1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. اعلام جدیدترین جزئیات فرمول جدید قیمت‌گذاری ۱۸ خودرو/ افزایش قیمت از بهمن‌ماه

اعلام جدیدترین جزئیات فرمول جدید قیمت‌گذاری ۱۸ خودرو/ افزایش قیمت از بهمن‌ماه

10 دی 1399
 • 11

رئیس شورای رقابت در تشریح جزئیات فرمول جدید قیمت گذاری ۱۸ خودرو گفته، شرط افزایش قیمت، افزایش ۵۰ درصدی تولید است و قیمت‌های جدید از بهمن ماه اعلام خواهد شد.

1399100920175163121904044.jpg

رضا شیوا در خصوص مصوبه امروز شورای رقابت که در آن بحث تغییرات قیمتی 18 مدل خودرو عنوان شده است، اظهار داشت: براساس تصمیم جدید شورای رقابت قرار شده یک فرصت یک ماهه به خودروسازان داده شود تا آنها بتوانند متناسب با افزایش تولید و فرمول جدید شورای رقابت نسبت به تغییر قیمتی محصولات خود اقدام کنند.

وی اضافه کرد:براساس تصمیم جدید شورای رقابت که عصر امروز رونمایی شده، قرار است از فردا 10 دی ماه قیمت 18 خودرو شامل پژو پارس، پژو 207 اتومات، پژو 207 دستی، سمند سورن پلاس، رانا پلاس، رانا پلاس تیوفایو، دنا پلاس توربوشارژ، دنا پلاس توربو شارژ اتومات، هایما توربو دستی، هایما توربو اتومات، تارا، ساینا اس، کوئیک، شاهین، آریا، برلیانس و چانگان براساس متوسط قیمت بازار و بدون لحاظ تورم موجود در فرمول قبلی قیمت گذاری شود.

226.jpg

رئیس شورای رقابت افزود: در این فرمول کیفیت و افزایش تولید، عوامل اصلی در افزایش قیمت هستند یعنی به طور نمونه متوسط قیمت سه ماهه آبان، آذر و دی خودرو در بازار آزاد را محاسبه و قیمت شورای رقابت را از آن کسر و عدد به دست آمده را بر سه تقسیم می کنیم در صورتی که متوسط 50 درصد افزایش در تولید اتفاق افتاده باشد این عدد به دست آمده را به قیمت شورای رقابت اضافه نموده و قیمت جدید خودرو برای ماه بهمن مشخص می شود اما اگر به هر نسبتی افزایش 50 درصدی تولید محقق نشود به همان نسبت افزایش قیمت کمتری اعمال می شود.

شیوا گفت: با این روش به دنبال آن هستیم تا تفاوت قیمت و به اصطلاح برخی ها رانت را کم و دلال بازی و واسطه گری را در بازار خودرو حذف کنیم معتقدیم این فرمول جدید باعث می شود خودرو ساز نیز به سمت افزایش تولید متمایل شود البته علاوه بر دو خودرو ساز بزرگ، قرار شد سه خودرو ساز دیگر نیز به شرط رفع موانع تولید خود را افزایش دهند.

وی افزود: هر قدر تولید افزایش یابد هزینه تمام شده تولید نیز کاهش می یابد بنابراین افزایش قیمت به شرط افزایش تولید هم صرفه اقتصادی برای خودرو ساز دارد و هم در نهایت منطقی شدن قیمت خودرو را در پی خواهد داشت.

 رئیس شورای رقابت  تصریح کرد: اگر خودروساز نتواند تولید خود را در دی ماه امسال  نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش دهد، درصد کمی را در افزایش قیمت ها کسب خواهد کرد. به عنوان نمونه اگر خودروساز به جای افزایش تولید 50 درصدی به رشد تولید 25 درصدی برسد، در فرمول به جای تقسیم قیمت ها به 3 رقم 6 برای آنها در نظر گرفته شد و مجوز افزایش قیمت برای آنها بسیار ناچیز خواهد بود.

شیوا اضافه کرد: بحث تغییرات قیمتی 18 محصول از فردا مطرح نیست و انتشار این مطلب نادرست بوده است.

فرمول جدید قیمت گذاری این 18 خودرو را که شورای رقابت مصوب کرده، در ادامه ببینید: 

 

منبع تسنیم


نظرات

 • نظری نظری (14 دی 1399 ساعت 10:52)

  این اقای شیوا قبلا مخالف سرسخت افزایش قیمت بود تاجایی که کارش به درگیری وجنجال هم کشید ولی چطور شد یکمرتبه ورق برگشت و180درجه تغیرکرد!!!!؟؟؟ پیداکنید پرتغال فروش را ؟؟ البته لازم بذکراست همه میدانیم این خودرو سازها در چرب کردن سیبیل وبستن دهانها کاملا استاد هستن

 • شهروند ایرانی شهروند ایرانی (12 دی 1399 ساعت 12:10)

  واقعا متاسفم مردم ایران .....کلا مدیریتشون تعطیله این دولت مردای ما ...دیگه هیچ حرفی برا گفتن نمی مونه

 • شهروند شهروند (11 دی 1399 ساعت 15:47)

  یعنی بیچارمون کردین. دیگه بسه.
  ای خدا به داد ما برس
  اللهم عجل لولیک الفرج

 • سعید مفتون سعید مفتون (11 دی 1399 ساعت 13:44)

  هدف خالی کردن جیب مردم با تولیدات بی کیفیت... جرات ندارند واردات و گمرکی رو آزاد کنن ببینن کسی میخره بازم محصولات 30 سال پیش و غیراستاندارد شون رو... محکومیم چون خودمون خواستیم اینجوری باشیم بقول دکتر ظریف...

 • کاربر کاربر (11 دی 1399 ساعت 01:54)

  امیدوارم مثلا خودرویی مثل پارس LX که تحویل آبان بوده پلاکش صادر و نصب شده و سند و کارت انتظامیش به دست مشتری رسیده ولی هنوز در سایت ایرانخودرو خراسان نگهداری میشه و تحویل داده نشده رو اون موقه ای که دلشون خواست تحویل بدن توی آمار تولیدات اون روز و ماه نیارن و نگن افزایش تولید داشتیم و بر طبق اون تقاضای افزایش قیمت نداشته باشن.

 • حسن حسن (10 دی 1399 ساعت 23:19)

  پاس گل میده شورای رفاقت به خودرو سازها برای گل زدن به مردم
  خدایا خودت ناظر باش به رفتار اینا

 • A.m A.m (10 دی 1399 ساعت 19:33)

  ممکنه خودروساز ها آمار تولیدشون رو بالا ببرند ولی کیفیت هیچ اون موقع مردم مجبورن خودرویی بی کیفیت تر رو با قیمت بالاتر بخرند تازه اینقدر در خودروسازی ها رانت بازی هست که معلوم نیست این فرمول ها درست اجرا شود

 • Hgh Hgh (10 دی 1399 ساعت 19:05)

  متاسفانه هر بار که قیمت بازار خودرو یک مسیر کاهشی دارد با یک بهانه ویک طرفند باعث افزایش قیمت خودرو در بازار میشوند
  یک بار به بهانه افزایش نرخ ارز و یک بار به بهانه افزایش هزینه های تولید ومود اولیه و هر سه ماه یکبار هم به بهانه افزایش تورم و الان هم به این بهانه جدید افزایش تولید خیلی خنده داره

 • حسین حسین (10 دی 1399 ساعت 16:05)

  این فرمول دستِ فرمول e=mc2اینشتین را از پشت بسته البته در دوشیدن مردم! خوب بود در انتهای فرمول عدد حاصل را جمع میزدند بامعادل ریالی تعداد دلار بر حسب سال تولد متقاضی ماشین تا نتیجه درست و دقیق دربیاد!!!!

 • .... .... (10 دی 1399 ساعت 13:13)

  کجای دنیا با افزایش تولید قیمت هم افزایش پیدا میکنه؟
  واردات خودرو را آزاد کنید و با همین گمرکی ناجوانمر انه ای که دارین باز هم ببینید آیا کسی خودرو بیکیفیت و دور از قیمت واقعی داخل رو میخره؟؟؟؟

 • کاربر سایت کاربر سایت (10 دی 1399 ساعت 09:27)

  این مسخره بازیا چیه ؛ مگه درآمد مردم با ایکس و وای و زد سنجیده میشه که اینا نونو به قیمت روز میفروشن !!!!!! آفرین به این شورای وکیل خودروسازها فقط ........