1. خانه
 2. اخبار خودرو
 3. اخبار اقتصادی
 4. آرامش دوباره به بازار خودرو کشور بازگشت + قیمت برخی از خودروها

آرامش دوباره به بازار خودرو کشور بازگشت + قیمت برخی از خودروها

دوباره آرامش به بازار خودرو کشور بازگشت + قیمت برخی از خودروها
14 دی 1399
 • 3

در حالی که طی هفته‌ها و ماه‌های گذشته بازار خودرو در خواب عمیقی فرو رفته و بهبود شرایط را انتظار می‌کشید، افزایش چند میلیون تومانی قیمت‌ها در بازار، نخستین عکس‌العمل بازار به اعلام چگونگی قیمت‌گذاری جدید خودروها از سوی شورای رقابت بود.  

بعد از گذشت چند روز از اعلام تصمیم شورای رقابت برای قیمت گذاری خودروهای دارای رقیب در بازار داخلی، عکس العملها به این تصمیم کمتر شد و باز دوباره بازار خودرو رنگ آرامش به خود دید.روند قیمت خودرو هم در بازار از تب و تاپ افتاد و نوسانات مقطعی از بین رفت.

پس از اعلام چگونگی قیمت‌گذاری‌های جدید خودروها از سوی شورای رقابت در روز سه‌شنبه هفته گذشته (9 دی‌ماه)، جنبه روانی موضوع سبب شد تا شاهد روند صعودی قیمت‌ها در بازار باشیم. این عکس‌العمل بازار با ابراز ناراحتی شدید مشتریان واقعی خودرو همراه بود که در ماه‌های گذشته به امید بهبود شرایط دست از خرید کشیده و خرید خود را به آینده موکول کرده بودند.

رییس شورای رقابت هفته گذشته طی نشستی با برخی رسانه‌ها خاطرنشان‌کرد: مطابق برنامه‌ریزی خودروسازان 55 درصد ظرفیت تولید به خودروهای اقتصادی و تیراژ بالا که قیمت پایین‌تری دارند، اختصاص داده می‌شود که از دستورالعمل گذشته شورای رقابت یعنی «سقف قیمتی» تبعیت می‌کنند و خودروهای جدید و ویژه‌تر که 45 درصد تیراژ را تشکیل می‌دهند، از دستورالعمل جدید تبعیت خواهند کرد.

برپایه اعلام "رضا شیوا"، خودروهای پژو پارس، پژو 207 اتومات، پژو 207 دستی، سمند سورن پلاس، رانا پلاس، رانا پلاس تیوفایو، دنا پلاس توربوشارژ، دنا پلاس توربو شارژ اتومات، هایما توربو دستی، هایما توربو اتومات، تارا، ساینا اس، کوئیک، شاهین، آریا، برلیانس و چانگان، مشمول فرمول جدید می‌شوند.

در ادامه، اما با موضع‌گیری برخی مسوولان از جمله رییس سازمان بازرسی کل کشور و مخالفت با قیمت‌گذاری های جدید، شاهد فروکش کردن قیمت‌ها بودیم، به طوری که در آخرین روز کاری هفته گذشته (پنجشنبه) قیمت‌ها مجدد ثبات یافت.

در روز  شنبه نیز شاهد بازاری آرام در خودرو بودیم و به گفته نمایشگاه‌داران، به‌جز مصرف‌کنندگان و مشتریان واقعی کسی به بازار مراجعه نمی‌کند.

در این زمینه "امیرحسن کاکایی" استاد دانشگاه گفت: در سه ماه گذشته شاهد بودیم طرح های مختلفی از سوی وزارت صنعت و همچنین مجلس شورای اسلامی در خصوص صنعت و بازار خودرو ارائه شد، هفته گذشته نیز شورای رقابت به بیان نحوه قیمت‌گذاری‌های جدید خودرو پرداخت.

وی گفت: این در حالی بود که تا قبل از آن بسته‌ای تحت عنوان "بسته جهش تولید" تهیه و قرار شد برای اخذ تایید نهایی به جلسه سران قوا ارسال شود.

 

ثبات بازار به شرط ثبات ارز

برخی کارشناسان گفتند: در یک ماه گذشته که ثبات نسبی قیمت ارز را در کانال 25 هزار تومان شاهد بودیم، قیمت خودرو در بازار ثبات داشت.

آنان معتقدند: اگر تا پایان سال نیز نوسان نرخ ارز نداشته باشیم، تغییری در قیمت خودروها اتفاق نخواهد افتاد.

کارشناسان با انتقاد از تصمیم‌سازی‌های شورای رقابت، تاکید کردند: آزادسازی زمانی اجرایی می‌شود که واردات خودرو آزاد باشد و در این صورت رقابت در صنعت شکل می‌گیرد.

بر اساس این گزارش، بررسی فضای مجازی و سایت‌های خودرویی حاکی است امروز هر دستگاه پراید 111 به بهای 116 میلیون تومان، پراید 151 (وانت پراید) به نرخ 104 میلیون تومان، پراید 131 به قیمت 99 میلیون تومان، پراید 132 به بهای 101 میلیون تومان، پژو 206 تیپ 2 به نرخ 177 میلیون تومان، پژو 206 صندوق‌دار به قیمت 225 میلیون تومان، پژو 405 جی. ال. ایکس 168 میلیون تومان، پژو 405 اس. ال. ایکس به قیمت 177 میلیون تومان، پژو پارس ساده 188 میلیون تومان و دنا معمولی 240 میلیون تومان قیمت‌گذاری شدند.

منبع ایرنا


نظرات

 • ایرانی ایرانی (14 دی 1399 ساعت 17:55)

  چرا قیمت بازار را هر روز تکرار می کنید مردم از کارخانه خودرو می خرند بی خود پول بی زبان را به دست دلال های وابسته نمی دهند

 • منتقد منتقد (14 دی 1399 ساعت 14:29)

  واقعا شما با ارزون شدن حدود ده میلیون خوشحالید و احساس ارامش میکنید تمام این خودرو ها چند برابر شده بازار ادای ارامش درمیاره قیمت خودرو چند برابر میکنن بعد با یه ارزونی جزعی طبیعی جلوه میدن

 • Hoosien Hoosien (14 دی 1399 ساعت 13:41)

  سلام چرا الکی قیمت میزیند مثلا پارس توی بازار ۲۱۰ شما قیمتی که زدید ۱۸۸
  خواهشن قیمت پرت نزنیید