1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. رکود مطلق در بازار خودروهای داخلی - 10 آذر 1400

رکود مطلق در بازار خودروهای داخلی - 10 آذر 1400

10 آذر 1400
  • 0

در جدیدترین خبری که از نشست ستاد تنظیم بازار مخابره شده است این است که اعضای این ستاد در مورد افزایش قیمت خودرو در کارخانه به نتیجه نرسیده اند و این یعنی ادامه بلاتکلیی مردم، بازار خودرو و خودروسازان. پس فعلا نمی توان انتظار اجرای طرح های فروش فوق العاده در دو خودروساز بزرگ کشور ایران خودرو و سایپا را داشت.

بلاتکلیفی در بیان قیمت های جدید ،بازار خودرو را در رکود مطلق قرار داده و همه دست از معامله کشیده‌اند تا با اعلام قیمت‌های جدید خرید و فروش خودروها را انجام دهند. علاوه بر این نتایج مذاکرات وین هم در رکود بازار بی تأثیر نبوده است.

در یک ماه اخیر هر روز اخبار متفاوتی از اعلام قیمت‌ جدید خودروهای داخلی آنهم هم به نقل از مسئولان دولتی به منتشر می‌شود به نحوی که هر یک اعلام می کنند ستاد تنظیم بازار این هفته قیمت‌های جدید را به شرکت ها ابلاغ می کند اما روز مقرر فرا می رسد و خبری از اعلام قیمت های جدید نیست. به نظر می رسد همچنان مسئولان دولتی در قیمت های جدید به توافق نرسیده و هر کس به صورت سلیقه ای خبرهای تأیید نشده ای را اعلام می کند.

در حال حاضر به نظر می‌رسد وزارت صمت به دنبال آن است تا این افزایش قیمت ها بیش از 10 درصد باشد چراکه به گفته معمار باشی مدیرکل دفتر نیرومحرکه وزارت صمت باید به زیان تولید خودروسازان پایان داد. وی  با اعلام اینکه با وضعیتی که شرکتهای خودروساز با آن مواجه هستند امکان فعالیت دیگر وجود ندارد زیرا تولید برای آنها زیان ده شده است، گفته است: این هفته در جلسه ستاد تنظیم بازار جمع بندی برای قیمت های جدید انجام می شود.

بعد این سخنان محمدصادق مفتح مقام وزیر صنعت، معدن و تجارت در امور بازرگانی در پاسخ به اینکه آیا قرار است امروز (چهارشنبه) تصمیمی درخصوص افزایش قیمت کارخانه‌ای خودروها اتخاذ شود، گفته است: تعیین قیمت خودروها به ستاد تنظیم بازار سپرده شده، اما اینکه این موضوع در دستور کار این هفته ستاد تنظیم بازار قرار می‌گیرد یا خیر هنوز مشخص نیست. انجام این کار، مستلزم کار کارشناسی از سوی کارشناسان است و مطابق آنچه تاکنون اطلاع دارم هنوز مقدمات لازم فراهم نشده است و اعضا به جمع‌بندی نرسیده اند.

این بلاتکلیفی در بیان قیمت های جدید ،بازار خودرو را هم در رکود مطلق قرار داده و همه دست از معامله کشیده‌اند تا با اعلام قیمت‌های جدید خرید و فروش خودروها را انجام دهند. علاوه بر این نتایج مذاکرات وین هم در رکود بازار بی تأثیر نبوده است.

در حال حاضر  پراید 111 با قیمت 170 میلیون تومان، پژو 206 تیپ 2 با قیمت 261 میلیون تومان، پژو پارس سال 278 میلیون تومان، تیبا 2 با قیمت 177 میلیون تومان، رانا پلاس 260 میلیون تومان،  دنا معمولی 345 میلیون تومان، پژو 207 اتوماتیک 490 میلیون تومان، سمند ال ایکس 245 میلیون تومان، ساینا 179 میلیون تومان و پارس ال ایکس نیز 332 میلیون تومان به فروش میرسد.نظرات