1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. جدیدترین قیمت برخی از خودروها در بازار تهران - 5 بهمن 99

جدیدترین قیمت برخی از خودروها در بازار تهران - 5 بهمن 99

5 بهمن 1399
 • 2

نرخ ارز از ابتدای دی‌ماه در شرایطی افت 13 درصدی را تجربه کرده که بازار خودرو نیز متاثر از روند نزولی ارز، شاهد افت قیمت‌ها در بسیاری از محصولات خودروسازان است. از نیمه آبان‌ماه سال‌جاری همراه با کاهش ریسک‌های غیراقتصادی و تورم انتظاری روند قیمتی بازار خودرو کاهشی شد؛ به‌طوری‌که قیمت‌ها حدودا 30 درصد افت کرد.

در آذر و نیمه اول دی‌ماه نیز روند بازار دارای ثباتی نسبی با نوسان‌های محدود کاهشی بود حال آنکه طی یک هفته اخیر، در پی کاهش نرخ ارز، قیمت خودرو در بازار ۱۰ درصد دیگر ریزش کرد. آنچه مشخص است تداوم روند کاهشی نرخ ارز اثر مستقیمی بر بازار خودرو داشته به‌طوری‌که افت قیمت بسیاری از محصولات خودرویی را در پی داشته است.

در بازار هم اکنون بیشتر متقاضیان خرید خودرو کسانی هستند که با پایین آمدن قیمت خودرو در بازار قصد دارند خودروی خود را فروخته و تبدیل به احسن کنند. ولی مشکل اینجاست که تا زمانی که خودرویشان فروش نرفته امکان خرید ندارند و این موضوع باز بر می گردد به اینکه خریداری که پول در دست داشته باشد در بازار این روزهای خودرو پیدا نمی شود.

در این زمینه بسیاری از فعالان بازار در گفت‌وگو با ما تاکید می‌کنند که همراه با کاهش نرخ ارز، بسیاری از فروشندگان خودرو از ترس کاهش بیشتر قیمت‌ها به بازار آمده‌اند این درحالی است که میزان تقاضا به شدت افت کرده و متقاضیان به امید کاهش بیشتر نرخ ارز و به دنبال آن افت قیمت خودرو، از حضور در بازار امتناع می‌کنند. یکی از فعالان بازار خودرو در همین زمینه تاکید می‌کند که فعالیت سفته بازان خودرو این روزها به شدت کم شده چراکه حباب قیمت در بازار تا حدودی تخلیه شده است؛ بنابراین ریسک نگهداری خودرو به‌منظور فروش آن با قیمت‌های کاذب، بسیار افزایش یافته و دلالان را تا حدودی از این بازار ناامید کرده است.وی همچنین عنوان می‌کند هم‌اکنون تقاضای کاذب برای خرید خودرو در بازار فروکش کرده و تنها مصرف‌کنندگان واقعی اقدام به خرید خودرو می‌کنند. 

از سوی دیگر اما بسیاری دیگر از مصرف‌کنندگان با توجه به روند کاهشی نرخ ارز امید زیادی به افت بیشتر قیمت‌ها دارند به همین جهت فعلا دست از خرید کشیده‌اند. آنطور که فعالان بازار پیش‌بینی می‌کنند احتمالا طی هفته‌های پیش‌رو قیمت خودروها ریزش مجدد داشته باشد؛ چراکه عرضه از سوی خودروسازان بیشتر شده است.

 بنابراین در بازاری که خریدار کم و فروشنده زیاد است، قیمت‌ها ریزش خواهد داشت و احتمالا افزایشی مجددی در قیمت‌ها دیده نخواهد شد. اما وعده جهش ۵۰ درصدی تولید از سوی مقامات صنعتی نیز بر روند کاهشی قیمت‌ها در بازار بسیار تاثیرگذار بوده است؛ چراکه با افزایش عرضه از سوی خودروسازان و به دنبال آن کاهش قیمت‌ها، دلالان و واسطه‌ها نیز که پیش‌تر به قصد سرمایه‌گذاری در این بازار ورود کرده بودند، خودروهای خود را عرضه می‌کنند و با وجود فراوانی عرضه آن هم در بازار کم تقاضا، قیمت‌ها بیشتر افت خواهد کرد. 

براساس گزارش میدانی امروز شنبه 4 بهمن ماه، هر دستگاه پارس سال با قیمت 203 میلیون، تیبا هاچ بک 125 میلیون، دنا پلاس 287 میلیون، پژو 405 SLX حدود 191 میلیون، پژو پارس LX حدود 237 میلیون، کوییک آر 146 میلیون، سمند دوگانه سوز 220 میلیون، پراید 151 وانت 109 میلیون، دنا معمولی 248 میلیون، ساینا 129 میلیون، پژو پارس دوگانه سوز 226 میلیون، پراید 131 حدود 106 میلیون، دنا پلاس اتوماتیک 410 میلیون، 206 صندوقدار 242 میلیون، تیبا صندوقدار 116 میلیون و پژو 207 دستی 265 میلیون تومان قیمتگذاری شدند.نظرات

 • arko arko (6 بهمن 1399 ساعت 11:12)

  اگر ایران خودرو و سایپا تولیدو بیشتر کنن که دیگه چون افزایش قیمت اتفاق نمیفته تا اخر سال باز تولیدو میارن پایین که قیمتا بیاد بالا میگید نع ؟ حالا میبینیم!

 • علی علی (5 بهمن 1399 ساعت 14:07)

  قابل توجه دوستان عزیز که کاهش شدید قیمت خودرو را تو بوق و کرنا اعلام میکنند عرض کنم که قیمتها هنوز حتی به قیمتهای مردادماه نرسیده...
  بعد چطور میشود که پراید با دلار ۱۷ تومنی ۵۰ میلیون بود و با دلار ۲۲تومنی ۱۰۶ میلیون؟؟؟با چه تناسبی افزایش یا کاهش قیمت رو مشخص میکنند؟؟