1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار خودرو
 4. زمان برگزاری سومین مرحله قرعه کشی خودرو اعلام شد

زمان برگزاری سومین مرحله قرعه کشی خودرو اعلام شد

25 مرداد 1401
 • 3

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: سومین دور از قرعه‌کشی یکپارچه تخصیص خودرو در نیمه نخست شهریورماه برگزار خواهد شد. 

امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت گفت: یکی از سیاست‌های این وزارت خانه، حذف تدریجی قرعه‌کشی خودرو است که وزیر صمت بارها به این موضوع تأکید داشته است.

وی اظهار کرد: بررسی روند قرعه‌کشی خودرو در سال جاری نشانگر آن است که در هر مرحله تعداد بیشتری از خودروها از قرعه‌کشی خارج شده اند که این مهم به دلیل افزایش تولید خودروی کامل بوده است. درحال حاضر در گروه خودروسازی سایپا به‌جز خودروهای کوئیک اس و ساینا اس که همچنان در فرآیند قرعه‌کشی هستند، سایر خودروها از دور قرعه‌کشی خارج شده اند و به صورت پیش‌فروش ارائه می شوند.

 

قالیباف گفت: در گروه صنعتی ایران‌خودرو نیز تاکنون چهار خودروی تارا با دنده اتوماتیک، تارا با دنده دستی، دنا پلاس توربوشارژ و دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک از قرعه‌کشی خارج شده است.

سخنگوی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: امسال با استفاده از شیوه قرعه‌کشی یکپارچه، ثبات در بازار خودرو برقرار شد و رفتارهای هیجانی و تقاضاهای کاذب کاهش یافت. در چند ماه اخیر نیز، قیمت‌ها در بازار روند کاهشی داشته است.

وی بیان کرد: در قرعه‌کشی‌ها نیز شاهد کاهش تقاضای سفته‌بازی و واسطه‌گری بودیم و با مدیریتی که در عرضه اتفاق افتاد، تعداد بیشتری از خودروها از قرعه‌کشی خارج شدند.

قالیباف در پاسخ به اینکه چه زمانی شاهد حذف قرعه‌کشی‌ها در فروش فوق‌العاده خودرو خواهیم بود، خاطرنشان‌کرد: این گام بعدی خواهد بود و با افزایش تولید می‌توان تعداد خودروهای بیشتری را از طریق فروش فوق‌العاده از قرعه‌کشی خارج کرد.

وی یادآوری‌کرد: اکنون خودروهای کوئیک، کوئیک آر (دو رنگ)، وانت سایپا 151 و همه محصولات زامیاد به صورت فروش فوق‌العاده از قرعه‌کشی خارج شده‌اند.

سخنگوی وزارت صمت اظهار داشت: در ایران‌خودرو، مساله کمی متفاوت است و این گروه صنعتی در گام نخست دو خودروی هایما و تارا را برای کشف قیمت پایه در بورس کالا عرضه کرد.

وی افزود: در گام بعدی، خودروهای پژو پارس و پژو 206 تیپ دو وارد بورس خواهد شد که در این صورت دست این خودروساز برای تامین نقدینگی در راستای رشد تولید و خروج خودروها از قرعه‌کشی بازتر می‌شود.

قالیباف خاطرنشان‌کرد: اکنون گروه سایپا اعلام کرده که تولید خودروی ناقص را به صفر رسانده و این مهم به‌زودی در ایران‌خودرو نیز انجام می‌شود.

تاکنون خودروهای تارا با دنده اتوماتیک، تارا با دنده دستی، دنا پلاس توربوشارژ و دنا پلاس توربوشارژ اتوماتیک از ایران‌خودرو، ساینا اس، کوئیک اس، کوئیک آر با گیربکس معمولی و رینگ آلومینیومی و کوئیک با گیربکس معمولی از گروه سایپا، ایکس 55 اکسلنت اسپورت، ایکس 55 پرو اکسلنت اسپورت و تیگو 8 پرو پرمیوم از مدیران خودرو در طرح‌های مختلف مشارکت در تولید، پیش فروش، فروش فوق‌العاده و فروش فوری از قرعه‌کشی خارج شده اند.

وی همچنین از برگزاری سومین نوبت قرعه‌کشی یکپارچه خودروها در نیمه نخست شهریورماه خبر داد و گفت: اطلاعات تکمیلی در این زمینه متعاقبا اعلام خواهد شد.

منبع تسنیم


نظرات

 • علی علی (1 شهریور 1401 ساعت 05:43)

  نمی‌فهمم منظورشان کدوم ثبات بازار هست؟؟؟
  قرعه کشی باعث شد خودرو از دسترس مردم دور بشه و هرچه چیزی که کم یاب بشه مطمئنا گران میشه، و علت اصلی نابسامانی بازار خودرو قرعه کشی بوده و هست این دیگه نیاز به توضیح نداره....

 • خر شناس خر شناس (31 مرداد 1401 ساعت 03:22)

  اخه بی شرف یکی نیست بگه اگر از قرعه کشی خارج شدن چرا پس مرحله سوم قرعه کشی قراره بذارن؟! نصف ماشینای پر طرفدار که در مقالتون نام بردین خارج شدن از قرعه کشی پس مرحله سوم چیه؟!

 • قمرالدین عظیمی قمرالدین عظیمی (29 مرداد 1401 ساعت 22:08)

  میخوام بفهمم که مشخصات من ثبت شده تولیست قرعه کشی