدیران خودرو) تنها عضو دسته قیمتی یک به شمار می‌رود که تعداد ستاره‌هایش نسبت به آذر تغییر نکرده است. در دسته قیمتی دو نیز هشت محصول به چشم می‌آید که به جز پژو ۲۰۰۸، دیگر اعضای آن را مدل‌های چینی تشکیل می‌دهند. در این بین خودرو چینی بیسو در مدل F تنها عضو چهار ستاره گروه به شمار می‌رود و سایر خودروها شامل بیسو در مدل G، جک در مدل‌های و ، تیگو۵ و آریزو ۵ دارای سه ستاره کیفی هستند. ام‌وی‌ام X۳۳ دو ستاره نیز عضو همین گروه به شمار می‌رود.

اما در دسته قیمتی سه، ۱۸ خودروی داخلی به چشم می‌آید که در بین آنها، دنا در دو مدل  توربو و پلاس و همچنین پژو ۲۰۷ چهار ستاره محسوب می‌شوند. سایر اعضای این گروه که همه به ایران خودرو تعلق دارند نیز نتوانسته‌اند بیش از سه ستاره کیفی به دست بیاورند. از جمله آنها می‌توان به رانا، پژو ۲۰۶، پارس و ۴۰۵ خراسان اشاره کرد. آخرین دسته قیمتی گزارش کیفی دی‌ماه اما به‌طور کامل در قرق سایپا قرار دارد. در این گروه که هفت خودرو عضو آن هستند، با کوئیک در دو مدل، تیبا در سه مدل و ساینا در دو مدل مواجه می‌شویم که همه آنها بدون هیچ تغییری از حیث ستاره بندی نسبت به گزارش آذر، سه ستاره کیفی به دست آورده‌اند.    



نظرات

  • مهدی مهدی (28 بهمن 1399 ساعت 13:48)

    نگران نباشید در کمتر از یک سال هم می شه تمام خودروهای وطنی 5 ستاره بشن کافی مدیریت دستور بده و ...
    در کشوری که این بررسی ها توسط ی مدیر دواتی انجام می شه و لازمه پست گرفتن هم بله قربان گفتن هر دستوری قابل انجامه