1. خانه
  2. اخبار خودرو
  3. اخبار اقتصادی
  4. عرضه خودروهای مردم به بازار، نرخ خودرو را کاهش داد + قیمت جدید

عرضه خودروهای مردم به بازار، نرخ خودرو را کاهش داد + قیمت جدید

آزاد شدن سند خودروها، نرخ خودرو را کاهش داد + قیمت جدید
3 آذر 1400
  • 2

نوسانات بازار خودرو کاهش یافته است و می‌توان با سایه رکود در بازار را مشاهده کرد. خودروسازان هنوز عرضه خودرو به بازار را افزایش نداده‌اند ولی تصمیمی که در خصوص آزادسازی سند خودروهای فروخته شده به مردم در طول یک ساله گذشته باعث شد که کسانی که قصد فروش خودروی خود را داشتند و سند برگ سبز آنها در رهن دو خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران‌خودرو و سایپا بود، با آسودگی خیال اقدام به فروش نمایند. ورود حجم قابل توجهی از خودروها به بازار را تحت عنوان عرضه خانگی یاد می کنند. برخی از کارشناسان و دست‌اندرکاران تصمیم رئیس جمهور در لغو افزایش قیمت کارخانه‌ای خودروسازان را دلیل برگشت نرخ ها می دانند و برخی دیگر عرضه خانگی خودرو به بازار را علت اصلی آرامش در بازار خودروی کشور می دانند.

شاید نتوان خیلی مطمئن درباره بیشتر بودن میزان تأثیر هر یک از عوامل بالا صحبت کرد ولی قطعاً هر دو عامل مؤثر بودند. هنوز نگرانی جدی وجود دارد که اگر در این ماه ستاد تنظیم بازار مجوز افزایش قیمت خودرو در کارخانه را صادر کند باز دوباره شاهد هیجانات و تلاطمات شدید قیمتی در بازار خواهیم بود یا خیر؟

رئیس نمایشگاه‌داران خودروی اصفهان اظهار داشت:‌ با عرضه خانگی قیمت خودروها کاهش یافت، اگر خودروسازان خودروهایی که فاکتور شده بودند را به دست مشتری برسانند؛ بازار آرامش بیشتری پیدا می‌کند. با این حال به نظر می‌رسد افزایش یا کاهش محسوسی را در قیمت‌ها شاهد نباشیم.

حمیدرضا قندی در گفت‌وگو در مورد آخرین وضعیت بازار خودرو و دپوی 18 هزار خودروی ناقص توسط خودروسازان اظهارر کرد: نه تنها خودرویی‌هایی که به علت نقص در پارکینگ‌ها هستند بلکه خودروهایی که برای فروش فاکتور شده‌اند نیز به خوبی عرضه نمی‌شوند و حداقل یک ماه طول می‌کشد که به دست مشتری برسد. از افرادی که در شهرهای دیگر زندگی می‌کنند می‌خواهند که خود به تهران یا کاشان رفته و خودرو را تحویل بگیرند در غیر این صورت یک ماه طول می‌کشد که خودرو به دست مصرف‌کننده برسد. اگر عرضه به خوبی انجام شود، قیمت‌ها در بازار می‌شکند.

وی افزود: بعد از آنکه خودروسازان قیمت‌های خود را افزایش دادند، خودروهای سایپا تا 10 میلیون تومان و ایران خودرو بین 20 تا 30 میلیون تومان در بازار افزایش یافت. بعد از مخالفت رییس جمهور کاهش قیمت خودروهای سایپا در بازار بسیار کم بود، در مورد خودروهای ایران خودرو هم فقط در مورد پژو پارس مقداری کاهش قیمت داشتیم. علت آن هم دستور رییس جمهور نبود بلکه آزاد شدن خودروهای رهنی که یک سال در رهن بودند تاثیر داشته و باعث شد بازار کمی آرام شود. چراکه کسانی که نمی‌توانستند خودروهایی که از قرعه‌کشی به دست آورده اند را بازار بفروشند یا در صورت فروش با مشکل مواجه می‌شدند، خودروهای خود را در بازار عرضه کردند. در واقع عرضه خانگی باعث کاهش قیمت شد.

رییس نمایشگاه‌داران خودروی اصفهان با اشاره به نرخ روز خودرو گفت: پژو پارس سال 270 میلیون تومان، پارس تیوفایو 323 میلیون تومان، پژو 207 دنده‌ای پاناراما 345 میلیون تومان، رانا پلاس 253 میلیون تومان، پژو 206 تیپ 2 حدود 256 میلیون تومان، سمند ال ایکس 245  میلیون تومان، تیبا صندوقدار 164 میلیون تومان، تیبا2 هاچ بک 170 میلیون تومان، کوییک ساده 180 میلیون تومان، کوییک R دورنگ 185 میلیون تومان، پراید وانت 151 170 میلیون تومان در بازار قیمت داشتند.

وی اضافه کرد: با عرضه خانگی قیمت خودروها کاهش یافت، اگر خودروسازان خودروهایی که فاکتور شده بودند را به دست مشتری برسانند؛ بازار آرامش بیشتری پیدا می‌کند. با این حال به نظر می‌رسد افزایش یا کاهش محسوسی را در قیمت‌ها شاهد نباشیم. اینطور نیست که دوباره پژو پارس 200 میلیون یا 300 میلیون تومان شود بلکه تنها شاهد نوسانات چند میلیون تومانی خواهیم بود.

قندی در ادامه خاطرنشان ساخت: بعد از اعلام دادستانی مبنی بر به رسمیت برگ سبز، همه نمایشگاه‌های کشور با برگ سبز معامله می‌کنند. با این حال متاسفانه هنوز مجلس شورای اسلامی تعیین تکلیفی در این مورد در صحن علنی انجام نداده درحالی که این مسئله بسیار مهم است. دفاتر اسناد رسمی هم از زدن مهر وکالت بر روی برگ سبز خودداری می‌کنند. این امر باعث ایجاد مشکلاتی برای نمایشگاه‌داران سراسر کشور و همچنین مصرف‌کنندگان شده است.

منبع ایلنا


نظرات

  • پرویز پرویز (3 آذر 1400 ساعت 15:54)

    بجای این کارا به خودرو سازها بگید ماشین بدن به مردم

  • محمد محمد (3 آذر 1400 ساعت 12:34)

    واقعا دست شما درد نکنه از این همه طرح کارشناسی چندو قت پیش برا کاهش قیمت سند خودرو می بایستی در رهن باشد مجددا تصمیم کارشناسی بر این شده برا کاهش خودرو سند با ید آزاد باشد